SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Slovenské cesty sa vyprázdnili. Mŕtvych však neubudlo úmerne

Pokles hustoty dopravy sa na obetiach neprejavil výraznejšie. Polícia vyzýva: Mimoriadna situácia neznamená anarchiu na cestách!

Smrteľná nehoda pri obci Cífer.Smrteľná nehoda pri obci Cífer. (Zdroj: FB Polícia SR)

BRATISLAVA - Ak majú karanténne opatrenia proti šíreniu koronavírus na niečo zásadnejší vplyv, je to hustota dopravy.

Žiaľ, posledné dni ukazujú, že nepoučiteľných jedincov s poklesom hustoty neubudlo, akurát vyčnievajú.

Dvaja mŕtvi v noci zo stredy na štvrtok (pozri rámček) kazia dojem z poklesu bilancie nehôd, ktorý priniesla zmena životného štýlu Slovákov.

"Aj situácia na cestách sa premietla do dopravno - bezpečnostnej situácie. Je možné značne vnímať pokles tak hustoty, ako aj intenzity dopravy," informoval Konzervatívny web začiatkom týždňa hovorca Prezídia policajného zboru SR Michal Slivka.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento stav sa pozitívne prejavil aj vo vývoji dopravnej nehodovosti.

"Ak porovnáme dopravné nehody a ich následky od 13. 3. 2020 (od vyhlásenia mimoriadneho stavu) do piatku 20. marca s rovnakým obdobím minulého roka, tak sme zaznamenali pokles vo všetkých štatistických ukazovateľoch," hovorí Slivka.

Počet dopravných nehôd klesol o 108 z 277 na 169, počet usmrtených o jednu z 5 na 4, počet ťažko zranených klesol z 26 v roku 2019 na 11 v roku 2020 (o 15 ťažko zranených menej) a v počte ľahko zranených je to pokles z 96 vlani ľahko zranených osôb na 50 ľahko zranených osôb v tomto roku (- 46 ľahko zranených).

. Ak si však vodiči myslia, že teraz môžu jazdiť bez obmedzení, pretože ich nik pre koronavírus nezastaví, mýlia sa.

"Polícia aj v tejto súvislosti prijala viaceré opatrenia, medzi inými napríklad zvýšenie využívania inštitútu objektívnej zodpovednosti. Čiže policajti nezastavia vodiča po spáchaní priestupku na mieste, ale príde mu pokuta domov poštou," vysvetľuje hovorca.

Skryť Vypnúť reklamu

Polícia podľa neho tak naďalej plní úlohy v rámci dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky v teréne.

"Napriek týmto poklesom sa však nájdu aj občania, ktorí nedodržiavajú dopravné predpisy a preto sa kontrole dodržiavania predpisov budeme venovať aj naďalej," upozorňuje Michal Slivka.

Prijaté opatrenia na zabezpečenie ochrany zdravia sa podľa hovorcu dotkli všetkých orgánov štátnej správy, políciu nevynímajúc.

Boli prispôsobené služby tak, aby bolo možné efektívne dopĺňať sily a prostriedky, kde to bude potrebné. Priority sú prispôsobované aktuálnej situácii, na ktorú polícia v záujme ochrany životov zdravia a samozrejme aj majetku reaguje.

"Úlohy Policajného zboru si polícia plní bez ohľadu na situáciu v akej sa svet z dôvodu vírusu nachádza a prijíma také opatrenia, aby boli aj v súčasných podmienkach naďalej plnené," uzatvára hovorca.

Skryť Vypnúť reklamu

Na facebooku vo štvrtok ráno polícia na dve nehody zareagovala výzvou: Mimoriadna situácia neznamená anarchiu na cestách!

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Pri spojení Bratislavy a Košíc sa treba zamerať na rýchlu železnicu, navrhuje inštitút

Podľa inštitútu IstroAnalytica by sa mal realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.
Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.
Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.

Zahraničie

Vyšetrujúca komisia: WHO a Čína mohli na pandémiu reagovať rýchlejšie

Komisia napísala, že je jasné, že miestne a celoštátne zdravotnícke úrady v Číne mohli v januári zaviesť opatrenia na ochranu verejného zdravia dôraznejšie.

Ilustračné foto.