SME
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

V Srbsku podľahol koronavírusu pravoslávny biskup Kneževič

Srbská pravoslávna cirkev čelí obvineniam z ignorovania núdzových zdravotných opatrení súvisiacich s bojom proti koronavírusu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

BELEHRAD - Vo veku 71 rokov zomrel na následky nového koronavírusu biskup srbskej pravoslávnej cirkvi Milutin Kneževič. Jeho úmrtie v pondelok potvrdili cirkevní predstavitelia, píše agentúra DPA.

Biskup eparchie v meste Valjevo, ležiacom asi 100 kilometrov od srbskej metropoly Belehrad, sa podľa vyhlásenia tamojšieho biskupstva koronavírusom nakazil medzi ľuďmi počas bohoslužieb.

Minulý týždeň miestna eparchia oznámila, že infikovaní sú aj dvaja ďalší duchovní.

Srbská pravoslávna cirkev (SPC) čelí obvineniam z ignorovania núdzových zdravotných opatrení súvisiacich s bojom proti koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Pobúrenie verejnosti vyvolalo pokračovanie v praktikách bozkávania svätých ikon či používania jednej spoločnej lyžice počas aktu prijímania.

Tieto rituály boli v rámci preventívnych opatrení zakázané, no niektorí klerici ich napriek tomu nedodržiavali.

Po tom, ako Srbsko 15. marca vyhlásilo núdzový stav, sa na internete objavili viaceré videá dokumentujúce ľudí, ktorí počas obradu prijímania pijú z toho istého kalicha či používajú rovnakú lyžicu.

Cirkev však svojich duchovných obraňovala slovami: "Je nezmyselné a mimoriadne zlomyseľné, že tí, čo nechodia do kostola a ani sa nezúčastňujú aktu prijímania, budú od cirkvi očakávať, že svojich veriacich pripraví o to, čo je pre nich najdôležitejšie." Podľa SPC je tvrdenie, že cirkev ohrozuje zdravie obyvateľstva, "čistým klamstvom".

Skryť Vypnúť reklamu

Srbsko doposiaľ potvrdilo 741 prípadov nákazy koronavírusom a 13 úmrtí. Srbský prezident Aleksandar Vučič podľa tlačovej agentúry HINA zvažuje, že v snahe obmedziť šírenie nového koronavírusu zavedie v krajine 24-hodinový zákaz vychádzania.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výťah. Najčastejšou poruchou je jeho preťaženie.

Po zaseknutí osôb vo výťahu v jednom z obytných domov na Legionárskej ulici došlo k úmrtiu maloletého dieťaťa a k ťažkým zraneniam ženy.

12 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Koaličná strana SaS viac nepodporí núdzový stav, na koaličnú radu predložila alternatívne riešenie. Odmieta tiež zvyšovanie daní, podobný návrh by vetovala.

17 h
Atmosféra v pléne počas rokovania 27. schôdze Národnej rady.

Výška platu jednotlivých sa líši podľa miesta trvalého pobytu aj podľa toho, či sú vo vedení parlamentu a výborov NR SR alebo nie.

20 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 137-zisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch opäť klesol.

21 h