SME
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

Zvláštnosti doby infekčnej alebo o Prahe bez turistov

Nárast voľných bytov na prenájom kopíruje pokles turistov. Vďaka kríze v Prahe vedia, aký je rozsah fenoménu Airbnb.

Muž si robí selfie na prázdnom Karlovom moste v Prahe.Muž si robí selfie na prázdnom Karlovom moste v Prahe. (Zdroj: SITA/AP)

S prudkým utlmením turistického ruchu sa uvoľnilo ohromné ​​množstvo bytov v širšom centre Prahy a aktuálne sa ich ponúka viac ako tisíc na prenájom za veľmi nízke ceny.

Upozornil na to Janek Rubeš vo svojom článku na Sezname.

Vypravil som sa zo zvedavosti na SReality.cz a vyhľadal si prenájmy v širšom centre ... a faktžejó, mapa je neuveriteľná. 3 + kk v Nerudovkee za 20-tisíc českých korún, to skôr pripomína Černý Most.

Ceny na periférii mimochodom nijak zvlášť neklesli, je to záležitosť širšieho centra, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webovej stránke kechlibar.net.

SkryťVypnúť reklamu

(Tie čísielka v červených krúžkoch znamenajú počet voľných bytov v danom mieste, aby ste si náhodou nemysleli, že jedna šípka = jeden byt. Kdežééé! Tu si to môžete preklikať sami.)

Vieme teda vďaka tejto nečakanej kríze aspoň zhruba, aký je rozsah fenoménu Airbnb v centre matičky stovežatej.

To má svoje výhody; hlavne to, že akákoľvek ďalšia debata o tejto službe bude založená na konkrétnych číslach, nie na nejakom teoretickom modeli, ktorý by bol zrejme nepresný.

Toto je vôbec zaujímavá a podľa môjho názoru legitímna politická téma, aj keď teraz - so zatvorenými hranicami a bez turistov - stojí samozrejme bokom.

Na mnohých miestach sveta riešili v posledných rokoch miestne radnice a vlády otázku, koľko turistov už je príliš - v Amsterdame, Barcelone, na Machu Picchu i na Bali.

SkryťVypnúť reklamu

Chorvátsky Dubrovník, k svojej smole zároveň mimoriadne malebný a mimoriadne priestorovo stiesnený, už zaviedol nejaké horné limity.

Praha je prirodzenou súčasťou tejto množiny turistických atrakcií, však je krásna a svetovo známa. Počet turistov navštevujúcich naše hlavné mesto sa tiež od roku 2000 skoro strojnásobil.

Medzi čitateľským publikom tohto blogu sú tiež libertariáni, ktorí zastávajú názor, že sloboda pohybu je veľmi dôležitá a úrady do nej nemajú čo kecať. A to isté že platí o slobode prenajímať si byt podľa ľubovôle.

Povedal by som, že tento názor rezonuje s väčšinou ľudí až do chvíle, než začnú byť davy takto vzniknuté príliš početné. Potom začnú mať miestni ľudia námietky a sloboda druhých ich prestane zaujímať.

Inštinktívne totiž väčšina ľudí vníma nejaké územie ako svoje, "právom kmeňa", aj keď kataster nehnuteľností napríklad hovorí niečo iné.

SkryťVypnúť reklamu

Jadro problému je pritom čisto matematického rázu. Počas posledných desaťročí nemalá časť skôr chudobného sveta zbohatla a zároveň výrazne zlacnelo cestovanie.

Tak sa stalo, že počet svetovo aktívnych turistov neustále rastie, za poslednú generáciu sa zniekoľkonásobil.

Lenže tých skutočne preslávených a atraktívnych miest ako je Praha, Barcelona, ​​Bali, Santorini alebo Mount Everest zas toľko nie je a na rozdiel od tej rastúcej množiny ľudí, ktorá by ich chcela aspoň raz v živote navštíviť, zostávajú stále rovnako veľké.

Tým pádom pretlak v ohniskách tohto pohybu zákonite už roky rástol a proti konceptu neodňateľných slobôd sa vynorila iná myšlienka, podstatne menej liberálna, že každá komunita má právo si určiť, koľko tých ľudí zvonku chce privítať a za akých podmienok.

SkryťVypnúť reklamu

Čo nutne znamená povedať niekomu "nie" a potom už je len otázka, podľa akých kritérií to obmedzovať a akými prostriedkami.

V Prahe dnes máme paradoxnú situáciu, že toto téma naznačil úplne nekonzervatívny pirátsky primátor Zdeněk Hríb, a navyše do neho šliapol vyslovene neelegantne, "oboma nohami ľavými".

Aj v Barcelone sa toho chytá progresívna ľavica.

Ale ony tie úvahy sú v podstate konzervatívneho rázu, čo človek dobre vidí v iných častiach sveta, kde napríklad žiadna progresívna ľavica ani nie je.

(Napríklad sťažnosti indiánov či iných domorodcov, že im návštevníci lezú do posvätných území.)

A nemajú až tak ďaleko k snahe obmedzovať imigráciu trvalú, vrátane tej azylovej, aj keď môžeme pochybovať, že by sa práve k tejto myšlienkovej príbuznosti Hříbov magistrát hlásil.

SkryťVypnúť reklamu

No nič, ako povedané, teraz to nemusíme riešiť. Ale ona sa tá otázka zase vynorí, až sa svetová ekonomika otrepe a letiská znovu ožijú pohybom miliónov.

Airbnb je fenomén sám o sebe, viedol k tesnému priestorovému skríženiu ubytovacieho priemyslu s bežnými rezidenčnými bytmi, čo bolo vo veľkých mestách už dávno papierovo i fyzicky oddelené, práve preto, aby na seba pocestní a mešťania nenarážali príliš tesne. (Zajazdové krčmy boli stredobodom konfliktov už niekedy za Gilgameša.)

Sám som Airbnb niekoľkokrát využil, hlavne z cenových dôvodov, navyše je skutočne príjemné mať k dispozícii kuchynku a pod., čo hotely neposkytujú.

Ale úplne chápem, čo na ňom miestnych obyvateľov dráždi - v Budapešti, Barcelone i Prahe.

A nebudem im môcť vyčítať, ak budú chcieť, aby to fungovalo podľa nejakých regúl rešpektujúcich starý princíp oddelenia súkromného bývania od hotelových služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Úplne čokoľvek môže totiž ľuďom jedného dňa akosi prerásť cez hlavu, aj keby z toho zároveň boli peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu