SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Inštitút Václava Klausa: Nemožno prijať zdravotnícky absolutizmus

Inštitút upozorňuje, že prioritou musí byť udržanie maximálneho chodu ekonomiky, lebo iba to umožní dlhodobo zaisťovať ochranu ľudského zdravia.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

Vysloviť vetu uvedenú v názve tejto časti našej štúdie je značne rizikové. Sme si toho vedomí, píše Václav Klaus spolu s kolektívom autorov Inštitútu Václava Klausa (IVK) v exkluzívnom komentári pre server idnes.cz, uverejnenom aj na webe IVK.

Autori takéhoto výroku sa takmer automaticky dostávajú medzi "popieračov", medzi tých, ktorí bezohľadne a nezodpovedne popierajú nebezpečenstvo dnešnej epidémie.

Pre niektorých zvlášť neprajníkov sa tým takmer dostávame medzi popieračov holokaustu, čo je téma, v ktorom býva slovo popierač najčastejšie používané.

Skryť Vypnúť reklamu

Žiadne "popieračstvo", či miernejšie povedané, žiadna bagatelizácia nebezpečenstva Koronavírusovej pandémie v tomto našom výroku obsiahnuté nie sú.

Je tým pripomínané len to, čo každý z nás vo svojom živote opakovane robí - vyberá si medzi dvoma zlami (či - pozitívne - medzi dvoma príležitosťami).

Nechceme karikovať tento problém parafrázou známeho výroku, že vojna je tak vážna vec, že ​​sa nesmie ponechať generálom a že sa preto epidémia - z rovnakého dôvodu - nesmie ponechať doktorom.

Tento výrok však podstatu problému do istej miery vystihuje. Nesmie zvíťaziť jeden, hoci odborný postoj.

Pre zdravotnícky či medicínsky absolutizmus, ktorý občas prezentujú aj niektorí naši vládni politici, je najlepšie všetko zastaviť, zakázať, uvrhnúť do absolútnej karantény, čo je - pri všetkom, čo o chorobe Covid-19 vieme - absolútne neprijateľné.

Skryť Vypnúť reklamu

Koronavírus spôsobujúci túto chorobu je určite nebezpečný a vyvoláva mnoho ľudských tragédií a vedie k veľkému množstvu zomrelých, ale relatívna nebezpečnosť tohto koronavírusu - v porovnaní s radom ďalších chorôb a zdravotných rizík pre obyvateľov našej krajiny i celej planéty - nie je mimoriadne vysoká.

To vysloviť môžu niektorí považovať za nezodpovedný výrok. Nevymysleli sme si ho však my sami. Čítame hŕbu veľmi kvalitných medicínskych hodnotení "relatívnej nebezpečnosti" tejto choroby, môžeme menovať napr. práce prof. Ioannidisa zo Stanfordskej univerzity alebo dr. Katza z Yale, ale zostaňme doma, nejde o súťaž v našej sčítanosti.

Jeden z našich špičkových doktorov, prof. Pavel Kolář, hovorí vo svojom článku (na Seznam.cz) napríklad to, že "vo vekovej skupine do 65 rokov má toto ochorenie približne rovnakú úmrtnosť ako chrípka" a že mladší ľudia s touto diagnózou ani nemusia chodiť k lekárovi - mali by sa liečiť bežnými prostriedkami sami doma.

Skryť Vypnúť reklamu

Uvádza ďalej aj to, že "98% z tisíc mŕtvych v Taliansku boli ľudia starší ako 67 rokov s ochorením pľúc, srdca, vysokým krvným tlakom či cukrovkou".

Z toho samozrejme nevyplýva, že by práve teraz museli zomrieť. (Dodávame, že Taliansko má dlhodobo trojnásobný výskyt pľúcnych ochorení ako zvyšok Európy.)

