SME
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Orbánov hovorca odkázal Bruselu: Maďarsko si ctí hodnoty EÚ, právny štát i slobodu tlače

Zákon o právomociach vlády v čase epidémie platí odvčera, vláda vzápätí predĺžila mimoriadne opatrenia, ktoré vyhlásila 11. marca.

Maďarský premiér Viktor Orbán.Maďarský premiér Viktor Orbán. (Zdroj: TASR/AP)

BUDAPEŠŤ - Maďarsko si ctí hodnoty Európskej únie (EÚ), právny štát a aj slobodu tlače, reagoval v utorok na Twitteri hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács na obavy, ktoré vyjadrila predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

"Je dôležité ustrážiť, aby núdzové opatrenia členských krajín Európskej únie prijímané v súvislosti s pandémiou COVID-19 neboli na úkor základných princípov a hodnôt, na ktorých je založená Európska únia," uviedla v utorok šéfka EK v správe pre médiá.

Skryť Vypnúť reklamu

"Mimoriadna situácia a opatrenia prijaté v tejto súvislosti sú v súlade so zmluvami Únie, ako aj s maďarskou ústavou," napísal Kovács.

Hovorca dodal, že maďarská vláda "v plnej miere súhlasí" s predsedníčkou EK, a zdôraznil, že všetky opatrenia Budapešti sú namierené na boj proti nákaze koronavírusom, pričom rešpektujú hodnoty EÚ, princípy právneho štátu a slobodu médií.

Zákon o právomociach vlády v čase epidémie platí odvčera

Zákon o ochrane proti koronavírusu, ktorý v pondelok schválil maďarský parlament a vzápätí ho podpísal prezident János Áder, začal platiť v utorok od 00.00 h.

Internetová stránka komerčnej televízie ATV pripomína, že zákon bol zverejnený v štátnom vestníku ešte v pondelok krátko pred polnocou, čo bolo zákonnou podmienkou, aby mohol na druhý deň, teda v utorok o 00.00 h, vstúpiť do platnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlava štátu v odôvodnení podpísania zákona odmietla kritiku opozície, podľa ktorej je táto právna norma neohraničená časom a poskytuje vláde premiéra Viktora Orbána neobmedzené právomoci.

"Zákon je účinný iba do ukončenia epidémie a právomoci kabinetu sú v ňom jasne špecifikované," odkázal Áder kritikom, ktorých vyzval, aby preukázali zdržanlivosť.

"Toto nie je čas na vytĺkanie politického kapitálu," zdôraznil prezident.

Vermontský senátor a uchádzač o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany v USA Bernie Sanders na Twitteri kritizoval tento zákon.

"Autoritatívni lídri v dejinách vždy zneužívali krízy, aby získali neobmedzenú moc. Maďarský Orbán je iba ich posledným príkladom. Teraz - viac než inokedy - musíme brániť demokraciu a právny štát," citovalo Sandersa internetové vydanie ľavicového denníka Népszava.

Skryť Vypnúť reklamu

Parlament hlasmi poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP schválil v pondelok zákon o ochrane proti šíreniu nového druhu koronavírusu, ktorý v čase stavu núdze umožňuje vláde prijímať mimoriadne opatrenia v záujme ochrany zdravia obyvateľstva, právnej istoty a stability hospodárstva.

Mimoriadne opatrenia predĺžili

Maďarská vláda nariadila v utorok predĺžiť mimoriadne opatrenia súvisiace so stavom epidemiologickej núdze, ktorý vyhlásila 11. marca.

Oprávňuje ju na to spomínaný zákon o ochrane proti šíreniu nového druhu koronavírusu, ktorý schválil parlament v pondelok, uviedol spravodajský server 444.hu.

"Kabinet prijal v uplynulých týždňoch množstvo opatrení na spomalenie šírenia epidémie v záujme ochrany zdravia maďarského obyvateľstva, maďarských rodín, ekonomiky a ochrany pracovných miest.

Skryť Vypnúť reklamu

Tieto mimoriadne opatrenia prispeli k zlepšeniu účinnosti ochrany proti nákaze, k zníženiu počtu nakazených a chorých ľudí, ale aj k zmierneniu hospodárskych následkov epidémie," píše sa v oficiálnom vládnom vyhlásení.

Vláda tak predlžuje nariadenia týkajúce sa rodinných prídavkov, poverenia vojenských nemocničných veliteľov, pozastavenia splácania úverov i exekúcií, ale aj platenia paušálnych daní z príjmov malých podnikateľov (KATA).

Orbán chce namiesto náhrady príjmov riešiť krízu tvorbou pracovných miest

Maďarská vláda pripravuje najväčší akčný plán oživenia ekonomiky v histórii krajiny. Zverejní ho začiatkom budúceho týždňa, povedal v parlamente predseda vlády Viktor Orbán.

Premiér podľa agentúry MTI reagoval na otázku poslanca z opozičnej strany Dialóg (Párbeszéd) Benceho Tordaiho, či vláda uhradí výpadky príjmov tým, čo prídu o prácu.

Skryť Vypnúť reklamu

Tordai pripomenul, že Česko, Rumunsko a Slovensko avizovali, že uhradia 75 - 80 percent miezd ľuďom, ktorí by vplyvom krízy stratili zamestnanie.

"Výsledkom najväčšieho akčného plánu oživenia ekonomiky v dejinách Maďarska bude, že každý bude mať prácu," povedal Orbán, ktorý pripomenul, že v uplynulom desaťročí sa jeho vláde podarilo vytvoriť jeden milión pracovných miest, k čomu sa podľa jeho slov podarilo priblížiť.

"Predložíme akčný plán, ktorý napomôže ľuďom získať príjmy prostredníctvom práce," zdôraznil premiér.

Leyenová: Núdzové opatrenia nesmú trvať donekonečna

Von der Leyenová upozornila na skutočnosť, že niekoľko vlád členských krajín EÚ za posledné týždne prijalo núdzové opatrenia na riešenie zdravotnej krízy spôsobenej šírením koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako však spresnila, je nanajvýš dôležité, aby núdzové opatrenia neboli na úkor základných princípov a hodnôt stanovených v zmluvách o EÚ.

Podľa jej vyjadrenia sa akékoľvek núdzové opatrenia musia obmedziť na to, čo je nevyhnutné, musia byť prísne primerané a nesmú trvať donekonečna.

"Vlády musia zabezpečiť, aby takéto opatrenia podliehali pravidelnej kontrole," odkázala.

Von der Leyenová v tejto súvislosti zdôraznila, že Európska komisia bude pozorne sledovať uplatňovanie mimoriadnych opatrení vo všetkých členských štátoch EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

17m
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili takmer 80-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol k 5 percentám.

1 h
Starship pristál bez problémov.

Všetky štyri predošlé skúšobné lety prototypov tejto lode, ktorá má letieť na Mars, skončili výbuchom. Problémy mal aj tento let.

3 h
Minister financií SR Igor Matovič.

Minister financií poprel medializované zvýšenie DPH na 25 percent.

18 h