SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Markéta Šichtařová: Reštart krajiny

Je to neskutočné, aké je ľudstvo nepoučiteľné. Posledných sto rokov to skúšalo znova a znova. Socializmus tu a inde, tadiaľ a inokade. Vždy sa spálilo.

Markéta Šichtárová, analytička Next FinanceMarkéta Šichtárová, analytička Next Finance (Zdroj: Archív)

Každé malé decko po jednom dotyku rozžeravenej platničky vie, že páli, teda sa na ňu nesiaha. Ľudstvo ne-e. Ľudstvo si bude páliť prsty stále až do zblbnutia.

Čím dlhšie karanténa trvá, čím viac ľuďom dochádzajú peniaze, čím dlhšie musia mať živnostníci zatvorené svoje obchodíky - tým viac rastie dopyt po socialistickom riešení, píše Markéta Šichtařová na svojom blogu na webe idnes.cz.

Za všetkých to zhrnul jeden pán, ktorý na sociálnych sieťach zverejnil veleúspešný status s názvom "REŠTART ČESKA" a s jazykom typu "čau, ľudia".

Skryť Vypnúť reklamu

Gigantický počet komentárov aj palcov svedčil o tom, že sa trafil do väčšinového vkusu. Čo ma trochu desí.

Znie to náramne chytľavo. Čím suverénnejšie sa niektoré veci prezentujú, čím menej toho o nich vieme, čím viac emócií do nich vložíme - tým pôsobia presvedčivejšie a chytlavejšie.

A keď sa všetko predá so správnym, až náboženským zapálením, úspech je zaručený. Náboženské uchopenie má však jeden zádrheľ. Je založené na viere.

Ekonómia jest však založená na dátach, výpočtoch a ľudskej psychológii. Nie na viere. Pravá ekonómia chce vedieť, nie veriť.

Táto viera požaduje prosperitu bez práce, šťastie bez námahy a spravodlivosť bez nerovnosti. Poznanie vie, že ani jedno neexistuje.

Vraj: "... Zrušte všetky staré exekúcie. (...) Rozbehnutie exekútorskej hydry je najväčší zločin nášho štátu za posledných 20 rokov. Celkovo musíme úplne zmeniť prístup k úverom. Zakázať úžernícke pôžičky, reklamu na dlhy regulovať rovnako ako reklamu na tabak ... "

Skryť Vypnúť reklamu

Viete, to je presne jedna z tých vecí, čo znejú pekne. V podstate zrušiť exekútorov. Iste, sú exekútori lepší a exekútori horší, o tom žiadna.

Tiež však žiadna o tom, že exekútori a exekúcie sú nutné. Ich odstavenie znamená znemožniť veriteľom dostať sa k svojim nedobytným dlhom.

Poskytne veriteľ dlh, keď vie, že nebude splatený? Neposkytne. Je naša spoločnosť schopná prežiť bez dlhov? Nie je. Ak chceme dlhy, potrebujeme veriteľa. Ak chceme veriteľa, potrebujeme exekútorov. Bez jedného nie je druhé a tretie.

Zrušenie exekúcií znamená darovať dlžníkovi a ukradnúť veriteľovi.

Obdarovať toho, kto to nezvládol, z majetku toho, kto to doteraz zvládal.

Že je dočasný kalamitný stav? Žiadny kalamitný stav neospravedlňuje krádež.

Ostatne vo výnimočnom stave sú krádeže a rabovanie trestané ešte prísnejšie než inokedy. Rabovanie znamená, že ten, kto nemá, si vezme svojvoľne z majetku toho, kto má.

Skryť Vypnúť reklamu

Zrušenie exekúcií dnes je teda plienením veriteľov dlžníkov vo výnimočnom stave.

Vraj: "...dozrel čas na to, aby bohatí platili vyššie dane (...) vo svete sa to má tak, že bohatí bohatnú a ostatní skôr nič moc. Majetok a ekonomický vplyv sa koncentruje v rukách čoraz menšieho množstva osôb..."