Nejde len o Taliansko. Inštitút preventívnej medicíny pri univerzite v Berne urobil veľkú štúdiu epidémie v čínskej provincii Hubei (kde je mesto Wuchan) za obdobie január-február 2020 a dospel k nasledujúcim číslam: úmrtnosť Covidu-19 je vo vekovom rozmedzí 0-9 rokov 0,01%, v rozmedzí 10-19 rokov 0,02%, v rozmedzí 20-29 rokov 0,09%, pre 30-ročných 0,18%, pre 40 ročných 0,4%, pre 50-ročných 1,3%, vo vekovom rozmedzí 60 -69 rokov 4,6%, v rokoch 70-79 veku 9,8% a pre starších ako 80 rokov 18%.

Skryť Vypnúť reklamu

To nie sú čísla, nad ktorými by sme sa mohli radovať, ale významnú výpoveď o relatívnej nebezpečnosti poskytujú.

Takmer neuveriteľným sa nám zdá byť aj to, že sa u nás podľa oficiálnych štatistík do dnešného dňa uzdravilo len 11 ľudí, zatiaľ čo "na celom svete je už takmer 100-tisíc uzdravených prípadov, a to iba tých oficiálne zistených, pretože tých, ktorí sa z choroby uzdravili, je oveľa viac ", hovoril pred niekoľkými dňami prof. Kolář.

Iste je možné vyberať aj iné dáta (a aj my ich poznáme), ale všeobecný pocit vo verejnosti je vďaka politikom a médiám úplne iný.

Pandémia koronavírusy ukázala veľmi nebezpečnú silu pôsobenia médií (navyše online médií, fungujúcich 24 hodín denne) na strane jednej a akčných, pobyt na televíznej obrazovke maximalizujúcich politikov na strane druhej.

Skryť Vypnúť reklamu

Smie táto pandémia vďaka mimoriadnej "propagáciu" tejto choroby médiami a politiky zastaviť aktivity miliárd ľudí a tým aj fungovanie ekonomiky celého sveta?

Možno stojí za to doplniť širší kontext podľa veľmi spoľahlivého servera Worldometers.info. Do dnešného dňa v tomto roku vo svete zomrelo:

- 117 761 ľudí na sezónne chrípku;

- 237 608 ľudí v dôsledku malárie;

- 407 222 ľudí na komplikácie spôsobené HIV / AIDS;

- 327 002 ľudí pri automobilových nehodách;

- 1 989 528 ľudí na ťažkosti spôsobené rakovinou;

- 1 841 315 detí do päť rokov;

- 74 875 matiek pri pôrode;

- 259 767 ľudí spáchalo samovraždu.

Je to ďaleko viac než koľko je obetí koronavírusy Sars-Co-2 (k včerajšiemu večeru vyše 36-tisíc, pozn. KW).

Totálne zastaviť aktivity miliárd ľudí by bolo možné, keby dnešný trade-off, ono "niečo za niečo", bolo a priori jednoznačne odmietnutý výrokom, že žiadny trade-off v prípade Covid-19 neexistuje, čo je predpoklad neobhájiteľný.

Skryť Vypnúť reklamu

To nie je "popieranie", to je debata o veľkosti ceny za ten či onen reštriktívny zásah.

Zásadne odmietame názor, že o túto cenu v tejto chvíli nejde. My, ekonómovia, neakceptujeme nešpecifikovaný či neštruktúrovaný princíp predbežnej opatrnosti (pretože ten môže "obhájiť" či ospravedlniť čokoľvek) a trváme na svojom kľúčovom prístupe, ktorým je cost-benefit analysis, čiže porovnávanie nákladov a výnosov (či efektov). Musí byť používaný vždy.

Zásadne odmietame nezodpovedné výzvy k masovému zastavovaniu práce českých podnikov a firiem.

Zásadne odmietame masové obmedzovanie ľudskej slobody zneužívaním dát mobilných telefónov či platobných kariet (či navigáciou v autách, atď.), o tzv. chytrej karanténe prof. Prymula radšej ani nehovorme.

Skryť Vypnúť reklamu

Nedokážeme si predstaviť, ako citlivo bude ten či onen úradník zaobchádzať s týmito osobnými údajmi, ako budú skladované, v akom časovom horizonte ich zmažú a ako demokraticky bude prebiehať ich využívanie.

Tým len pripomíname a opakujeme náš 15 rokov starý názor, ktorý sme vyslovovali proti extenzívnemu používaniu policajných odposluchov. Argument, že kto nemá čo skrývať, nemá proti tomu protestovať, nie je v slobodnej spoločnosti prijateľný.

(Priznávame, že to je väčšinový, nie jednomyseľný názor nášho pracovného kolektívu.)

Zásadne odmietame vyhrážky úradov kvôli tomu, že ľudia idú do parku alebo do lesa pri Prahe.

Stále dokola opakované heslo "musí sa urobiť všetko na zastavenie vírusu" je nesmierne nebezpečným propagandistickým nástrojom k prelomovému obmedzovanie ľudskej slobody.

Skryť Vypnúť reklamu

Prioritou musí byť maximálne udržanie chodu ekonomiky, lebo ten je predpokladom dlhodobej možnosti zabezpečovať na patričnej úrovni ochranu ľudského zdravia.

Je nevyhnutné zodpovedne vážiť protikladné ciele a ako výsledok nájsť a zvoliť optimálny bod ich kombinácie.

Zabezpečenie chodu hospodárstva je predpokladom udržania dnešnej (alebo dnešku podobnej) životnej úrovne a dnešných nárokov modernej "nárokovej spoločnosti", v ktorej nárok predbieha vytvorenie predpokladov pre možnosť jeho uspokojenia.

Alebo nám časť dnešných politikov (a mediálnych mágov) chce povedať, že je spoločnosť naša (aj spoločnosť celého dnešného vyspelého sveta) pripravená na zníženie týchto nárokov?

Alebo snáď títo ľudia spoliehajú na to, že sa nároky znížia u niekoho iného než u nich samotných?

Skryť Vypnúť reklamu

Vráťme sa k nadpisu tejto časti. Absolutizmus názorov jednej skupiny politikov či jednej odbornej profesie je neprijateľný.

Rôznymi obmedzeniami a rôznymi karanténami sa bojovať s koronavírusom iste môže a do istej miery aj má, ale vždy je potrebné poznať cenu, ktorú za to platíme.

Ak klesne ekonomika o 2%, o 20%, alebo o 40% (kedy už budú zásadne ohrozené životy miliónov ľudí a ich rodín) je veľký rozdiel.

Trade-off ako u každého z nás, tak v celej spoločnosti vždy existuje. Dúfame, že si je toho naša vláda aspoň približne vedomá.

Boli sme prví, kto povedal, že ekonomika môže klesnúť o 15-20% a máme len strach, aby sme neboli príliš optimistickí.

Václav Klaus a kolektív autorov IVK, publikované v rámci dvanásťidielneho seriálu textov IVK o koronavírusovej pandémii pre portál iDNES.cz, 30. marca 2020.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Budú MS v hokeji na Slovensku? Podľa legendárneho Tretiaka je to jedna z možností

Medzinárodná hokejová federácia odobrala Bielorusku právo spoluorganizovať tohtoročné majstrovstvá sveta pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine.

Slovensko a základné skupiny na MS v hokeji do 20 rokov 2022.
Slovensko

Premiér sa vyhrážal pádom vlády, ak neschválime zavedenie pokút, tvrdí poslanec SaS

Poslanec Cmorej kritizuje schválené zmeny, označil to za demotivujúce a dehonestujúce pre každého zdravotníka, "ktorý robí čo môže".

Peter Cmorej (SaS)
Kresťanstvo

ECAV na Slovensku oslavuje 100 rokov svojich moderných dejín

Evanjelická cirkev augsburského vyznania je druhá najväčšia cirkev na území Slovenska. Vyznáva Ježiša Krista ako hlavu všeobecnej kresťanskej cirkvi.

Biskupi ECAV Ján Hroboň, Ivan Eľko a Peter Mihoč a dozorkyňa Západného dištriktu Renáta Vinczeová.
Slovensko

V nedeľu pribudlo 1999 nových prípadov a 52 úmrtí

Vyšetrili takmer 50-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 17 percent. Včera sa zaočkovalo 2 275 ľudí, celkovo ich je 60 079.

ilustračná foto