SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Dôverčivá dôchodkyňa sa stala obeťou podvodníka a prišla o 15-tisícové úspory!

Sumy sa zvyšujú, spôsoby okrádania dôchodcov sú čoraz sofistikovanejšie. Polícia popisuje, aké rôzne emotívne príbehy podvodníci vymýšľajú.

Dôchodcovia sa stávajú často obeťami podvodníkov.Dôchodcovia sa stávajú často obeťami podvodníkov. (Zdroj: ilustračné - PETIT PRESS)

KOŠICE - Obeťou podvodníka sa stala 73-ročná dôchodkyňa z Košíc. Neznámy páchateľ ju obral o tisícky eur.

Ako informovala hovorkyňa košickej krajskej polície Jana Mésarová, žene zavolal rodinný príslušník, ktorý sa predstavil ako Miro s tým, že súrne potrebuje požičať 15-tisíc eur. Po pôžičku mal prísť jeho kamarát.

Dôverčivá žena išla do banky, vybrala peniaze a na základe pokynov ich odovzdala neznámemu mužovi.

Vrátenia peňazí sa nedočkala. Dôchodkyňa sa nakoniec odhodlala a Mirovi sama zavolala.

Skryť Vypnúť reklamu

Ten jej vysvetlil, že jej nevolal a stala sa obeťou trestného činu. Po páchateľovi polícia pátra.

Hlavne starších ľudí polícia znovu upozorňuje, aby za žiadnych okolností nedávali peniaze neznámym ľudom a všetky podozrivé telefonáty si okamžite overili. V prípade akýchkoľvek podozrení treba ihneď kontaktovať políciu.

Vlani 322 podvodov na senioroch

Čo sa týka seniorov, v rámci Slovenska bolo v roku 2019 spáchaných 322 podvodov na senioroch so škodou takmer 5,4 milióna eur, inforomoval Konzervatívny web hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka.

V porovnaní s minulým rokom bol zistený pokles o 32 prípadov, výška škody predstavuje nárast o 1 332 000 eur.

"Súvisí to najmä s podvodnými konaniami v oblasti investovania a zhodnocovaním finančných prostriedkov seniorov a podvodnými konaniami, v ktorých seniori nadviazali kontakt cez sociálnu sieť s neznámymi osobami, ktorý od nich pod rôznymi zámienkami vylákali finančnú hotovosť," vysvetľuje hovorca.

Skryť Vypnúť reklamu

Vymyslené legendy s emotívnymi príbehmi

Ide o trestnú činnosť páchanú sofistikovaným spôsobom cielene na senioroch, pri ktorej páchatelia pod rôznymi vymyslenými legendami oslovujú seniorov a podvodným konaním, krádežou a často aj za použitia násilia sa snažia zmocniť úspor seniorov.

Táto kriminalita vykazuje určitý stupeň latentnosti, keď seniori neoznamujú túto trestnú činnosť a to hlavne z dôvodu pocitu hanby, strachu, či neuvedomenia si, že sa stali obeťou podvodníkov alebo zlodejov.

Podvodníci ovládajú veľa spôsobov ako získať dôveru seniorov, veľa manipulatívnych techník a používajú veľa legiend s rôznymi emotívnymi príbehmi, pod ktorými oslovujú seniorov.

Najčastejšie používanou legendou je legenda „vnuk“, pri ktorej podvodníci cielene volajú seniorom na ich pevné linky alebo mobily ako ich príbuzní alebo známi, predstavujú sa ako vnuk, syn, brat, sused, spolužiak a súrne žiadajú požičať peniaze na rôzne účely, napríklad kúpu auta, nehnuteľnosti alebo elektroniky.

Skryť Vypnúť reklamu

Volajú ako sestry či lekári

Seniorom volajú aj v neskorých nočných hodinách alebo skorých ranných hodinách a predstavujú sa ako lekári alebo zdravotné sestry.

Oznámia im, že ich príbuzný spôsobil dopravnú nehodu, leží v nemocnici, nemôže komunikovať, lebo si pri nehode odhryzol jazyk a súrne potrebuje peniaze na vyplatenie škody, ošetrenie a neoznámenie prípadu polícii.

Seniorov dôrazne žiadajú, aby nikoho nekontaktovali, s nikým túto záležitosť nepreberali, lebo ich príbuzný bude mať z toho problémy a môže ísť do väzenia, pretože šoféroval pod vplyvom alkoholu a pri nehode ťažko zranil dieťa alebo tehotnú ženu.

Úmyselne volajú niekoľkokrát za sebou, aby znemožnili seniorovi preveriť, uvádzané skutočnosti v telefóne. Pre peniaze si chodia osobne k seniorom alebo ich žiadajú, aby ich priniesli na určené miesto, sú prípady, kedy k seniorom pošlú taxík.

Skryť Vypnúť reklamu

V ostatnom období podvodníci žiadajú seniorov, aby peniaze zasielali na konkrétne účty v bankách alebo ich posielali medzinárodným prevodom peňazí do zahraničia cez rôzne finančné služby.

Pracovníci služieb

K často vyskytujúcim sa legendám patria aj legendy „služby“. Ide o prípady, keď páchatelia navštevujú seniorov priamo v ich príbytkoch a predstavujú sa ako pracovníci plynární, vodární, elektrární, pôšt, zdravotných poisťovní, obecných úradov alebo iných inštitúcií.

Seniorov oslovujú pod zámienkou, že prišli vyplatiť preplatok za vodu, inkasovať nedoplatok za plyn, zvýšiť dôchodok, ponúkajú výhodné zdravotné poistenie, príspevky na lieky alebo rôzne zdravotné pomôcky.

Nezanedbateľné množstvo prípadov bolo zistených aj pod inými legendami. Ide o prípady, keď páchatelia vymýšľajú nové zámienky a ľsti ako získať dôveru seniorov a následne od nich podvodne vylákať peniaze.

Skryť Vypnúť reklamu

Páchatelia predstierajú, že vykonávajú rôzne odborné práce, napríklad výmenu odkvapových rúr alebo odvoz smetí, ponúkajú pomoc, výhodný predaj zemiakov, darovanie jabĺk, sú noví susedia a prišli sa zoznámiť alebo potrebujú okamžitú pomoc napríklad požičanie kladiva na opravu auta, požičanie peňazí na živobytie, predstierajú kúpu nehnuteľnosti, priniesli odkaz od známeho alebo prišli vrátiť peniaze.

K už menej zaznamenávaným legendám oproti minulosti patrí legenda „podomový predaj a šmejdi“, pri ktorých páchatelia navštevujú seniorov priamo doma v príbytkoch alebo ich pozývajú na rôzne predajné akcie a prezentačné akcie a ponúkajú im rôzny tovar na predaj ako multifunkčnú upratovaciu stanicu, kuchynský riad, nože, prikrývky z ovčieho rúna, zdravotné pomôcky.

Skryť Vypnúť reklamu

"Cieľom páchateľov je dostať sa do príbytkov seniorov, lokalizovať miesto ich finančných úspor a v nepozorovanej chvíli, resp. odpútaním pozornosti podvodne od nich vylákať alebo im ukradnúť peniaze, šperky alebo iné cennosti. V mnohých prípadoch ide o celoživotné úspory seniorov, ktoré predstavujú nemalé finančné prostriedky," pripomína Michal Slivka.

Polícia upozorňuje seniorov viacerými spôsobmi

Preto sa polícia pri preventívnych aktivitách neustále sústredí na seniorov a radí im, ako sa nestať obeťou trestnej činnosti. V poslednom období zrealizovali 262 stretnutí s účasťou takmer 8-tisíc seniorov.

"Všetky informácie, ktoré v praxi získavame sú využívané na besedách, prednáškach, rozhovoroch alebo stretnutiach so seniormi v rámci prebiehajúceho národného projektu „Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete“.

Skryť Vypnúť reklamu

Osobitne sme spracovali informačný leták na ochranu finančných úspor seniorov pred volajúcimi podvodníkmi. Poskytli sme tiež podklady pre občianske združenie Fórum pre pomoc starším k ochrane seniorov a ich finančných úspor pred podvodníkmi a zlodejmi za účelom ich zverejnenia v časopise Fórum seniorov.

Spracovali sme návrh preventívnych opatrení, ktoré boli zverejnené na sociálnej sieti Facebook na stránke Policajného zboru „Polícia Slovenskej republiky“ pod názvom Seriál pre seniorov.

Za účelom ochrany seniorov pred najčastejšie používanou legendou tzv. „vnuk“ sme spracovali informačný leták pod názvom „Seniori, pozor na telefonáty, v ktorých vás niekto žiada o peniaze!“, aby boli seniori informovaní o najnovších spôsoboch páchania tejto trestnej činnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktuálne informácie o špecifickej kriminalite páchanej na senioroch prostredníctvom zaužívaných legiend s poskytnutím rád a odporúčaní ako sa nestať obeťami podvodníkov a zlodejov sú dostupné na webovej stránke Ministerstva vnútra SR http://www.minv.sk/?podvody-na-senioroch," dodáva policajný hovorca.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

USA povolili núdzové použitie experimentálneho prípravku od spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals.

Vláda nakúpila 200-tisíc dávok experimentálneho prípravku za 400 miliónov eur.

2 h
Ilustračné foto

Poslanec Takáč si myslí, že pri cestovaní by očkovanie nemalo byť jedinou možnosťou, ako alternatívu by ponúkol PCR test. Je za to, aby sa Slovensko pri zabezpečovaní vakcín obrátilo aj na východ.

4 h
V Nolčove prebieha testovanie len dnes.

Povedal, kedy sa otvoria obchody - ak krajina prejde na covid automat a počet pozitívnych testov klesne pod 5000.

6 h
Rokovanie 22. schôdze Národnej rady SR.

Súčasná koalícia by tak v parlamente nemala väčšinu, spolu by mali len 56 kresiel.

7 h