SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Nakaziť by sa mohlo skoro celé ľudstvo, opatrenia sú potrebné, tvrdia vedci

Ak by všetky krajiny zaviedli zodpovedajúce opatrenia, dalo by sa v najlepšom prípade zachrániť podľa vedcov až 38,7 milióna životov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Až sedem miliárd ľudí by sa nakazilo chorobou COVID-19, ak by sa neprijali žiadne opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Vo svojej aktuálnej štúdii to tvrdia vedci z Kráľovskej univerzity v Londýne (Imperial College London), píše server idnes.cz.

Odhadujú, že na nákazu by zomrelo 40 miliónov ľudí. Na celom svete teraz žije zhruba 7,7 miliardy ľudí.

Nákaza sa doteraz preukázala u takmer 600 000 ľudí. Takmer 27 000 (stav o polnoci) ich chorobe COVID-19 podľahlo.

Svet podľa britských vedcov kvôli pandémii čelí "vážnemu a akútnemu" núdzovému stavu a to, ako na neho budú jednotlivé vlády reagovať, je zásadné pre ďalší vývoj.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa prijmú opatrenia na zmiernenie šírenia koronavírusu, ktoré znížia sociálne kontakty starších ľudí o 60 percent a v širšej populácii o 40 percent, mohli by sa straty na životoch podľa londýnskych vedcov znížiť o polovicu, teda na 20 miliónov.

"Predpokladáme však, že aj ak by nastal tento scenár, budú zdravotné systémy všetkých krajín rýchlo preťažené," uvádza už dvanásta správa, ktorú tím Kráľovskej univerzity v Londýne vydal od prvého potvrdeného výskytu koronavírusy v čínskom meste Wu-chan na konci minulého roka.

Podľa skupiny odborníkov vedenej profesorom Neilom Fergusonom by sa dopyt po zdravotnej starostlivosti dal do istej miery uspokojiť len v prípade "rýchleho prijatia opatrení na ochranu verejného zdravia, ako urobilo mnoho krajín".

Skryť Vypnúť reklamu

Experti tým majú na mysli napríklad výrazné testovanie populácie a izoláciu nakazených či opatrenia na obmedzenie sociálnych kontaktov, upozornila agentúra Reuters.

Ak by všetky krajiny zaviedli zodpovedajúce opatrenia, dalo by sa v najlepšom prípade zachrániť podľa Fergusonovho tímu až 38,7 milióna životov. Choroba COVID-19 by si tak vyžiadala asi 300 000 obetí.

"Aby sme sa vyhli nebezpečenstvu ďalších epidémií, bude potrebné zachovať opatrenia na potlačenie (šírenie koronavírusu) v určitej forme až do doby, než bude k dispozícii vakcína či účinná liečba," uviedla Fergusonova skupina vo svojej štúdii.

"Akékoľvek zdržanie pri zavádzaní stratégií potlačujúcich prenos (nákazy) povedie k horším výsledkom a nižšiemu počtu zachránených životov," varujú britskí vedci.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Pri spojení Bratislavy a Košíc sa treba zamerať na rýchlu železnicu, navrhuje inštitút

Podľa inštitútu IstroAnalytica by sa mal realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.
Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.
Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.

Zahraničie

Vyšetrujúca komisia: WHO a Čína mohli na pandémiu reagovať rýchlejšie

Komisia napísala, že je jasné, že miestne a celoštátne zdravotnícke úrady v Číne mohli v januári zaviesť opatrenia na ochranu verejného zdravia dôraznejšie.

Ilustračné foto.