SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Na svete sa chorobou COVID-19 nakazilo vyše milión ľudí, 50-tisíc zomrelo

Najzasiahnutejšie miesta na svete sú New York a Taliansko. Vyše 200-tisíc ľudí sa už uzdravilo.

Zdravotníci tlačia na nosidlách telo obete zakryté prikrývkou v New Yorku.Zdravotníci tlačia na nosidlách telo obete zakryté prikrývkou v New Yorku. (Zdroj: TASR/AP)

V súvislosti s chorobou COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus, podľa vedcov z americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa zomrelo už viac ako 50-tisíc ľudí, z toho takmer polovica v Taliansku a Španielsku.

K ďalším najviac postihnutým krajinám patria USA, Francúzsko a Čína.

Celosvetovo sa chorobou nakazilo už cez milión ľudí a vyše 200-tisíc sa ich uzdravilo, píše server idnes.cz.

Momentálne jedným z najpostihnutejších miest vo svete, kde počet nakazených rapídne stúpa, je americký štát New York.

Eviduje už 92 381 ľudí s koronavírusom. Ich počet pritom narástol za posledných 24 hodín o 8 669. Oznámil to vo štvrtok guvernér tohto najhoršie zasiahnutého amerického štátu Andrew Cuomo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Taliansku podľa agentúry Reuters epidémia dosiahla svoj vrchol a začne ustupovať. Od stredy v New Yorku chorobe COVID-19 podľahlo ďalších 432 ľudí, čím celkový počet obetí vystúpal na 2 373.

New York má teraz viac nakazených než pevninská Čína, ktorá uvádza 82 432 nakazených. Existujú ale pochybnosti, či Čína cielene nemanipuluje s číslami a či skutočný počet nakazených nie je väčší.

Vrchol epidémie v New Yorku nastane podľa Cuoma zrejme za 7 až 30 dní, pričom guvernér predpokladá dosiahnutie najvyššieho počtu nových prípadov skôr v prvej polovici tohto časového obdobia.

Poznamenal tiež, že existujúcim tempom, akým pribúda ľudí na jednotkách intenzívnej starostlivosti, dôjdu štátu pľúcne ventilátory za šesť dní.

Najväčšia koncentrácia nakazených je v meste New York, kde sa koronavírus preukázal už u takmer 52 000 ľudí. Znepokojujúci je podľa guvernéra nárast v okrese Nassau na ostrove Long Island, kde sa za posledný deň objavilo vyše 1 000 nových infekcií. Dohromady tam vyšli pozitívne testy u viac ako 10 000 pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Cuomo uviedol, že štát je ochotný preplatiť miestnym firmám investície, ak sa rozhodnú premeniť svoju výrobu na zdravotnícke pomôcky, ktorých je v miestnych nemocniciach stále nedostatok.

Demokratický politik tiež dodal, že je "krutou iróniou", že sú Spojené štáty závislé na dodávkach zdravotníckeho materiálu z Číny.

K pomoci v miestnych preťažených nemocniciach sa už podľa guvernéra prihlásilo na 21 000 zdravotníckych pracovníkov z iných štátov USA. Cuomo ich totiž nedávno verejne vyzval k tomu, aby do New Yorku prišli a poskytli tak úľavu miestnym preťaženým doktorom a sestrám.

USA majú celkovo vyše 217 000 nakazených. Sú tak na prvom mieste v rebríčku krajín s najväčším počtom prípadov nákazy koronavírusy. Na nákazu zomrelo 5 316 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Celosvetový počet obetí choroby COVID-19 prekonal hranicu 50 000. Vyplýva to z dát Univerzity Johnsa Hopkinsa, ktorá vývoj pandémie monitoruje.

V Taliansku epidémia dosiahla svoj vrchol, tvrdí Reuters

Taliansko má celosvetovo najviac obetí nákazy koronavírusy. Za posledných 24 hodín na chorobu COVID-19 zomrelo 760 ľudí. Oproti strede, keď úrady registrovali 727 obetí, ide o mierny nárast. Celkom potom Taliansko eviduje 13 915 zomrelých.

Prírastok nových prípadov je stabilný: za posledný deň pribudlo 4 668 nových prípadov nákazy, čo je oproti stredajším 4 782 len nepatrne menej. Darí sa tak udržať trend z posledných dní, keď sa počet nových prípadov pohybuje v rozmedzí 4 050 až 4 782 nových prípadov denne. Celkom Taliansko eviduje 115 242 nakazených.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Reuters najnovšie čísla potvrdzujú tvrdenie talianskej vlády, že epidémia už dosiahla svoj vrchol a teraz by mala začať ustupovať. Najväčší denný nárast prípadov, 6 557, zaznamenalo Taliansko 21. marca.

18 278 nakazených sa k dnešnému dňu plne uzdravilo. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa nachádza 4 053 ľudí, v stredu ich bolo o 18 menej.

Británia, Španielsko i Francúzsko hlásia rekordné čísla

V Británii zomrelo na chorobu COVID-19 za posledných 24 hodín ďalších 569 ľudí, čím bol tesne prekonaný stredajšie smutný rekord, keď úrady ohlásili smrť 563 pacientov v nemocniciach. Celkový počet obetí nákazy tým vystúpal takmer o štvrtinu na 2 921. Koronavírus sa v Británii potvrdil už u 33 718 ľudí.

V Španielsku podľahlo infekcii už viac ako 10 000 ľudí, keď za deň pribudlo rekordných 950 úmrtí z radov nakazených. Celkovo sa už v krajine nakazilo 110 238 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Vo francúzskych nemocniciach za posledných 24 hodín zomrelo ďalších 471 pacientov s chorobou COVID-19. Celková bilancia obetí choroby tak už v krajine presiahla 4 500. Potvrdených prípadov nákazy pribudlo od stredajšieho večera viac ako 6 000.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu