SME
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Odborníčka na vírusy: Panika okolo choroby Covid-19 je zbytočná. Na imunitu odporúča jesť kyslú kapustu

Dúfa, že si ľudia aspoň zafixujú základné hygienické návyky a budú ich dodržiavať aj potom, až sa život vráti do normálnych koľají, pretože tak prispejú k zníženiu šírenia infekcií obrovskou mierou s minimálnym úsilím.

Na nedatovanej snímke Amerického národného inštitútu zdravia elektrónový mikroskop zachytáva nový koronavírus SARS-CoV-2 (žltá farba),  ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19. Na nedatovanej snímke Amerického národného inštitútu zdravia elektrónový mikroskop zachytáva nový koronavírus SARS-CoV-2 (žltá farba), ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19. (Zdroj: TASR)

Ľudia sú fascinovaní jedným druhom vírusu, pritom infekcií so zhodnými príznakmi existuje ďaleko viac, hovorí v rozhovore s Ivetou Křížovou pre Lidovky.cz Václava Adámková, primárka mikrobiológie a antibiotického centra Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe.

Koronavírus k nám raketovo vletel a prevrátil naše životy. Čo znamená pre vás?

- Pre mňa čoby mikrobiológa znamená jedného z ďalších pôvodcov infekcií dýchacích ciest. Cesta prenosu zodpovedá iným takzvaným respiračným vírusom. Spektrum príznakov taktiež - od asymptomatického (bezpríznakového) cez ľahkú formu "choroby z nachladnutia" až po ťažké stavy vyžadujúce napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Všetky tieto štádia však pozorujeme aj u iných infekcií, tým sa však nedostáva takej mediálnej pozornosti.

Skryť Vypnúť reklamu


Celý svet vyzerá, kedy pandémiu porazíme. Možno vôbec koronavírus úplne zdolať?

- Nemyslím si, že by človek mal niečo porážať. To my, ľudský druh, žijeme vo svete mikroorganizmov, vírusov, baktérií. Preto by sme sa mali skôr snažiť o koexistenciu. Ľudia si po "objavení sa" penicilínu mysleli, že potlačia bakteriálne infekcie. A? Sú tu stále, pretože si baktérie vybudovali obranné mechanizmy v zmysle rezistencie na antibiotiká - a my máme čím ďalej väčší problém tieto bakteriálne infekcie liečiť, pretože dochádzajú účinné antibiotiká.

A kruh sa uzatvára. V prípade vírusov platia obdobné princípy, len tých špecifických liečebných možností (antivirotík) máme ešte menej ako antibiotík.

Ako si vysvetľujete obrovskú vlnu paniky, ktorú choroba Covid-19 spôsobila? Nepreceňujeme ju?

Skryť Vypnúť reklamu

- Nedokážem si vysvetliť, prečo panika vznikla, ale chápem, že ide o reakciu na "neznáme", zvlášť ak je to médiami prezentované formou katastrofických scenárov. Každý, alebo skôr väčšina z nás má obavu či strach z niečoho neznámeho. Vždy to tak bolo. To, čoho sa obávame, sa len mení - nevysvetliteľné prírodné úkazy, mimozemské civilizácie ... A teraz koronavírus. Niečomu neznámemu či novému býva prisudzovaná väčšia moc než napríklad v skutočnosti má, ale to ukáže len čas.

Skoro to vyzerá, že teraz nie je horšia choroba, ako je Covid-19. Máte tiež taký pocit? A nie je to tak trochu nefér voči ostatným preukázateľným "zabijakom" z výpočtu chorôb?

- Skutočne existuje množstvo ochorení, mám na mysli infekčných, ktoré by si zaslúžili tú istú pozornosť, akú žne nový typ koronavírusu. A to z jednoduchého dôvodu: že u mnohých z nich by teraz prijímané opatrenia boli rovnako či podobne účinné, možno aj účinnejšie v zmysle ich šírenia. Takže z môjho pohľadu je to naozaj nefér "PR".

Skryť Vypnúť reklamu

Ako to s ochorením spôsobeným koronavírusom teda naozaj je? Čítame o úmrtiach, ale tiež sa vie, že väčšina nakazených má ľahký priebeh či prítomnosť vírusu v tele ani nezistí. Ako nájsť balans? Čo si o chorobe myslieť?

- Zopakujem, že väčšina infekcií má podobnú pestrú škálu prejavov, prípadne sa nemusia manifestovať vôbec. A podobne ako iné vírusy, tak i koronavírus sa skôr či neskôr začlení do spoločenstva ďalších kolujúcich vírusov. A až dôjde k ustáleniu stavu - teda až ľudia získajú imunitu, buď prirodzeným prekonaním infekcie, alebo očkovaním - prestane byť atraktívna, myslím mediálne. Nič mu to však neuberie na jeho prirodzených vlastnostiach.

Denne sme zásobovaní priehrštím hlavne negatívnych správ a čísel o počtoch nakazených a zomrelých. Čo táto hora negativizmu robí s psychikou?

Skryť Vypnúť reklamu

- Asi nikto z nás nie je vyhľadávačom len tých negatívnych správ. Väčšina, aspoň si to myslím, túži či očakáva od života niečo pozitívne. Nie som psychológ ani psychiater, ale vidím vo svojom okolí, akú mieru stresu to u ľudí vyvoláva, a to aj u tých, u ktorých by som to nečakala.

Ako vlastne vnímať tie čísla o počtoch nakazených a zomrelých? O čom vypovedajú? Majú skutočne zmysel?

- Sú to naozaj len čísla, väčšinou neoveriteľné, ktoré sú v médiách prezentované vytrhnuté z kontextu, a tým získavajú na atraktivite. Ak sa pozriete na odborné články publikované v impaktovaných (vedeckých či odborných - pozn. red.) časopisoch, "rovnaké" čísla, ak sú vzaté do kontextu a správne štatisticky zhodnotené, už nemusia pôsobiť natoľko senzačne. Keby tým istým spôsobom boli prezentované všetky úmrtia denne, či už z chorobných príčin, či ako napríklad dôsledok autonehody, bolo by to úplne rovnako depresívne, možno aj horšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Kedysi existovala v mnohých novinách rubrička "čierna kronika" - a dnes to vyzerá, že je to hlavnú náplň väčšiny novinových článkov.

Ako si teraz uchovať zdravý, sedliacky rozum?

- Veľmi ťažko.

Obavy z choroby však môžu paralyzovať aj lekárov a pracovníkov v prvej línii. Ako sa im brániť? Čo sama robíte pre to, aby ste sa "nezbláznila"?

- Lekári, ktorí sa každodenne stretávajú s ťažko chorými ľuďmi a so smrťou, sú určite viac odolní, pretože inak by tu prácu ani nemohli vykonávať. Domnievam sa však, že úplnú odolnosť proti týmto skutočnostiam nikto z nás nemá. Každý sa snaží udržať svoju psychickú rovnováhu po svojom, niekto športuje, iný si prečíta nejaký román ... Ja osobne nesledujem médiá, a keď sa chcem odreagovať, pustím si nejakú starú klasickú komédiu.

Skryť Vypnúť reklamu

Zmätenie je zrejmé aj u politických reprezentácií naprieč planétou, epidemiológmi a ďalšími expertmi na vírusy nevynímajúc. Ako to?

- Nedokážem si to vysvetliť u odbornej verejnosti, tá by mala vedieť dáta filtrovať, rozpoznať ich relevantnosť a objektívne ich vyhodnotiť. V prípade politických reprezentácií, tie sú závislé na poradcoch a záleží čisto na nich, či získané informácie využijú na prospech daného národa, či k svojmu vlastnému politickému prospechu.

Ako hodnotíte vládne opatrenia? Začnú plodiť ovocie a prípadne zhruba kedy?

- Nie som veštkyňa, teda neviem. Každé opatrenie je tak dobré, ako je dodržiavané a v ktorú chvíli je prijaté. Môžu však plodiť aj len zhnité ovocie.

Kedy má zmysel rozvoľniť súčasné opatrenia? A neobávate sa toho, že až sa po čase znovu niekde objaví čo i len jeden nakazený, budeme "v tom" späť?

Skryť Vypnúť reklamu

- Bohužiaľ, strach a panika, ktoré sú teraz zasiate v ľuďoch, môžu viesť presne k tomu, že "v tom budeme po starom" pri objavení sa akejkoľvek inej nákazy.

Pre zdravie je kľúčová aj psychická pohoda. Kde ju teraz hľadať?

- Zrejme nie v médiách, hoci touto cestou by to mohlo ísť najjednoduchšie. Keď už tú paniku rozsievali, tak by naopak mohli prispieť k tomu, aby ľudia videli, počuli, čítali niečo pozitívne, milého, upokojujúceho.

Na posilnenie imunity prispievajú zdravá strava a čerstvý vzduch. Čo odporúčate viac jesť, čoho sa naopak vyvarovať?

- Strava je pre imunitu dôležitý faktor. Dostatočný prísun čerstvého ovocia a zeleniny by bol ideálny, v tejto ročnej dobe to ale nie je tak jednoduché, pretože skleníková zelenina obsahuje želateľných vitamínov menej. Ale napríklad kyslá kapusta si uchováva vysoký podiel vitamínov, čo poznali už naši predkovia. Imunitu rozhodne neposilní alkohol.

Skryť Vypnúť reklamu

Veríte, že sa ešte vráti svet, aký sme poznali pred marcom 2020, alebo zahajujeme novú epochu? Nachádzate na súčasnom stave čosi pozitívneho, niečo, čo ľudstvo poučí a posunie?

- Verím. A čo vidím pozitívneho? Dúfam, že si ľudia aspoň zafixujú základné hygienické návyky a budú ich dodržiavať aj potom, až sa život vráti do normálnych koľají, pretože tak prispejú k zníženiu šírenia infekcií obrovskou mierou s minimálnym úsilím.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výťah. Najčastejšou poruchou je jeho preťaženie.

Po zaseknutí osôb vo výťahu v jednom z obytných domov na Legionárskej ulici došlo k úmrtiu maloletého dieťaťa a k ťažkým zraneniam ženy.

12 h
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Koaličná strana SaS viac nepodporí núdzový stav, na koaličnú radu predložila alternatívne riešenie. Odmieta tiež zvyšovanie daní, podobný návrh by vetovala.

17 h
Atmosféra v pléne počas rokovania 27. schôdze Národnej rady.

Výška platu jednotlivých sa líši podľa miesta trvalého pobytu aj podľa toho, či sú vo vedení parlamentu a výborov NR SR alebo nie.

20 h
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 137-zisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch opäť klesol.

21 h