SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Španielsko hlási najviac mŕtvych za jeden deň, V Česku majú 13 obetí

Český biskup Herbst mal pozitívny test, v karanténe je aj kardinál Duka. New York do karantény nepôjde. Manželka kanadského premiéra sa vyliečila.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

PRAHA - Nákaze novým koronavírusom podľahlo v Českej republike už 13 ľudí. České ministerstvo zdravotníctva to oznámilo v nedeľu dopoludnia po úmrtí ďalších dvoch pacientov, informovali servery Novinky.cz a iDnes.cz.

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v Česku sa podľa týchto údajov zvýšil na 2669.

V sobotu pribudlo 262 pacientov. Z ochorenia COVID-19 spôsobovaného novým koronavírusom sa v krajine dosiaľ vyliečilo 11 ľudí.

V Česku rastie aj počet testov na nákazu koronavírusom. Podľa ministerstva zdravotníctva ich do nedeľňajšieho rána vykonali 40 700.

SkryťVypnúť reklamu

ČR medzitým spustilo poskytovanie pomoci Španielsku a Taliansku ako najviac postihnutým krajinám, ktorým z policajných skladov poslalo 20 000 ochranných oblekov.

Biskup Herbst mal pozitívny test, v karanténe je aj kardinál Duka

Ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom bolo v sobotu večer potvrdené aj u biskupa Karla Herbsta. Na svojej stránke o tom informovalo potvrdilo Arcibiskupstvo pražské.

"V sobotu bolo u emeritného pražského pomocného biskupa Karola Herbsta potvrdené ochorenie COVID-19. Bol prevezený do pražskej střešovickej nemocnice na jednotku intenzívnej starostlivosti. Jeho stav je vážny. Modlime sa za jeho uzdravenie," píše sa v oznámení na webe apha.cz.

V domácej karanténe je aj pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Uviedla to Česká televízia s tým, že v karanténe sú aj ostatní pražskí biskupi.

SkryťVypnúť reklamu

Karel Herbst sa narodil 6. novembra 1943 v Prahe. Vo februári 2002 bol menovaný a 6. apríla 2002 ustanovený za pomocného biskupa pražskej rímskokatolíckej arcidiecézy. Od 1. decembra 2016 sa na vlastnú žiadosť stal emeritným biskupom.

V Španielsku podľahlo nákaze ďalších 838 ľudí

Počet prípadov úmrtia na nákazu spôsobenú novým koronavírusom sa v Španielsku za 24 hodín zvýšil o 838, čo je dosiaľ najviac počas jedného dňa.

Ochoreniu v krajine podľahlo celkovo 6528 ľudí, vyplýva z údajov španielskej vlády zverejnených v nedeľu. Informovala o tom agentúra AFP.

Nákazu koronavírusom doposiaľ v Španielsku potvrdili u 78 797 osôb, pričom za posledných 24 hodín pribudlo 6549 nových prípadov. Miera nárastu počtu nových infikovaných sa znížila na 9,1 percenta oproti predchádzajúcemu dňu, keď dosiahla 12,8 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Hospitalizáciu si aktuálne vyžaduje zdravotný stav 43.397 ľudí, z nich 4907 je na jednotkách intenzívnej starostlivosti. V krajine sa vyliečilo 14.709 ľudí, uviedlo podľa denníka El País španielske ministerstvo zdravotníctva.

Španielsko má druhý najvyšší počet obetí koronavírusu na svete po Taliansku, kde zomrelo viac ako 10 000 infikovaných. Ešte v stredu Španielsko prekonalo v počte úmrtí Čínu, kde sa vírus koncom vlaňajška objavil.

Španielsky premiér Pedro Sánchez v sobotu v televíznom prejave oznámil, že krajina v rámci boja proti pandémii na dva týždne zastaví všetku ekonomickú aktivitu, "ktorá nie je nevyhnutná".

"Všetci pracovníci v ekonomickej oblasti, ktorých aktivita nie je nevyhnutná, musia zostať dva týždne doma," uviedol premiér, ktorý chce zastaviť cestovanie zamestnancov do firiem, ak nepatria medzi základné pri fungovaní hospodárstva.

SkryťVypnúť reklamu

Nariadenie bude od pondelka 30. marca do 9. apríla.

