SME
Sobota, 6. jún, 2020 | Meniny má NorbertKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Pochybnosti o číslach, alebo koľko je vlastne v Taliansku mŕtvych?

Čísla o celkových úmrtiach zo severotalianskych obcí spochyňujú súčasné štatistiky choroby Covid-19.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Talianske úrady poskytujú každý deň o 18.00 hod. štatistiky nových prípadov a úmrtí.

Počet úmrtí sa v poslednom týždni pohybuje vo vyšších stovkách. Takto vyzerá graf prevzatý zo stránky Worldometers. Tak napríklad včera bolo 889 úmrtí, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.


Starosta jedného z najpostihnutejších miest, severotalianskeho Bergama, však nedávno tieto štatistiky razantne spochybnil. Hovorí nasledovné:


"V Bergame zomrelo medzi 1. a 24. marcom 446 obyvateľov. To je o 348 viac ako je priemer za posledné roky (98). Oficiálne bolo 136 úmrtí kvôli Covid-19. Je tu 212 ďalších. Keby bola úmrtnosť 1-2%, mali by sme v meste 17-23 tisíc nakazených, " píše Giorgio Gori.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeho námietka je vážna, pretože je založená na neodškriepiteľnej realite; v meste veľkosti Olomouca nemá za tri týždne čo zomrieť skoro päťsto ľudí.

Giorgio Gori nie je vo svojich pochybnostiach sám. V mestečku Nembro (11-tisíc obyvateľov) zaznamenali tiež prudkú špičku úmrtnosti, ďaleko vyššiu, než činia oficiálne štatistiky prípadov Covid-19. (Článok v Corriere della sera).


Úmrtnosť v meste Nembro: modrá = dlhodobý priemer, zelená = oficiálny Covid-19, červená = všetci mŕtvi.

Ten istý článok v Corriere della sera zmieňuje skúmanie úmrtnosti v dvoch ďalších mestách: Cernusco sul Naviglio (33-tisíc obyvateľov) a Pesaro (94-tisíc obyvateľov).

V oboch prípadoch vychádza počet "neobvyklých úmrtí" (nad dlhodobý priemer) na 6,1-násobok oficiálneho počtu úmrtí na Covid-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Záver? Nielen u nakazených, z ktorých veľa nemá žiadne príznaky, ale aj u mŕtvych sú celkové čísla trochu podozrivé.

Čo nie je úplne dobré, pretože ako hovorí dr. Campbell vo svojej sérii videí, s neviditeľným nepriateľom sa nedá bojovať.

K tomu, aby sme tú chorobu mohli poraziť, ju musíme najprv dobre poznať.

Dve poznámky. Jedna kratšia, druhá dlhšia.

Tá kratšie: nevieme, či všetci tí "mŕtvi navyše" zomreli na Covid-19 alebo nie. Ak je zdravotný systém preťažený, všetky choroby sa stávajú nebezpečnejšími. Potrební pre vás neprídu včas, keď máte infarkt, alebo odložia dôležitú operáciu.

"Preplnené londýnske nemocnice sa stretávajú s prílivom ľudí nakazených koronavírusom. Na ostatných pacientov nemajú kapacity a tým s rakovinou hrozí, že sa stanú vedľajšími obeťami koronavírusu," uviedla česká zdravotná sestra Mária Dubská v rozhovore pre server idnes.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Už to je dôvod, prečo sa snažiť, aby špička priebehu infekcie v čase nebola príliš ostrá.

Tá dlhšia poznámka: "exaktné", nezaokrúhlené čísla vyvolávajú v publiku všeobecne väčšiu dôveru. Ak sa povie, že obetí je 889, pôsobí to lepšie, než keď sa povie, že ich je medzi jedným a dvoma tisíckami.

To prvé akoby psychologicky oznamovalo, že prehľad o situácii je dokonalý. To druhé vcelku jasne prezrádza, že nie je.

Lenže reálna spoľahlivosť tých čísel záleží hlavne na procese, ktorým sa k nim došlo, a ten v chaotickej talianskej situácii moc exaktný nebude.

Ďaleko spoľahlivejšie je to, čo urobil starosta Giorgio Gori, totiž počítať všetkých mŕtvych a porovnávať ich počet s bežným dlhodobým stavom.

Aj tam budú určité nepresnosti, pretože niekto zomrie osamote v byte a nájdu ho až niekedy v máji.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale celkovo vzaté, ak sa človek zrovna bez svedkov nestratí pri kúpaní v oceáne alebo nespadne do pažeráka aktívnej sopky, v civilizovanom svete skôr alebo neskôr nájdu jeho telo a vystavia mu úmrtný list.

Rozdiel medzi matrikou a skutočným stavom zomrelých nebude veľmi veľký.

Naproti tomu zistiť, za ktoré úmrtia môže Covid-19 a za ktoré nie, je v súčasnej talianskej situácii ďaleko ťažšie, pretože lekári sa musia starať o živých pacientov a nemajú čas skúmať telá nájdená mimo nemocnice.

Keď budú jedného dňa historici študovať celkové efekty Covidu-19 na rôzne spoločnosti, budú pravdepodobne postupovať práve štýlom Giorgia Goriho.

"Excess deaths", nadpočetné úmrtia, sú asi najlepšie meradlo, ktoré máme k dispozícii.

Skrz nich sa dá dopátrať po reálnych pomeroch aj v štátoch ako Mexiko, kde sa všetky podozrivé prípady až do potvrdenia Covidu-19 klasifikujú ako "atypický zápal pľúc".

Skryť Vypnúť reklamu

Veľkým orieškom pre budúci výskum ale bude zistiť, ako to skutočne prebehlo v Číne. Tam môžeme súdiť len z náznakov - napríklad z dovozu tisícov urien do pohrebných služieb vo Wu-chan, kde pritom podľa vládnych údajov malo zomrieť len 2535 pacientov.

Úprimne, ak sa pozriem na úmrtnosť v Lombardii a v Madride, dvoch bohatých a vyspelých regiónoch sveta, nedokážem ani predstierať, že číslu 2535 z Wu-chanu verím.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Slovensko by sa malo poučiť z lekcií, ktoré mu dala koronakríza, povedala Čaputová

Prezidentka zdôraznila, že v prípade ekonomických opatrení a takzvaného „uťahovania opaskov“ by štát nemal šetriť na sociálnej pomoci ľuďom.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Slovensko

Novou predsedníčkou Progresívneho Slovenska sa stala Bihariová

Protikandidáta, predchádzajúceho predsedu Trubana, ktorý sa po voľbách vzdal funkcie, porazila tesne o päť hlasov.

Nová predsedníčkaa strany Progresívne Slovensko Irena Bihariová.
Slovensko

Nie je isté, či by Pellegrini založil sociálnodemokratickú stranu, hovorí Haulík

Od sily sociálnej demokracie sa podľa politológa Marušiaka ukáže úspech či neúspech prípadnej Pellegriniho strany.

Podpredseda NR SR Peter Pellegrini (Smer).
Slovensko

Relevancia Pellegriniho strany sa ukáže, až keď ju založí, myslí si Hrabko

"Vieme, ako strany súčasnej vládnej koalície brojili proti aktuálnemu generálnemu prokurátorovi, pánovi Čižnárovi, ale to, ako sa správajú teraz, naznačuje, že mu predĺžia funkčné obdobie, hovorí publicista.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár.