SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
NÁZOR PETRA BERCIKA

Kríza, akú sme nezažili. A bude horšie

Napriek všetkým pesimistickým prognózam som optimistom. Keď ide do tuhého, rozum zvíťazí. A možno nielen nad lžou a nenávisťou, ale aj nad pravdou a láskou.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Poznáte tú povrávku „Radšej dvakrát vyhorieť ako sa raz sťahovať?“

Má niečo do seba, hovorí si človek, ktorý sa sťahuje, až do chvíle, kým raz nevyhorí. Až potom si uvedomí, čo za volovinu to ktosi vymyslel.

A tak nejak je to aj s koronavírusovou krízou, ktorá nás postihla.

Ona totiž ešte žiadna kríza neprišla, ona naozajstná kríza ešte len príde.

Že nie? Veď musíme drepieť doma a zrušili nám všetok šport v telke! A to nehovorím o tom, že si človek nemôže dať po práci čapované pivko ani raz za čas, dokonca ani ten nie, ktorý mi láskavo vyčlenila moja milovaná manželka, protestuje ktosi anonymný, ale celkom sa s ním stotožňujem.

Skryť Vypnúť reklamu

Áno, sú to ťažké chvíle v živote ľudskom nemôcť pozerať futbal pri pive v krčme, ale stále to je nič proti tomu, keby bola vojna a nemali by sme nieže čo jesť, ale ani čo piť.

Áno, budú to ťažké chvíle tráviť minútu po minúte s celou svojou rodinou bez možnosti vytratiť sa pod akoukoľvek bohulibou zámienkou do mesta, ale je to nič proti tomu nevedieť, čo je s vašimi milovanými, ktorých odvlieklo komando v uniformách.

Áno, niektorí možno zistia, že keď nemajú žiadne veselé príhody z práce, tak si so svojou manželkou nemajú čo povedať, lebo ju politika nezaujíma a rozhodne nelamentuje nad tým, že zrušili MS v hokeji, ale stále to je nič proti tomu, keby ju mala roztrhať na franforce bomba dopadnuvšia v predzahrádke.

Áno, kríza vo vzťahu tiež ešte len príde. Na otázku, či bude karanténou domácností viac rozvodov, istá česká právnička odpovedala jednoznačne, že bude. Z vlastnej skúsenosti totiž vie, že ich je vždy viac po letných prázdninách a Vianociach, teda obdobiach, keď sú manželia nútene spolu dlhší čas.

Skryť Vypnúť reklamu

Áno, nečaká nás nič príjemné ani len doma, v izolácii pred zákerným vírusom, ale vždy je to sranda so skutočnými krízami a problémami.

Spohodlneli sme, oťapeli, zmľandraveli. Vojna na Balkáne sa nás dotkla iba okrajovo, zo zvedavosti či súcitu, v podstate si ju jeden celý život nikto v Európe okrem Juhoslovanov nepamätá.

Zabudli sme, čo je naozaj kríza a čo je len rozmrzelosť rozmaznaného spratka, ktorému sa nepáči, že musí vstať už o deviatej ráno, keď iní jeho kamaráti z baru ešte stále spia.

Hovoríme o kríze, a to ešte neudrela kríza ekonomiky. Tá príde možno už čoskoro, stačí nielen pár mesiacov izolácie – čo je vec istá, kuk do Číny – a príde, pričom dĺžku jej trvania si netrúfa presne odhadnúť nikto, nielen Markéta Šichtařová, ale ani Václav Klaus a tým je povedané všetko.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako sám hovorí, nik totiž nič podobné ešte nezažil.

Prepady ekonomík od 5 po 25 percent (i viac, s postupom času) sú tiež len odhadmi a nám nezostáva nič iné len veriť, že sú to odhady pesimistické.

Strata zamestnania, ktorá je na podobné prepady naviazaná ako špekulanti na eurofondy, potom postihne viac ľudí, ako sme si zvykli a ak ste náhodou nešetrili ako syslíci na zimu, bude problém.

Ten už teraz majú ľudia, ktorí sa živia povolaniami, ktoré zo dňa na deň zatvorili protivírusové opatrenia. Ak to bude trvať pár mesiacov, kto im zaplatí?

V USA už premýšľajú o posielaní peňazí na účty ľudí.

A čo my, sme vari horší? Veď ani žobrať už človek nemôže, ktorý idiot by dal bezdomovcovi do rúk peniaze v týchto rúškových časoch?

Stále je tu však šanca, že schopnosť ľudí prežiť problémové situácie je obrovská.

Skryť Vypnúť reklamu

Schopnosť vynájsť sa, prispôsobiť sa, nás preniesla cez množstvo neriešiteľných situácií v histórii a nakoniec sme sa vzmohli natoľko, že sme si mohli dovoliť zaoberať sa aj hlúposťami typu klimatická hrozba, financovať nezmysly typu Európska únia a takmer sme si tu vpustili bezbrehé množstvo migrantov.

Keď ide do tuhého, rozum zvíťazí.

A možno nielen nad lžou a nenávisťou, ale aj nad pravdou a láskou.

A my sa raz ráno zebudíme, a nebudú nás otravovať ani klimatické štrajky, ani eurokomisárky pre rodovú rovnosť, a možno ani problémy tretieho sektora, keďže kríza kosí najmä zbytočné a drahé veci a vracia udalosti do normálu.

Ale to už by som asi chcel veľa.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Vyšetrili osôb. Podiel nakazených klesol na 16 percent. Včera sa zaočkovalo 6 940 ľudí, celkovo ich je 89 635.

54m
Ilustračné foto.

Zmluva Nový START má vypršať 5. februára a je poslednou platnou dohodou Washingtonu s Moskvou o kontrole zbrojenia. Obsahuje záväzok, aby obe krajiny nemali viac než 1550 jadrových hlavíc a 700 ich nosičov.

3 h
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

16 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť získalo dotácie na projekty od Slovenskej agentúry životného prostredia v celkovej výške 390-tisíc eur. Budaj oponuje, že ich žiadali ešte za bývalej vlády a kontrolovalo to viacero hodnotiacich komisií.

18 h