SME
Utorok, 27. september, 2022 | Meniny má Cyprián

Nakaziť by sa mohlo skoro celé ľudstvo, opatrenia sú potrebné, tvrdia vedci

Ak by všetky krajiny zaviedli zodpovedajúce opatrenia, dalo by sa v najlepšom prípade zachrániť podľa vedcov až 38,7 milióna životov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Až sedem miliárd ľudí by sa nakazilo chorobou COVID-19, ak by sa neprijali žiadne opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Vo svojej aktuálnej štúdii to tvrdia vedci z Kráľovskej univerzity v Londýne (Imperial College London), píše server idnes.cz.

Odhadujú, že na nákazu by zomrelo 40 miliónov ľudí. Na celom svete teraz žije zhruba 7,7 miliardy ľudí.

Nákaza sa doteraz preukázala u takmer 600 000 ľudí. Takmer 27 000 (stav o polnoci) ich chorobe COVID-19 podľahlo.

Svet podľa britských vedcov kvôli pandémii čelí "vážnemu a akútnemu" núdzovému stavu a to, ako na neho budú jednotlivé vlády reagovať, je zásadné pre ďalší vývoj.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa prijmú opatrenia na zmiernenie šírenia koronavírusu, ktoré znížia sociálne kontakty starších ľudí o 60 percent a v širšej populácii o 40 percent, mohli by sa straty na životoch podľa londýnskych vedcov znížiť o polovicu, teda na 20 miliónov.

"Predpokladáme však, že aj ak by nastal tento scenár, budú zdravotné systémy všetkých krajín rýchlo preťažené," uvádza už dvanásta správa, ktorú tím Kráľovskej univerzity v Londýne vydal od prvého potvrdeného výskytu koronavírusy v čínskom meste Wu-chan na konci minulého roka.

Podľa skupiny odborníkov vedenej profesorom Neilom Fergusonom by sa dopyt po zdravotnej starostlivosti dal do istej miery uspokojiť len v prípade "rýchleho prijatia opatrení na ochranu verejného zdravia, ako urobilo mnoho krajín".

SkryťVypnúť reklamu

Experti tým majú na mysli napríklad výrazné testovanie populácie a izoláciu nakazených či opatrenia na obmedzenie sociálnych kontaktov, upozornila agentúra Reuters.

Ak by všetky krajiny zaviedli zodpovedajúce opatrenia, dalo by sa v najlepšom prípade zachrániť podľa Fergusonovho tímu až 38,7 milióna životov. Choroba COVID-19 by si tak vyžiadala asi 300 000 obetí.

"Aby sme sa vyhli nebezpečenstvu ďalších epidémií, bude potrebné zachovať opatrenia na potlačenie (šírenie koronavírusu) v určitej forme až do doby, než bude k dispozícii vakcína či účinná liečba," uviedla Fergusonova skupina vo svojej štúdii.

"Akékoľvek zdržanie pri zavádzaní stratégií potlačujúcich prenos (nákazy) povedie k horším výsledkom a nižšiemu počtu zachránených životov," varujú britskí vedci.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu