SME
Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Európe pre reštrikcie hrozí nedostatok čerstvého ovocia a zeleniny

Nedostatok migrujúcich a sezónnych pracovníkov môže ovplyvniť širokú škálu plodín vrátane paradajok, uhoriek, papriky či jahôd.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: https://www.flickr.com/photos/jacktwo/)

LONDÝN - Európe hrozí nedostatok čerstvého ovocia a zeleniny. Dodávatelia varujú, že nové zásielky budú čoraz vzácnejšie, pretože pandémia nového koronavírusu brzdí globálny pohyb produktov aj ľudí potrebných na zber plodín.

Vlády hľadajú spôsoby, ako zmierniť akýkoľvek nedostatok, vrátane "zelených pruhov", ktoré umožnia rýchly pohyb čerstvých produktov cez hranice Európskej únie (EÚ), či náboru zberačov, a to uvoľnením cestovných pravidiel pre migrujúcich robotníkov.

Európske supermarkety tvrdia, že majú stále dostatok väčšiny produktov, ale tlaky v zásobovaní sa zvyšujú, a to aj v Afrike, ktorá je kľúčovým dodávateľom čerstvého tovaru, a tiež v rámci Európy.

Skryť Vypnúť reklamu

Obchody už pritom čelia nákupným horúčkam, keďže zákazníci sa snažia vytvoriť si zásoby pre prípad, že nebudú môcť vychádzať z domu.

V Keni, ktorá je hlavným dodávateľom zelenej fazuľky a hrachu do Európy, poslali polovicu zamestnancov v tomto sektore domov, na povinnú dovolenku. Dôvodom sú problémy s doručením objednávok napriek tomu, že dopyt európskych maloobchodníkov stúpa.

Zásielky od iného kľúčového dodávateľa, Južnej Afriky, sú ešte komplikovanejšie, pretože aj táto krajina sa už na 21 dní uzavrela.

"Až do začiatku tohto týždňa sme na tom boli pomerne dobre, ale teraz sa situácia veľmi skomplikovala," povedal Hans Muylaert-Gelein, generálny riaditeľ juhoafrickej spoločnosti Fruits Unlimited, ktorá vyváža ovocie a zeleninu do Británie.

Skryť Vypnúť reklamu

"Čoraz viac letov sa uzemňuje, takže predpokladám, že dôjde k veľkým prerušeniam dodávok," uviedol.

Tie lietadlá, ktoré ešte prepravujú tovar, zvyšujú poplatky. Ceny za kilogram niektorých plodín sa tak už strojnásobili, uviedol Hosea Machuki, vedúci Združenia exportérov čerstvých produktov v Keni, ktoré zastupuje 117 pestovateľov a vývozcov.

Dodávateľské reťazce na Západe čelia ešte väčším problémom, od nedostatku vodičov nákladných áut až po obmedzenia námornej dopravy, ktoré zasiahli hladký tok tovaru.

Dokonca aj dodávky trvanlivejších produktov, ako je citrusové ovocie, ktoré sa bežne prepravuje po mori, by tak mohli viaznuť pre nedostatok kontajnerov. Ten je spojený ešte s blokádou Číny, povedal Muylaert-Gelein.

Dopyt po pomarančoch a citrónoch, ktoré sú zdrojom vitamínu C, je pritom veľký. Rovnako ako po mrkve, kapuste a všetkom, čo je zdraviu prospešné.

Skryť Vypnúť reklamu

Nedostatok migrujúcich pracovníkov zase ohrozuje produkciu popredných európskych dodávateľov vrátane Španielska, najväčšieho vývozcu ovocia a zeleniny v EÚ.

Španielsky región Huelva očakával približne 16 000 marockých sezónnych pracovníkov, väčšinou žien, na základe dohody medzi oboma krajinami. Mali pomáhať pri zbere jahôd a ďalšej úrody. No do zatvorenia hraníc sa tam dostala len menej ako polovica z nich.

Philippe Binard z Freshfel Europe, ktorý zastupuje európskych producentov čerstvých potravín, potvrdil, že hlavným problémom je nedostatok sezónnych pracovníkov, najmä v prípade plodín náročných na pracovnú silu, ako sú jahody a špargľa.

Binard povedal, že supermarkety sa možno budú musieť preorientovať na predaj produktov, ktoré sa dajú zbierať mechanicky.

Skryť Vypnúť reklamu

Nedostatok migrujúcich pracovníkov v Španielsku môže ovplyvniť širokú škálu plodín vrátane paradajok, uhoriek a papriky.

V Nemecku, ktorého potravinársky sektor sa každý rok spolieha na približne 286 000 sezónnych pracovníkov, sa minister poľnohospodárstva spojil s leteckou spoločnosťou Lufthansou, aby zistil, či by ich mohla dopraviť, ak dokážu, že nie sú nakazení.

Medzi ďalšie nápady patrí dočasné predĺženie časového limitu pre sezónnych pracovníkov nad súčasných 70 dní.

Francúzsko, kde poľnohospodári potrebujú približne 200 000 sezónnych robotníkov počas obdobia zberu, vyzvalo ľudí, ktorí pre pandémiu prišli o prácu, aby pomohli pri zbere ovocia a zeleniny.

Norbert Lins, predseda výboru pre poľnohospodárstvo Európskeho parlamentu, vyzval Európsku komisiu a členské štáty EÚ, aby našli spôsoby, ako umožniť sezónnym pracovníkom určitý druh cezhraničného pohybu počas obdobia zberu, aj keď budú stále platiť cestovné obmedzenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Zatvorenie hraníc, ktoré má zastaviť šírenie vírusu, sťažuje aj pohyb produktov v rámci EÚ, pričom na niektorých hraničných priechodoch sa tvoria dlhé kolóny. Riešením majú byť tzv. "zelené pruhy".

Európski maloobchodníci s potravinami pozorne sledujú situáciu. Tvrdia však, že zatiaľ majú dostatok aj čerstvých produktov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Miesto, kde polícia našla telá.
Kresťanstvo

Biskupi udelili dišpenz od povinnej účasti veriacich na nedeľných bohoslužbách

V kostoloch tiež platí od 1. októbra obmedzenie počtu účastníkov bohoslužieb. Ľudia vo vyššom veku alebo s chronickými ochoreniami majú bohoslužby sledovať prostredníctvom médií.

Cirkvi lobujú za povolenie omší.
Zahraničie

Biden utrpel strategické víťazstvo. Trump si veľa veril a málo sa pripravil

Prvá prezidentská debata bola presná a výstižná ako správa o stave Ameriky po štyroch rokoch zostreného kultúrneho a politického boja. Nadávky, prekrikovanie, nepočúvanie toho druhého...

Úradujúci americký prezident Donald Trump (vľavo) a bývalý viceprezident Joe Biden počas prvej prezidentskej debaty 29. septembra 2020 v Clevelande.
Slovensko

Rezort práce spúšťa projekty za 110 miliónov eur na podporu zamestnanosti

Druhá fáza začína od 1. októbra a projekty v tejto fáze sú zamerané na rozbeh podnikania, pomoc zariadeniam sociálnych služieb a na pomoc zamestnávateľom.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sa rozpráva s novinármi po rokovaní vlády v Bratislave 16. septembra 2020.