SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Prichádza do Ázie druhá vlna? Japonsko a ďalšie krajiny oznamujú nový útok koronavírusu

Doteraz bezstarostní Japonci menia kurz, obávajú sa časovanej bomby.

Ešte donedávna Japonci verili, že olympiádu usporiadajú. Teraz sa pohodička mení.Ešte donedávna Japonci verili, že olympiádu usporiadajú. Teraz sa pohodička mení. (Zdroj: TASR/AP)

Dochádza niektorým ázijským krajinám dávka "šťastia"? V Japonsku, Hongkongu, Thajsku, na Filipínach, v Malajzii, ale aj v ďalších ázijských štátoch, ktorým sa donedávna pomerne dobre darilo držať šírenie nového koronavírusy na uzde, prepuká alarm.

Počet novo infikovaných tam totiž v posledných dňoch rapídne narastá, píše Ladislav Kryzánek v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.

Podobne znepokojujúco sa vírus naštartoval v južnej Ázii, v Pakistane a v Indii - tam navyše môže byť skutočný stav ešte ďaleko horši, ako ukazujú štatistiky skreslené nízkym testovaním.

Skryť Vypnúť reklamu

Panujú dôvodné obavy, že Áziou sa začína šíriť druhá vlna choroby.

Tá prvá zasiahla v plnej sile niektoré oblasti Číny, ale potom sa prevalila do Európy a Spojených štátov.

Väčšina ázijských krajín preto prehodnocuje doterajšie - v porovnaní s Čínou a radom západných štátov - dosť benevolentné opatrenia a pritvrdzuje.

Viacmenej však nie v zmysle drsných plošných karantén - v prvom rade dochádza k ešte prísnejšiemu obmedzovaniu cestovania a obchodu.

Tamojšie úrady vlastne ani nemajú veľmi na výber. Zo štatistík totiž vyplýva, že najväčšie riziko pochádza "z dovozu", inými slovami, že nákaza prichádza najmä zvonku, s krátkodobými návštevníkmi a s vlastnými obyvateľmi, ktorí sa vracajú z cudziny.

Títo ľudia môžu byť tichými nositeľmi vírusu, sami o tom nemusia vedieť, lebo ich neodhalia žiadne zjavné príznaky. To isté sa však môže týkať aj domácich obyvateľov, napohľad zdravých, ktorí však v sebe vírus môžu mať a ďalej ho šíriť.

Skryť Vypnúť reklamu

Čínske podozrenia

To isté v podstate platí aj pre pevninskú Čínu, ktorá síce sebavedome vyhlásila "veľké víťazstvo nad vírusom" a začiatkom apríla sa chystá úplne zrušiť drsné blokády, podľa odborníkov je však jasanie predčasné.

Potom, čo sa život vráti do bežných koľají, môže sa choroba znova rozbehnúť, varujú.

Objavujú sa aj hlasy - a to priamo z radov lekárov - podľa ktorých sú vo Wu-chane, mieste zrodu koronavírusovej pandémie, prepúšťaní nedoliečení pacienti, aby bolo možné vylepšiť štatistiky.

Tamojší lekári potichu hovoria aj o tom, že úrady umelo krátia aj počty novo infikovaných.

Že všetko nemusí byť tak skvelé, ako hlása propaganda, naznačuje aj skutočnosť, že tamojšie úrady koncom minulého týždňa nariadili opätovné uzavretie všetkých kín v krajine - bez udania dôvodu.

Skryť Vypnúť reklamu

Čína v každom prípade kvôli tomu, aby zabránila importu infekcie, od soboty prakticky zakázala cudzincom vstup.

Aká je momentálna situácia v iných krajinách, o ktorých sa v súvislosti s možnou druhou vlnou hovorí?

Držia sa vlastne už len Taiwan, Vietnam a Južná Kórea, ktorá po počiatočnom prudkom nástupe dokázala dostať epidémiu do prijateľných medzí (pod sto nových infekcií denne), a to predovšetkým masívnym testovaním.

Už aj v Soule však vzrastá znepokojenie, pretože v posledných dňoch sa počty mierne horšia.

Japonsko sa prebúdza

Ako modelový príklad nového nástupu koronavírusu môže dobre poslúžiť Japonsko. Tomu sa choroba dlho viacmenej vyhýbala a nebyť obrej výletnej lode Diamond Princess, na ktorej medzi turistami choroba naplno prepukla práve pri japonských brehoch, krajina by sa o epidémii dozvedala len zo svetového spravodajstva.

Skryť Vypnúť reklamu

Teraz sa však z nudnej operetky stala dráma.

Súdiac podľa znenazdania razantných výrokov japonských politikov to vyzerá, že ostrovný štát, známy vysokým vekovým priemerom svojich obyvateľov, sedí na tikajúcej časovanej bombe. Krajina preto prudko mení kurz.

Japonsko síce malo ku včerajšku niečo vyše 1 800 infikovaných, čo vzhľadom k počtu obyvateľov nie je nijako závratný počet, takže sa zatiaľ nechystá vyhlásiť núdzový stav, avšak začína byť zrejmé, že "žúr" končí.

Krajina sa totiž doteraz vyhla väčšine dramatických scén a opatrení, aké zažívajú Taliani alebo obyvatelia New Yorku, žila bez drastických obmedzení pohybu, ekonomicky ničivých blokád, a dokonca ani nijako netrvala na rozsiahlom testovaní.

Miestny optimizmus (či bezstarostnosť?) bol zrejmý aj z toho, že tamojšia vláda si dlho myslela, že tohtoročnú tokijskú letnú olympiádu usporiada v termíne.

Skryť Vypnúť reklamu

To všetko sa teraz mení. Japoncov vydesilo, že nové prípady začali v poslednom týždni výrazne pribúdať. Olympiáda už bola odpískaná a na rad prichádzajú tvrdšie opatrenia.

Minister zdravotníctva Kacunobu Kató koncom týždňa uviedol, že podľa jeho analýz existuje vysoké riziko divokého šírenia vírusu.

Na mnohých miestach v krajine medzitým rozkvitajú obľúbené sakury, čo Japoncov láka k výletom. Guvernérka 14milionového Tokia Jurík Koikeová ich však rýchlo postavila späť na zem:

"Nevychádzajte, keď nemusíte. Pracujte z domu. Nachádzame sa v kritickej fáze pred možným výbuchom infekcie."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Minister práce Milan Krajniak.

Podľa rezortu práce sa opatreniami podarili uchrániť vyše sedemtisíc pracovných miest. Miera nezamestnanosti bola na konci roka 7,57 percenta.

58m
Ilustračné foto.

Vyšetrili osôb. Podiel nakazených klesol na 16 percent. Včera sa zaočkovalo 6 940 ľudí, celkovo ich je 89 635.

3 h
Ilustračné foto.

Zmluva Nový START má vypršať 5. februára a je poslednou platnou dohodou Washingtonu s Moskvou o kontrole zbrojenia. Obsahuje záväzok, aby obe krajiny nemali viac než 1550 jadrových hlavíc a 700 ich nosičov.

5 h
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

18 h