SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Nakaziť by sa mohlo skoro celé ľudstvo, opatrenia sú potrebné, tvrdia vedci

Ak by všetky krajiny zaviedli zodpovedajúce opatrenia, dalo by sa v najlepšom prípade zachrániť podľa vedcov až 38,7 milióna životov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Až sedem miliárd ľudí by sa nakazilo chorobou COVID-19, ak by sa neprijali žiadne opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Vo svojej aktuálnej štúdii to tvrdia vedci z Kráľovskej univerzity v Londýne (Imperial College London), píše server idnes.cz.

Odhadujú, že na nákazu by zomrelo 40 miliónov ľudí. Na celom svete teraz žije zhruba 7,7 miliardy ľudí.

Nákaza sa doteraz preukázala u takmer 600 000 ľudí. Takmer 27 000 (stav o polnoci) ich chorobe COVID-19 podľahlo.

Svet podľa britských vedcov kvôli pandémii čelí "vážnemu a akútnemu" núdzovému stavu a to, ako na neho budú jednotlivé vlády reagovať, je zásadné pre ďalší vývoj.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa prijmú opatrenia na zmiernenie šírenia koronavírusu, ktoré znížia sociálne kontakty starších ľudí o 60 percent a v širšej populácii o 40 percent, mohli by sa straty na životoch podľa londýnskych vedcov znížiť o polovicu, teda na 20 miliónov.

"Predpokladáme však, že aj ak by nastal tento scenár, budú zdravotné systémy všetkých krajín rýchlo preťažené," uvádza už dvanásta správa, ktorú tím Kráľovskej univerzity v Londýne vydal od prvého potvrdeného výskytu koronavírusy v čínskom meste Wu-chan na konci minulého roka.

Podľa skupiny odborníkov vedenej profesorom Neilom Fergusonom by sa dopyt po zdravotnej starostlivosti dal do istej miery uspokojiť len v prípade "rýchleho prijatia opatrení na ochranu verejného zdravia, ako urobilo mnoho krajín".

Skryť Vypnúť reklamu

Experti tým majú na mysli napríklad výrazné testovanie populácie a izoláciu nakazených či opatrenia na obmedzenie sociálnych kontaktov, upozornila agentúra Reuters.

Ak by všetky krajiny zaviedli zodpovedajúce opatrenia, dalo by sa v najlepšom prípade zachrániť podľa Fergusonovho tímu až 38,7 milióna životov. Choroba COVID-19 by si tak vyžiadala asi 300 000 obetí.

"Aby sme sa vyhli nebezpečenstvu ďalších epidémií, bude potrebné zachovať opatrenia na potlačenie (šírenie koronavírusu) v určitej forme až do doby, než bude k dispozícii vakcína či účinná liečba," uviedla Fergusonova skupina vo svojej štúdii.

"Akékoľvek zdržanie pri zavádzaní stratégií potlačujúcich prenos (nákazy) povedie k horším výsledkom a nižšiemu počtu zachránených životov," varujú britskí vedci.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

3 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

3 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

8 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

6 h