Už 94-ročný francúzsky socialista, dlhoročný predseda Európskej komisie Jacques Delors, je zdesený súčasným vývojom v Európskej únii, keď kontinent zasiahla pandémie koronavírusu, a cíti "smrteľné nebezpečenstvo" pre svoje dielo, píše server echo24.cz.
Delors, ktorý bol po celé 80. a polovicu 90. rokov v podstate synonymom Európskeho spoločenstva a potom EÚ, a ktorý je pokladaný za hlavného strojcu jednotnej meny euro, v posledných rokoch už verejne nevystupuje, teraz však pocítil nutnosť sa vyjadriť.
Agentúre AFP zaslal v sobotu vyhlásenie, kde varuje, že nedostatok solidarity medzi krajinami EÚ "vystavuje Európsku úniu smrteľnému nebezpečenstvu."
Pri zlyhaní európskych inštitúcií v čase koronavírusu tak reagoval Delors potom, čo sa vo štvrtok na Európskej rade jasne ukázali v tvárou tvár masívnej kríze diametrálne rozdiely medzi 27 krajinami EÚ, najmä medzi štátmi severu a juhu.
"Zdá sa, že klíma, ktoré prevláda medzi hlavami štátov a vlád, a nedostatok európskej solidarity, ohrozujú Európsku úniu smrteľným nebezpečenstvom," uviedol bývalý francúzsky minister hospodárstva, jeden z otcov Európskej únie, ktorý predsedal Komisii v rokoch 1985 až 1995.
"Aby Európska únia fungovala, potrebujeme hospodársku súťaž, ktorá stimuluje, spájajúcu solidaritu a posilňujúcu spoluprácu," dodal.
To, že inak v ústraní žijúci Delors vystúpil, nie je náhodné. Po brexite sa projekt EÚ prechádzajúcej súčasnými tragickými udalosťami otriasa.
Komisia a inštitúcie EÚ sú kritizované za nečinnosť. Do posledných dní najviac epidémiou zmietaná európska krajina Taliansko by mohlo byť ďalším veľkým adeptom na opustenie EÚ.
V piatok v prejave k národu silne proeurópsky taliansky prezident Sergio Mattarello tiež poukázal na nedostatok solidarity jednotlivých krajín únie.
"Dúfam, že každý plne pochopí závažnosť hrozby pre Európu, než bude príliš neskoro," varuje Mattarelo.
Pozícia nadstraníckeho premiéra krehké koaličnej vlády Giuseppe Conteho, ktorý s veľkými ťažkosťami čelí tragédii obrovských rozmerov, je neistá.
V zákulisí za účasti širšieho politického spektra, vrátane prezidenta Mattarella, sa už týždne rokuje o možnom vstupe na scénu bývalého šéfa Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho čoby záchrancu situácie.
Šéf opozičnej Ligy, strany s dlhodobo najväčšou voličskou podporou, Matteo Salvini, ktorý donedávna na Draghiho vytrvalo útočil, jeho angažovanosť uvítal.
Bývalý šéf ECB minulý týždeň v obsiahlom úvodníku Financial Times žiada cestu razantného zvýšenia štátnych dlhov.
"Vojny - najvýznamnejší precedens - boli financované zvýšením verejného dlhu," píše Draghi.
V oslabenom Taliansku v posledných mesiacoch značne zosilneli protinemecké a protifrancúzske postoje.
Podľa Salviniho Draghi bude vedieť ako a bude môcť čeliť kancelárke Angele Merkelovej a značnej nemeckej moci v Európe so zdvihnutou hlavou.
Avšak Salvini svoju rétoriku ďalej vyhrotil a koncom minulého týždňa už výslovne začal pripúšťať odchod Talianska z EÚ.
"Akonáhle bude vírus porazený, musíme sa spýtať sami seba na budúcnosť tejto EÚ," napísal na Twitteri.
Povedal, že je znechutený a pohŕda touto Európou. Podľa neho jej trvalo 15 dní posúdiť, či a ako pomôcť, zatiaľ čo ľudia umierali.
Viac ako "Únia" je to hadí a šakalí brloh.
"Najprv porazíme vírus, potom sa znovu zamyslíme nad EÚ. A prípadne sa rozlúčime. Bez poďakovania," napísal Salvini.