V Španielsku už takmer dva týždne platia pravidlá, na základe ktorých sa ľudia musia zdržiavať doma a zatvorená je väčšina obchodov, ale zamestnanci mohli dosiaľ chodiť do svojich úradov a závodov, ak nemali možnosť pracovať z domu.

Počet nakazených v Maďarsku stúpol na 408, zomrelo 13 ľudí

Počet nakazených novým druhom koronavírusu SARS-CoV-2 v Maďarsku dosiahol 408. Nákaze podľahli dvaja ďalší pacienti, počet obetí ochorenia COVID-19 tak stúpol na 13, zaznelo v nedeľu v Budapešti na tlačovej konferencii krízového štábu.

Šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová spresnila, že najnovšie obete boli ľudia vo veku 86 a 90 rokov, ktorí trpeli viacerými chronickými chorobami a boli v zlom zdravotnom stave. K ich úmrtiu podľa jej slov prispela aj nákaza novým koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

Müllerová v reakcii na novinársku otázku povedala, že medzi nakazenými osobami sú aj mladí ľudia či deti, avšak ich vek bližšie odmietla špecifikovať. Dodala, že medzi infikovanými sú aj zdravotníci.

V súvislosti so sťažnosťami na ochranné zdravotnícke pomôcky dovezené z Číny šéfka ÁNTSZ poznamenala, že kvalita zdravotníckeho materiálu dovezeného do Maďarska je rôzna a že ju priebežne preverujú.

V domove dôchodcov v obci Nagymágocs v Čongrádskej župe zistili nákazu novým druhom koronavírusu u siedmich z 286 obyvateľov zariadenia. Z personálu sa u nikoho infekcia nepotvrdila.

V súčasnosti je v intenzívnej lekárskej starostlivosti spojenej s umelou pľúcnou ventiláciou 14 ľudí, 71 osôb je v nemocničnej karanténe, 34 pacientov sa z nákazy zotavilo a v akreditovaných laboratóriách vykonali 12.148 testov.

SkryťVypnúť reklamu

Na Ukrajine majú 356 prípadov nákazy

Počet potvrdených prípadov infekcie novým koronavírusom na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 46 na 356. Uviedla to v sobotu večer agentúra UNIAN s odvolaním sa na ukrajinské ministerstvo zdravotníctva.

Podľa ministerstva bolo doteraz zaregistrovaných deväť úmrtí a päť ľudí vrátane jedného dieťaťa sa uzdravilo.

Najviac zasiahnutým regiónom naďalej zostáva hlavné mesto Kyjev, kde majú 74 potvrdených prípadov.

Ukrajinská vláda rozhodla v stredu o zavedení stavu núdze na celom území krajiny s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Karanténne opatrenia tak potrvajú najmenej do 24. apríla.

Ukrajina od 17. marca nepúšťa na svoje územie žiadnych cudzincov a od 28. marca ani svojich občanov. Verejná doprava v mestách bola buď výrazne obmedzená, alebo úplne zastavená.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky hromadné stretnutia sú zakázané. Občanom sa odporúča zostať doma, hoci zatiaľ neboli stanovené žiadne oficiálne obmedzenia pohybu.

Johnson občanov vyzval, aby zostali doma a chránili tak životy

Britský premiér Boris Johnson vyzval v liste adresovanom obyvateľom krajiny, aby zostali doma, a upozornil ich na prísnejšie opatrenia, ktoré ešte prídu v boji proti šíreniu nového koronavírusu. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA.

"Je dôležité, aby som k vám bol úprimný - vieme, že situácia sa zhorší pred tým, ako sa zlepší," napísal Johnson v liste, ktorý zverejnila jeho kancelária.

List by mali počas nadchádzajúceho týždňa doručiť 30 miliónom domácností v krajine.

"Robíme správne prípravy a čím viac dodržiavame pravidlá, tým menej životov bude stratených a tým skôr sa život vráti do normálu," uviedol Johnson.

SkryťVypnúť reklamu

"V tejto chvíli národnej krízy vás vyzývam, prosím, zostaňte doma, chráňte NHS (Národnú zdravotnícku službu) a zachráňte životy," apeloval.

Nariadenia týkajúce sa zotrvania doma a prísneho sociálneho odstupu musia byť dodržiavané, varoval Johnson, ktorý sa koronavírusom sám nakazil.

