SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Britka prežila španielsku chrípku, v 108 rokoch zomrela s koronavírusom v tele

"Podľa babky je to dnes podobné ako vtedy. Avšak za jej čias nelietali lietadlá, a napriek tomu sa nákaza dokázala rozšíriť," povedal jej vnuk.

LONDÝN - Týždeň pred svojimi 109. narodeninami zomrela v sobotu vo Veľkej Británii seniorka, ktorá mala pozitívny test na COVID-19.

Pravdepodobne je tak najstaršou obeťou koronavírusovej nákazy v krajine.

Žena prečkala obe svetové vojny aj pandémiu španielskej chrípky v roku 1918, vtedy chorobe podľahla jej ročná sestra, píše server idnes.cz.

Hilda Churchillová zomrela v opatrovateľskom dome v Salforde blízkosti anglického Manchesteru. Pár hodín predtým ju pozitívne testovali na ochorenie spôsobené koronavírusom. Najbližšiu nedeľu by sa dožila 109 rokov, píše britský denník The Guardian.

Skryť Vypnúť reklamu

Súčasná situácia prinútila seniorku spomínať na obdobie španielskej chrípky, uviedol jej vnuk Anthony Churchill.

"Keď som ju navštívil naposledy, hovorili sme o tom, že sa možno nejaký čas neuvidíme. Podľa nej to je dnes podobné ako vtedy. Avšak za jej čias nelietali lietadlá, a napriek tomu sa nákaza dokázala rozšíriť," vypovedal.

Churchillová sa narodila v roku 1911, sedem rokov pred pandémiou španielskej chrípky, ktorá celosvetovo infikovala pol miliardy ľudí.

Nakazila sa tiež skoro celá rodina ženy, otec Churchillovej kvôli nej raz skolaboval na ulici. Nakoniec sa všetci vyliečili, až na dvanásťmesačné dievčatko Beryl May.

"Pamätala si, ako z okna pozorovala, keď dávali do auta malinkú rakvu," povedal vnuk Anthony.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ohromovali ju, ako môže byť tak devastujúce niečo, čo nie je vidieť. Nikdy však nehovorila o tom, že by z choroby mala strach," dodal.

Podľa Anthonyho Churchilla sa jeho babička dlho tešila dobrému zdraviu, v opatrovateľskom dome bola desať mesiacov.

"Jeden pád spôsobil, že už nemohla veľmi chodiť. Nechápala, ako mohla tak zostarnúť, držala sa vďaka silnej vôli. Bola proste najlepšia," uzavrel.

Hilda Churchillová má štyri deti, jedenásť vnúčat, dvanásť pravnúčat a tri prapravnúčatá.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

(ilustračné foto)

Toto bola najťažšia kríza na trhu práce od tzv. Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Jej vplyv je oveľa väčší ako vplyv globálnej finančnej krízy v roku 2009," uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce.

2 h
Dočasný šéf polície Peter Kovařík počas vypočúvania pred výborom.

Kovaříka v hlasovaní podporilo desať poslancov, za Hamrana hlasovali šiesti. Predseda výboru Krúpa skonštatoval, že hlasovanie bolo tesné, čo je dôkazom, že v koalícii nebola na mene dohoda.

3 h
Ilustračná fotografia.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy, teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou.

5 h
Revúca

Okres Revúca bol v reportoch matematikov cez víkend pred spustením skríningu uvedený na treťom mieste ako skokan dňa v sedemdňovej incidencii.

7 h