SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Pandémia nepandémia, nemecká loď Alan Kurdi vyráža hľadať migrantov k Líbyi

Loď má byť vybavená aj na priamy styk s infekciou koronavírusu a posádka je na takéto varianty údajne dobre preškolená.

Loď Alan Kurdi.Loď Alan Kurdi. (Zdroj: SITA/AP)

Nemecká mimovládna organizácia Sea-Eye, ktorá si predsavzala boj o záchranu migrantov, ktorí sa snažia plaviť Stredozemným morom do Európy, mieri aj v časoch globálnej pandémie znovu do akcie.

Záchranná loď Alan Kurdi je po niekoľkých týždňoch prestávky v dokoch znovu pripravená k plavbe, píše server echo24.cz.

Loď má byť vybavená aj na priamy styk s infekciou koronavírusu a posádka je na takéto varianty údajne dobre preškolená. V súčasnosti ide o jedinú "záchrannú loď" v oblasti, informovala organizácia na svojom webe.

Skryť Vypnúť reklamu

Po osemtýždňovej pauze je nemecká loď opäť v prevádzke. V pondelok dostala posádka nemeckého kapitána Bärbel Beus povolenie vyplávať od španielskych úradov.

Je to pritom druhýkrát, čo Beus lodi Alan Kurdi velí. Očakáva sa, že loď dosiahne pátracie zóny blízko líbyjských brehov na sklonku týždňa. Na tzv. záchranných akciách je pripravené sa v tomto roku podieľať 60 dobrovoľníkov.

"Sea-Eye bolo založené, aby zachránilo ľudí pred utopením. Každý život má nesmiernu hodnotu ... Preto je Alan Kurdi na ceste do akcie," komentuje aktuálnu misiu predseda organizácie Gorden Isler.

"Aj v súčasnej kríze sa spoliehame na zodpovednosť a odvahu Nemecka. Sme v úzkom kontakte s úradmi," vyhlásil predseda Isler, ktorého lode sa plavia práve pod nemeckou vlajkou.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je zázrak, že sme dokázali zostaviť posádku, vyškoliť a pripraviť ich na osobitné okolnosti," dodáva Isler.

Podľa dostupných informácií nebola kvôli koronavírusovej kríze žiadna zo záchranných lodí schopná operovať v Stredozemnom mori niekoľko týždňov. Dôvodom bolo predovšetkým obmedzenie pohybu osôb v Európe, ktoré sa dotklo aj posádok.

Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) sa príslušníkom líbyjskej pobrežnej stráže podarilo zabrániť odplávať niekoľkým skupinám migrantov v minulých týždňoch.

Tí mali podľa organizácie utekať z občianskou vojnou zmietanej Líbye. Nikto však nevie, koľko ich kontinent skutočne nepozorovane opustilo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Joe Biden.

Biden môže byť mediálnou sférou odporúčaný ako "garant návratu k normálnosti" len za predpokladu, že je za normálnosť považovaná extrémna ľavicová pozícia a brutálna kultúrna revolúcia, ktorá prebieha v dnešnej Amerike.

46m
USA povolili núdzové použitie experimentálneho prípravku od spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals.

Vláda nakúpila 200-tisíc dávok experimentálneho prípravku za 400 miliónov eur.

13 h
Ilustračné foto

Poslanec Takáč si myslí, že pri cestovaní by očkovanie nemalo byť jedinou možnosťou, ako alternatívu by ponúkol PCR test. Je za to, aby sa Slovensko pri zabezpečovaní vakcín obrátilo aj na východ.

16 h
V Nolčove prebieha testovanie len dnes.

Povedal, kedy sa otvoria obchody - ak krajina prejde na covid automat a počet pozitívnych testov klesne pod 5000.

17 h