SME
Pondelok, 1. jún, 2020 | Meniny má ŽanetaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Svojej funkcie sa vzdalo 19 sudcov, sú medzi nimi aj piati z Najvyššieho súdu

Najväčší výpadok zaznamenal Krajský súd v Košiciach, ktorý príde o 11 sudcov.

Krajský súd v Košiciach prišiel v plynulých dňoch o množstvo sudcov.Krajský súd v Košiciach prišiel v plynulých dňoch o množstvo sudcov. (Zdroj: Ilustračné - Róbert Bejda)

BRATISLAVA - Funkcie sudcu sa vzdalo 19 sudcov najmä z košických súdov a Najvyššieho súdu (NS) SR.

Svoje vzdanie sa funkcie doručili prezidentke SR Zuzane Čaputovej v pondelok a utorok.

Funkcia im všetkým zanikla k utorkovému dátumu, informoval hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

Päť sudcov sa vzdalo funkcie na Najvyššom súde (NS) SR. NS SR tak opúšťajú Ľubomíra Kúdelová, Emil Franciscy, Daniela Sučanská, Elena Siebenstichová a Helena Haukvitzová.

Najväčší výpadok zaznamenal Krajský súd v Košiciach, ktorý príde o 11 sudcov. Talár si tam vyzliekajú Jozef Kuruc, Milan Konček, Viera Bodnárová, Andrej Šalata, Ladislav Cakoci, Evžen Kelij, Alexander Husivarga, Zoltán Szalay, Jozef Vanca, Janka Kočišová a Mária Hlaváčová.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ich odchod prichádza potom, čo minulý týždeň opustili ten istý súd štyria sudcovia, a to Juraj Sopoliga, Imrich Volkai, Diana Chlebovič Solčányová a Marianna Hrabovecká.

Okresné súdy v Starej Ľubovni, Trebišove a Košiciach-okolie opustia natrvalo Oľga Bitalová, Eliška Čonková a Ľubica Nemcová.

Odchody nesúvisia s výmenou vlády, hovorí Volkai

V tejto súvislosti sa Róbertovi Bejdovi z denníka Korzár podarilo získať stanovisko predsedu Krajského súdu v Košiciach Imricha Volkaia.

„Odchody sudcov z Krajského súdu v Košiciach, o ktorých v minulých dňoch informovali viaceré médiá, nesúvisia so zmenou vlády SR a chystanými opatreniami, ale sú dlhodobo plánovaným odchodom uvedených sudcov do dôchodku," uviedol Imrich Volkai.

Dodal, že vedenie KS v Košiciach niekoľkokrát v priebehu rokov 2019 a 2020 informovalo Ministerstvo spravodlivosti SR, že z celkového počtu 66 sudcov vo výkone až 31 dovŕšilo dôchodkový vek a v prípade ich odchodu môže dôjsť k personálnemu kolapsu súdu.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ministerstvo spravodlivosti bolo ochotné túto situáciu riešiť až po vzdaní sa funkcie sudcov, nakoľko podľa účinnej legislatívy nebolo možné, aby sa tieto miesta obsadili okamžite. Vedenie KS v Košiciach vzhľadom na potrebu zabezpečenia výkonu súdnictva požiadalo menovaných sudcov, aby zotrvali vo svojich funkciách aspoň do 31. decembra 2019, resp. do 31. marca 2020. Disponujeme informáciami, že od začiatku roka do dnešného dňa z celkového počtu 31 sudcov, ktorí dosiahli dôchodkový vek, sa vzdalo funkcie až 18 sudcov a toto číslo ešte nemusí byť konečné," pokračuje predseda KS v Košiciach.

To podľa neho znamená, že ak nedôjde k určeniu a obsadeniu voľných miest, vedenie KS v Košiciach nebude schopné zabezpečiť plynulý výkon súdnictva v odvolacom konaní.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ako predseda KS v Košiciach som o tejto situácii osobne niekoľkokrát informoval Súdnu radu SR a na poradách predsedov krajských súdov aj Ministerstvo spravodlivosti SR.

Na neobsadené voľné miesto predsedu KS v Košiciach je vypísané výberové konanie s možnosťou podania prihlášok do 24. apríla 2020. Do tejto doby výkon štátnej správy súdu zabezpečujú terajší podpredsedovia krajského súdu, resp. ministerka spravodlivosti môže do vymenovania nového predsedu poveriť výkonom funkcie predsedu jedného z terajších podpredsedov súdu," dodal na záver Volkai.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Chudnite so mnou po prvom mesiaci: Dobrý štart

Mám za sebou mesiac chudnutia a výsledok je veľmi dobrý. Musel som však zmeniť nielen stravovanie, ale aj rozhýbať sa.

Váženie sa neprospieva všetkým.
Slovensko

Náprava Kočnera by bola v prípade odsúdenia možná, uviedla psychologička

Psychologička nenašla u Kočnera žiadne známky psychických porúch. V posudku uviedla, že ide o egocentrickú osobnosť s narcistickými rysmi. A čo agresivita? Vysvetlila.

Obžalovaný Marian Kočner na súde v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Slovensko

V nedeľu pribudol jeden prípad nákazy koronavírusom

Ochorenie prekonali ďalší dvaja ľudia, spolu sa vyliečilo už 1 368 osôb.

Ilustračná fotografia.
Kresťanstvo

Pápež žiada, aby chorým v Amazónii i vo svete nechýbala lekárska starostlivosť

Išlo o pápežov prvý príhovor k veriacim z okna Apoštolského paláca vo Vatikáne po takmer troch mesiacoch.

Pápež František.