Talianske úrady poskytujú každý deň o 18.00 hod. štatistiky nových prípadov a úmrtí.
Počet úmrtí sa v poslednom týždni pohybuje vo vyšších stovkách. Takto vyzerá graf prevzatý zo stránky Worldometers. Tak napríklad včera bolo 889 úmrtí, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Starosta jedného z najpostihnutejších miest, severotalianskeho Bergama, však nedávno tieto štatistiky razantne spochybnil. Hovorí nasledovné:

"V Bergame zomrelo medzi 1. a 24. marcom 446 obyvateľov. To je o 348 viac ako je priemer za posledné roky (98). Oficiálne bolo 136 úmrtí kvôli Covid-19. Je tu 212 ďalších. Keby bola úmrtnosť 1-2%, mali by sme v meste 17-23 tisíc nakazených, " píše Giorgio Gori.
Jeho námietka je vážna, pretože je založená na neodškriepiteľnej realite; v meste veľkosti Olomouca nemá za tri týždne čo zomrieť skoro päťsto ľudí.
Giorgio Gori nie je vo svojich pochybnostiach sám. V mestečku Nembro (11-tisíc obyvateľov) zaznamenali tiež prudkú špičku úmrtnosti, ďaleko vyššiu, než činia oficiálne štatistiky prípadov Covid-19. (Článok v Corriere della sera).

Úmrtnosť v meste Nembro: modrá = dlhodobý priemer, zelená = oficiálny Covid-19, červená = všetci mŕtvi.
Ten istý článok v Corriere della sera zmieňuje skúmanie úmrtnosti v dvoch ďalších mestách: Cernusco sul Naviglio (33-tisíc obyvateľov) a Pesaro (94-tisíc obyvateľov).
V oboch prípadoch vychádza počet "neobvyklých úmrtí" (nad dlhodobý priemer) na 6,1-násobok oficiálneho počtu úmrtí na Covid-19.
Záver? Nielen u nakazených, z ktorých veľa nemá žiadne príznaky, ale aj u mŕtvych sú celkové čísla trochu podozrivé.
Čo nie je úplne dobré, pretože ako hovorí dr. Campbell vo svojej sérii videí, s neviditeľným nepriateľom sa nedá bojovať.
K tomu, aby sme tú chorobu mohli poraziť, ju musíme najprv dobre poznať.
Dve poznámky. Jedna kratšia, druhá dlhšia.
Tá kratšie: nevieme, či všetci tí "mŕtvi navyše" zomreli na Covid-19 alebo nie. Ak je zdravotný systém preťažený, všetky choroby sa stávajú nebezpečnejšími. Potrební pre vás neprídu včas, keď máte infarkt, alebo odložia dôležitú operáciu.
"Preplnené londýnske nemocnice sa stretávajú s prílivom ľudí nakazených koronavírusom. Na ostatných pacientov nemajú kapacity a tým s rakovinou hrozí, že sa stanú vedľajšími obeťami koronavírusu," uviedla česká zdravotná sestra Mária Dubská v rozhovore pre server idnes.cz.
Už to je dôvod, prečo sa snažiť, aby špička priebehu infekcie v čase nebola príliš ostrá.
Tá dlhšia poznámka: "exaktné", nezaokrúhlené čísla vyvolávajú v publiku všeobecne väčšiu dôveru. Ak sa povie, že obetí je 889, pôsobí to lepšie, než keď sa povie, že ich je medzi jedným a dvoma tisíckami.
To prvé akoby psychologicky oznamovalo, že prehľad o situácii je dokonalý. To druhé vcelku jasne prezrádza, že nie je.
Lenže reálna spoľahlivosť tých čísel záleží hlavne na procese, ktorým sa k nim došlo, a ten v chaotickej talianskej situácii moc exaktný nebude.
Ďaleko spoľahlivejšie je to, čo urobil starosta Giorgio Gori, totiž počítať všetkých mŕtvych a porovnávať ich počet s bežným dlhodobým stavom.
Aj tam budú určité nepresnosti, pretože niekto zomrie osamote v byte a nájdu ho až niekedy v máji.
Ale celkovo vzaté, ak sa človek zrovna bez svedkov nestratí pri kúpaní v oceáne alebo nespadne do pažeráka aktívnej sopky, v civilizovanom svete skôr alebo neskôr nájdu jeho telo a vystavia mu úmrtný list.
Rozdiel medzi matrikou a skutočným stavom zomrelých nebude veľmi veľký.
Naproti tomu zistiť, za ktoré úmrtia môže Covid-19 a za ktoré nie, je v súčasnej talianskej situácii ďaleko ťažšie, pretože lekári sa musia starať o živých pacientov a nemajú čas skúmať telá nájdená mimo nemocnice.
Keď budú jedného dňa historici študovať celkové efekty Covidu-19 na rôzne spoločnosti, budú pravdepodobne postupovať práve štýlom Giorgia Goriho.
"Excess deaths", nadpočetné úmrtia, sú asi najlepšie meradlo, ktoré máme k dispozícii.
Skrz nich sa dá dopátrať po reálnych pomeroch aj v štátoch ako Mexiko, kde sa všetky podozrivé prípady až do potvrdenia Covidu-19 klasifikujú ako "atypický zápal pľúc".
Veľkým orieškom pre budúci výskum ale bude zistiť, ako to skutočne prebehlo v Číne. Tam môžeme súdiť len z náznakov - napríklad z dovozu tisícov urien do pohrebných služieb vo Wu-chan, kde pritom podľa vládnych údajov malo zomrieť len 2535 pacientov.
Úprimne, ak sa pozriem na úmrtnosť v Lombardii a v Madride, dvoch bohatých a vyspelých regiónoch sveta, nedokážem ani predstierať, že číslu 2535 z Wu-chanu verím.