"Takže ak ľudia tieto pravidlá porušia, polícia udelí pokuty a rozptýli zhromaždenia," dodal.

Nákaza novým druhom koronavírusu si v Spojenom kráľovstve vyžiadala už viac ako 1000 obetí na životoch, v krajine evidujú vyše 17 000 infikovaných.

V piatok Johnson i jeho minister zdravotníctva Matt Hancock oznámili, že mali pozitívne testy na koronavírus. Tým sa nakazil aj prince Charles, nástupca britského trónu.

Johnson (55) informoval, že má mierne príznaky ochorenia vrátane vyššej teploty a neustávajúceho kašľa. Premiér zostal v domácej izolácii, odkiaľ pracuje.

SkryťVypnúť reklamu

Provincia Chu-pej nehlásila štvrtý deň po sebe nové prípady

V Číne pribudlo v sobotu 45 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je o deväť menej ako deň predtým, a ďalších päť úmrtí na chorobu COVID-19, ktorú tento vírus spôsobuje.

Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených v nedeľu Národnou zdravotníckou komisiou.

Zo 45 nových prípadov infekcie je 44 "dovezených", to znamená, že pozitívne testované boli osoby, ktoré sa vrátili do Číny zo zahraničia. V jednom prípade ide o lokálnu nákazu v provincii Che-nan.

Všetkých päť nových úmrtí bolo zaznamenaných v provincii Chu-pej, ktorá je epicentrom súčasnej pandémie a postupne ruší prísne karanténne opatrenia zavedené v januári.

Sobota bola zároveň štvrtým dňom po sebe, počas ktorého provincia Chu-pej nezaznamenala ani jeden nový potvrdený prípad nákazy.

SkryťVypnúť reklamu

Od vypuknutia pandémie koncom decembra 2019 zomrelo v pevninskej Číne na nový koronavírus 3295 ľudí.

Vo Wu-chane znova premáva metro aj diaľkové vlaky

V stredočínskom meste Wu-chan, pôvodnom epicentre pandémie nového koronavírusu, v sobotu znova uviedli do prevádzky metro a diaľkové vlaky.

Pasažieri metra musia mať na sebe rúška, kontrolujú im teplotu a musia sedieť tak, aby bolo medzi nimi vždy voľné sedadlo, uvádza štátna agentúra Sin-chua.

Po otvorení vlakovej stanice podľa nej do Wu-chanu rýchlovlakom pricestovalo viac ako 12-tisíc pasažierov.

Z mesta tiež po prvý raz od vypuknutia pandémie odišiel do Európy nákladný vlak, uvádza Sin-chua. Vlak smeruje do Nemecka a vezie autodiely, elektroniku, optické vlákna a zdravotnícke potreby.

Wu-chan, kde žije 11 miliónov ľudí, uzavreli pre koronavírus 23. januára. Obmedzenia pre mesto a jeho obyvateľov však už postupne uvoľňujú, posledné by mali stiahnuť 8. apríla.

SkryťVypnúť reklamu

V Južnej Kórei pribudlo 105 nakazených a osem obetí

Južná Kórea potvrdila v nedeľu 105 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čím počet infikovaných stúpol na 9538.

Počet úmrtí vzrástol o osem na celkovo 152, informovala agentúra AP s odvolaním sa na Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC).

Šírenie koronavírusu sa tak v tejto východoázijskej krajine postupne spomaľuje, keď ešte nedávno zaznamenala každý deň stovky nových infekcií a začiatkom marca sa stala druhou najviac postihnutou krajinou na svete.

Stále však pretrvávajú obavy z pribúdajúcich prípadov v metropolitnej oblasti hlavného mesta Soul a z nákazy zavlečenej osobami vracajúcimi sa z Európy a Spojených štátov, píše AP.

Práve zo Soulu a okolitej provincie Severný Kjongsang, kde žije viac ako polovica z 51 miliónov obyvateľov Južnej Kórey, bolo podľa KCDC hlásených 35 zo 105 nových prípadov.

SkryťVypnúť reklamu

V Južnej Kórei je registrovaných celkovo 9538 osôb nakazených koronavírusom, z ktorých sa 5033 už vyliečilo prepustili ich z karantény.

