SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Koronavírus a zločin. V Británii vyčíňajú zlodeji, v USA sa boja domáceho násilia

Podpálili autá dodávateľských firiem, prepichli pneumatiky sanitkám. Drzí zlodeji ponúkajú starkým, že im nakúpia a zmiznú s peniazmi.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)


Veľká Británia sa potýka so zločinmi, ktoré sa vzťahujú k epidémii koronavírusu Neznámi páchatelia vykonali podpaľačské útoky na dodávky dodávateľských služieb či prepichli gumy sanitke.

V USA však policajti hlásia, že vďaka povinným karanténám dochádza k poklesu počtu niektorých vážnych zločinov.

"Kríza ako táto prináša to najlepšie, ale bohužiaľ aj to najhoršie z ľudstva. Sú tu jedinci, ktorí sa pokúšajú využiť pandémie, "povedal podľa denníka The Guardian hovorca britskej Národnej rady policajných náčelníkov (NPCC).

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho sa objavuje stále viac oportunistických zločinov, zatiaľ ale nemožno povedať, či je spája nejaký vzorec.

Komunitná nemocnica Withington v južnom Manchestri ohlásila krádež kanistrov kyslíka a oxidu dusného. Nemocnica nemá žiadneho pacienta nakazeného koronavírusom, práve tí ale vo zvýšenej miere kyslík potrebujú.

Zdravotníci z nemocnice v meste Ramsgate v grófstve Kent v nedeľu so šokom zistili, že niekto cez noc urobil diery do pneumatík šiestich sanitných vozidiel.

"Keď si myslíte, že v tejto krajine už to nemôže byť horšie, niekto príde a urobí diery do pneumatík sanitiek," posťažoval si jeden zdravotník na Facebooku.

Nemocnica musela vozidlá odstaviť.

V Bristole v pondelok podpaľači zaútočili na dve dodávky obchodného reťazca Iceland.

Skryť Vypnúť reklamu

"V čase, keď je dodávanie (jedla) domov doslova záchranným lanom pre niektorých bezbranných ľudí, je to (vážne) odporné," komentoval incident riaditeľ maloobchodného predaja potravín Richard Walker.

Británia tiež zaznamenala nárast pokusov o podvody, najmä seniori sú ohrození podvodníkmi, ktorí sa vydávajú za ochotných dobrovoľníkov, aby napokon odišli s peniazmi a potom ich už nikdy nevrátili.

Niektorí predávajú falošné či dokonca nebezpečné ochranné pomôcky.

Policajti v západnom Yorkshire tiež uvádzajú, že dav ľudí na nich kašľal a pľul, keď sa venovali "vážnemu incidentu".

Nespresnili, o aký incident išlo. Polícia tvrdí, že nešlo o ojedinelú udalosť.

Podľa think-tanku Policy Exchange hrozí, že britské opatrenia proti koronavírusu povedú k zvýšeniu násilnosti gangov. Kvôli zatvoreniu barov budú mať menej zákazníkov a o to drsnejší boj povedú o kontrolu obchodu s drogami.

Skryť Vypnúť reklamu

Think-tank tiež varuje, že gangy využijú zatvorenie škôl, aby zlákali nudiacich sa teenagerov do svojich služieb. Podľa britskej ministerky vnútra Priti Patelovej môžu gangy skutočne využiť teenagerov, ktorí postrádajú vyžitie, k prenosu drog.

V USA zločinnosť klesá

Podobné prípady sa objavujú aj mimo Britániu, poukazuje časopis Time, podľa ktorého zločinci využívajú globálneho strachu z nákazy.

V Portlande v americkom štáte Oregon boli ukradnuté stovky masiek proti koronavírusu, ktorých je značný nedostatok.

Kašľajúci muž v Missouri zase tvrdil zamestnancom obchodu, že má vysokú horúčku. Polícia ho zatkla s tým, že im možno odovzdal koronavírus.

Policajné štatistiky však tiež ukazujú, že zatiaľ čo jednému typu zločinu sa v čase koronavírusu darí, počty iných klesajú, pretože aj zločinci sa obávajú choroby a dodržiavajú povinné opatrenia proti koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Newyorská polícia zaznamenala v období, keď starosta nariadil zatvoriť školy a reštaurácie, 17-percentný pokles v hlavných zločinoch.

Jediný nárast polícia zaznamenala u krádeží áut. Podobný pokles uvádza i ďalšie americké mestá, napríklad San Francisco.

Aj severný sused USA, Kanada, reportuje menší počet kriminálnych prípadov. Podľa klingstonskej polície však dochádza k nárastu domácich a susedských prípadov, ku ktorým ľudia polícii volajú.

Policajti sa obávajú, že práve počet prípadov domáceho násilia bude pravdepodobne rásť. Obete nemôžu navštíviť svojich príbuzných a musia zostať s násilníkmi doma.

Pre policajtov je ťažšie v týchto prípadoch zasahovať, pretože musia dodržiavať povinný odstup a navyše kvôli nákaze ich je menej.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Členské štáty budú na summite diskutovať o výhodách po zaočkovaní

Certifikáty pre zaočkovaných, ktoré garantujú privilégiá ako napríklad návštevy kina, reštaurácií alebo možnosť cestovať, sú v krajinách ako Nemecko kontroverzné. Grécko navrhlo s cieľom uľahčiť cestovanie zavedenie európskeho očkovacieho pasu.

Ilustračné foto.
Slovensko

Budú MS v hokeji na Slovensku? Podľa legendárneho Tretiaka je to jedna z možností

Medzinárodná hokejová federácia odobrala Bielorusku právo spoluorganizovať tohtoročné majstrovstvá sveta pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine.

Slovensko a základné skupiny na MS v hokeji do 20 rokov 2022.
Slovensko

Premiér sa vyhrážal pádom vlády, ak neschválime zavedenie pokút, tvrdí poslanec SaS

Poslanec Cmorej kritizuje schválené zmeny, označil to za demotivujúce a dehonestujúce pre každého zdravotníka, "ktorý robí čo môže".

Peter Cmorej (SaS)
Kresťanstvo

ECAV na Slovensku oslavuje 100 rokov svojich moderných dejín

Evanjelická cirkev augsburského vyznania je druhá najväčšia cirkev na území Slovenska. Vyznáva Ježiša Krista ako hlavu všeobecnej kresťanskej cirkvi.

Biskupi ECAV Ján Hroboň, Ivan Eľko a Peter Mihoč a dozorkyňa Západného dištriktu Renáta Vinczeová.