SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Svojej funkcie sa vzdalo 19 sudcov, sú medzi nimi aj piati z Najvyššieho súdu

Najväčší výpadok zaznamenal Krajský súd v Košiciach, ktorý príde o 11 sudcov.

Krajský súd v Košiciach prišiel v plynulých dňoch o množstvo sudcov.Krajský súd v Košiciach prišiel v plynulých dňoch o množstvo sudcov. (Zdroj: Ilustračné - Róbert Bejda)

BRATISLAVA - Funkcie sudcu sa vzdalo 19 sudcov najmä z košických súdov a Najvyššieho súdu (NS) SR.

Svoje vzdanie sa funkcie doručili prezidentke SR Zuzane Čaputovej v pondelok a utorok.

Funkcia im všetkým zanikla k utorkovému dátumu, informoval hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

Päť sudcov sa vzdalo funkcie na Najvyššom súde (NS) SR. NS SR tak opúšťajú Ľubomíra Kúdelová, Emil Franciscy, Daniela Sučanská, Elena Siebenstichová a Helena Haukvitzová.

Najväčší výpadok zaznamenal Krajský súd v Košiciach, ktorý príde o 11 sudcov. Talár si tam vyzliekajú Jozef Kuruc, Milan Konček, Viera Bodnárová, Andrej Šalata, Ladislav Cakoci, Evžen Kelij, Alexander Husivarga, Zoltán Szalay, Jozef Vanca, Janka Kočišová a Mária Hlaváčová.

Skryť Vypnúť reklamu

Ich odchod prichádza potom, čo minulý týždeň opustili ten istý súd štyria sudcovia, a to Juraj Sopoliga, Imrich Volkai, Diana Chlebovič Solčányová a Marianna Hrabovecká.

Okresné súdy v Starej Ľubovni, Trebišove a Košiciach-okolie opustia natrvalo Oľga Bitalová, Eliška Čonková a Ľubica Nemcová.

Odchody nesúvisia s výmenou vlády, hovorí Volkai

V tejto súvislosti sa Róbertovi Bejdovi z denníka Korzár podarilo získať stanovisko predsedu Krajského súdu v Košiciach Imricha Volkaia.

„Odchody sudcov z Krajského súdu v Košiciach, o ktorých v minulých dňoch informovali viaceré médiá, nesúvisia so zmenou vlády SR a chystanými opatreniami, ale sú dlhodobo plánovaným odchodom uvedených sudcov do dôchodku," uviedol Imrich Volkai.

Dodal, že vedenie KS v Košiciach niekoľkokrát v priebehu rokov 2019 a 2020 informovalo Ministerstvo spravodlivosti SR, že z celkového počtu 66 sudcov vo výkone až 31 dovŕšilo dôchodkový vek a v prípade ich odchodu môže dôjsť k personálnemu kolapsu súdu.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ministerstvo spravodlivosti bolo ochotné túto situáciu riešiť až po vzdaní sa funkcie sudcov, nakoľko podľa účinnej legislatívy nebolo možné, aby sa tieto miesta obsadili okamžite. Vedenie KS v Košiciach vzhľadom na potrebu zabezpečenia výkonu súdnictva požiadalo menovaných sudcov, aby zotrvali vo svojich funkciách aspoň do 31. decembra 2019, resp. do 31. marca 2020. Disponujeme informáciami, že od začiatku roka do dnešného dňa z celkového počtu 31 sudcov, ktorí dosiahli dôchodkový vek, sa vzdalo funkcie až 18 sudcov a toto číslo ešte nemusí byť konečné," pokračuje predseda KS v Košiciach.

To podľa neho znamená, že ak nedôjde k určeniu a obsadeniu voľných miest, vedenie KS v Košiciach nebude schopné zabezpečiť plynulý výkon súdnictva v odvolacom konaní.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ako predseda KS v Košiciach som o tejto situácii osobne niekoľkokrát informoval Súdnu radu SR a na poradách predsedov krajských súdov aj Ministerstvo spravodlivosti SR.

Na neobsadené voľné miesto predsedu KS v Košiciach je vypísané výberové konanie s možnosťou podania prihlášok do 24. apríla 2020. Do tejto doby výkon štátnej správy súdu zabezpečujú terajší podpredsedovia krajského súdu, resp. ministerka spravodlivosti môže do vymenovania nového predsedu poveriť výkonom funkcie predsedu jedného z terajších podpredsedov súdu," dodal na záver Volkai.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

O očkovanie môžu požiadať aj seniori nad 85 rokov

Prihlásiť sa môžu cez formulár na korona.gov.sk, no možné to bude len v niektorých okresoch.

Ilustračná foto
Slovensko

Gröhling: Aj budúci týždeň sa bude vzdelávať v rovnakom režime ako tento

Žiaci základných a stredných škôl sa budú učiť naďalej dištančne a do materských škôl a školských klubov detí môžu ísť len deti rodičov z kritickej infraštruktúry a tých, ktorí nemôžu pracovať z domu.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.
Slovensko

V utorok pribudlo 5480 nových prípadov a 100 úmrtí

Vyšetrili 97 514 osôb. Podiel nakazených pri PCR tetsoch prekročil 20 percent. Včera sa zaočkovalo 3 892 ľudí, celkovo ich je 75 292.

Čaká nás ďalšie kolo testovania.
Slovensko

Mazurek, Uhrík a Ďurica končia vo vedení strany ĽSNS

Dôvodom je zmena stanov, ktorú s nimi nik nekonzultoval, a ktorá dáva predsedovi strany prakticky všetky kompetencie.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).