Juhokórejská vláda v sobotu vyzvala Soul a ďalšie samosprávy, aby posilnili monitorovanie Juhokórejčanov, ktorí sa vrátia domov zo zahraničia. Apel prišiel po tom, ako niektorí z nich vyvolali hnev verejnosti, keď porušili karanténu a cestovali do iných regiónov pred tým, ako boli výsledky ich testov pozitívne.

Manželka premiéra Trudeaua sa vyliečila

Manželka kanadského premiéra Justina Trudeaua sa vyliečila z choroby COVID-19 spôsobenej novým koronavírusom. Oznámila to v sobotu na Facebooku.

"Milí priatelia, Kanaďania a všetci moji priaznivci. Chcela som vás informovať, že sa cítim sa oveľa lepšie a môj lekár a zdra

SkryťVypnúť reklamu

votnícke úrady mi povedali, že som sa vyliečila," napísala 44-ročná Sophie Grégoire-Trudeauová na svojom profile po francúzsky a anglicky.

"Z celého srdca sa chcem poďakovať všetkým, ktorí mi želali uzdravenie. A všetkým, ktorí práve teraz trpia, posielam všetku moju lásku," dodala Trudeauová.

Úrad predsedu vlády 12. marca oznámil, že manželka Justina Trudeaua bola pozitívne testovaná na ochorenie COVID-19. Stalo sa tak po tom, ako sa u nej po návrate z Londýna objavili príznaky podobné "miernej chrípke".

Úrad vlády takisto oznámil, že samotný Trudeau je zdravý a nevykazuje nijaké symptómy ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus SARS-CoV-2. Na odporúčanie lekárov však zostal v 14-dňovej karanténe, ale nebol testovaný.

SkryťVypnúť reklamu

Najľudnatejšia kanadská provincia Ontário medzitým uviedla, že zakazuje zhromaždenia viac ako piatich osôb.

Toto nariadenie je platné okamžite a nahradzuje opatrenie, zakazujúce verejné podujatia s účasťou viac ako 50 osôb. Nevzťahuje sa na domácnosti s piatimi a viac členmi ani na pohreby, na ktorých sa bude môcť zúčastniť desať ľudí.

Kanada zaregistrovala 5625 potvrdených prípadov náakazy koronavírusom a 61 úmrtí. Z choroby COVID-19 sa doteraz vyliečilo 499 ľudí

Trump nedá New York do karantény

Na infikovanie novým koronavírusom zomrelo v Spojených štátoch už 2010 ľudí, čo predstavuje zdvojnásobenie prípadov v priebehu iba troch dní.

Asi štvrtina z nich pripadá na mesto New York, ktoré je najťažšie zasiahnutou oblasťou v USA. Vyplýva to z údajov, ktoré v sobotu večer miestneho času zverejnila Univerzita Johnsa Hopkinsa.

SkryťVypnúť reklamu

V počte obetí sú USA na šiestom mieste po Taliansku, Španielsku, Číne, Iráne a Francúzsku.

USA však majú najviac potvrdených prípadov nákazy na svete. Je ich viac ako 121 000, čím sa dostali pred Taliansko a Čínu.

Americký prezident Donald Trump v sobotu povedal, že uvažuje o vyhlásení "karantény" v celom štáte New York a v priľahlých oblastiach, aby tamojší obyvatelia nešírili nový koronavírus do ostatných častí USA.

"Je možné, že v priebehu dnešného dňa dáme do karantény - krátkodobej, dvojtýždňovej - štát New York, zrejme aj New Jersey, určité časti Connecticutu," uviedol Trump pri odchode z Bieleho domu.

Trump neskôr oznámil, že vyhlásenie karantény v spomínaných oblastiach nie je potrebné.

V štáte Illinois sa medzitým začala prešetrovať smrť ani nie ročného dieťaťa, ktoré bolo infikované koronavírusom. Súvislosť s ochorením COVID-19 sa zatiaľ nepotvrdila, uviedla agentúra AP.

Celosvetovo sa novým koronavírusom nakazilo viac ako 666-tisíc ľudí, vyše 30-tisíc v jeho dôsledku zomrelo, uvádzajú dáta z Johns Hopkins University. Z COVID-19 sa na celom svete zotavilo už viac ako 135-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu