SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Slovensko má oficiálne prvú obeť koronavírusu

Pacient z Bojníc zomrel na obojstranný zápal pľúc. Vyšetria, ako ho v takom stave mohli pustiť do domácej liečby. Splátky pôžičiek sa budú môcť posunúť.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO). (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Pacient, pozitívne testovaný na nový koronavírus, ktorý bol prepustený z pľúcneho oddelenia bojnickej nemocnice a v domácom prostredí skolaboval, zomrel na obojstranný zápal pľúc.

Po utorkovom rokovaní vlády to v súvislosti s výsledkami pitvy zosnulého uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).

Patológ ešte bude skúmať pôvod zápalu pľúc, pacient však mal potvrdené ochorenie na nový koronavírus.

"Preto je veľmi zarážajúce, že tento pacient bol deň predtým prepustený z nemocnice," konštatoval šéf rezortu zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako Krajčí konštatoval, na základe týchto informácií Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou začal ex offo konanie voči poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti.

Zosnulý 60-ročný muž bol na pľúcnom oddelení Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach hospitalizovaný od 20. marca a v pondelok 30. 3. v domácej liečbe zomrel.

Nemocnica potvrdila, že mužovi diagnostikovali COVID-19. Pľúcne oddelenie dočasne zatvorili.

Námestník nemocnice Milan Henčel uviedol, že cestovateľská a epidemiologická anamnéza, opakovane dopytovaná, bola zo strany pacienta negatívna.

"Až na avízo jedného zamestnanca sme dostali podnet na testovanie, ktoré sa realizovalo v nedeľu 29. 3. s pozitívnym výsledkom," uviedol Henčel.

Pacient bol podľa neho stabilizovaný a v pondelok 30. 3. ho už preložili do domácej starostlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vzhľadom na to, že tam bola pozitivita, tak sme kontaktovali Regionálny úrad verejného zdravotníctva Prievidza, ktorý nám odobril, že keď je pacient stabilizovaný, afebrilný, bez subjektívnych ťažkostí, môže byť prepustený do domácej karantény," doplnil.

Henčel ďalej potvrdil, že časť personálu oddelenia, ktorý prišiel do kontaktu s mužom s COVID-19, má negatívne výsledky testov na nový koronavírus.

Ako minister uviedol, v tomto prípade išlo podľa všetkého k zlej diagnostike.

"Pacienti so zápalom pľúc nemajú byť prepúšťaní do domácej starostlivosti," dodal.

Pokiaľ išlo podľa neho o takto zle poskytnutú zdravotnú starostlivosť, ide o individuálne zlyhanie a verí, že sa takéto prípady nebudú opakovať.

Krajčí zároveň uviedol, že Slovensko registruje tretieho vyliečeného pacienta. Ide o 39-ročného muža, ktorý bol hospitalizovaný v Banskej Bystrici.

Skryť Vypnúť reklamu

Školské jedálne otvoria

Ministerstvo školstva plánuje otvoriť školské jedálne, ktoré budú vydávať stravu pre žiakov, študentov a seniorov, píše denník SME.

Otvorené však budú za prísnych hygienických opatrení. Po utorkovom rokovaní vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.

Splátky pôžičiek bude možné si posunúť, avizuje Kollár

Splátky bankových úverov, lízingov a iných pôžičiek bude možné si posunúť o šesť až deväť mesiacov.

Informoval tom na Facebooku šéf Sme rodina Boris Kollár.

Ak napríklad má niekto desaťročný úver, tak podľa Kollára deväť mesiacov nebude musieť platiť splátku a ani úrok. Po deviatich mesiacoch začne splácať ďalej podľa splátkového kalendára a celý úver sa posunie o deväť mesiacov navyše.

"Dobrou správou je, že klient nebude v žiadnom registri na blackliste," hovorí Kollár.

Skryť Vypnúť reklamuČítajte viac: https://domov.sme.sk/c/22372162/koronavirus-sledujeme-minutu-po-minute-31-marec-2020.html

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

3 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

2 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

8 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

5 h