Viete - to, že bohatí stále bohatnú a chudobní stále relatívne k nim v posledných rokoch chudobnejú, nie je dané "chamtivosťou" bohatých.

Je to dané práve oným socialistickým náboženstvom a vierou, že možno riadiť spoločnosť ako podnik.

To vďaka tejto viere došlo k zníženiu úrokových sadzieb až na nulu. K onej zvrátenosti, keď cena peňazí je nula.

A kvôli tomu, že peniaze majú úrok nula, sa stalo, že ceny cenných papierov aj ceny realít zachvátila inflácia. Ich ceny sa nafukujú a chudobnejší ľudia na ne nedosiahnu. A bohatší bez svojho pričinenia bohatnú čoraz viac.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale keď bohatým zvýšime dane, nijako tým túto infláciu skutočných hodnôt nezastavíme. Chudobnejšie stále nebudú mať kde bývať, akcionári budú mať stále drahšie akcie.

To len tým, ktorí ešte stále skutočne pracujú a vytvárajú, či už svojimi rukami alebo svoju hlavou, vezmeme motiváciu pracovať.

Oslabíme tých, ktorí ako jediní hodnoty vytvárajú a spoločnosť ťahajú, a nakŕmime z toho lupu štátnych úradníkov a tých, ktorí nevytvárajú, ale žijú z dotácií.

Vraj: "...Štát ma v tejto kríze sklamal. (...) Chcem štát, ktorý primárne dôveruje občanovi - pretože tento mesiac sa ukázalo, že český občan si zaslúži viac dôvery ako český štát! Štát, ktorý vás nechá na pokoji! "

Ach, aké to protirečenie! Chcem štát, ktorý dôveruje ľuďom - nechá ľudí v kľude - v kríze nesklame - a dostane viac daní.

Skryť Vypnúť reklamu

Vari to nie je zrejmé, že štát, ktorý dostane viac peňazí, narastie? A že čím väčší štát bude, tým viac bude zlyhávať?

Vari to nie je zrejmé, že rúška chýbali tak dlho, kým si na ne robil monopol štát, a zrazu ich bolo všade plno, keď štát ustúpil, ľudia sa začali o seba starať sami a šiť si ich doma?

Vari to nevidíte, že voláte po tom, aby vás štát nechal na pokoji, a rovnakým dychom voláte po tom, aby reguloval, vstupoval do hry, danil a riadil?

Vari to štát vie, byť efektívny a veriť človeku? Štát je len sumou jednotlivých štátnych úradníkov, a každý štátny úradník je predovšetkým človekom.

A každému človeku ide v prvom rade o vlastný prospech - o vlastný plat.

Vari štátny úradník niekedy môže rozhodnúť o tom, aby sa štát zmenšil a nechal občanov voľne dýchať, keď tým by sa pripravil o svoj vlastný plat, svoju moc, svoje živobytie?

Skryť Vypnúť reklamu

Vraj: "...Majme férovú a slobodnú spoločnosť. Liberálna krajina, ostrovček slobody vo svete. (...) Totálna rovnosť..."

Uši ma bolia - majme férovú spoločnosť a totálnu rovnosť. Ach ako len je možné, že to niekto nepočuje? Že nepočuje, že férovosť a spravodlivosť je presným opakom rovnosti!

Ľudia si nie sú rovní. Ľudia sú rôzni, majú rôzne zásluhy - a za ne rôzne príjmy a rôzne bohatstvo.

Máme mať rovnosť, teda zničenie spravodlivosti? Však prečo nie. Je to nutné, aby sme si nabili ústa po stoprvýkrát a z tejto chiméry precitli.

Pretože pred spravodlivosťou nakoniec niet úniku; nič nemožno získať nezaslúžene. Je to ako zákon zachovania energie.

Budeme sa hrať ešte chvíľu tú hru, že môžeme byť slobodní, spravodliví a rovní si súčasne - a dobre tak.

Skryť Vypnúť reklamu

Pretože kým si tie ústa v novom socialistickom pokuse znovu do krvi neroztrieskame, nebudeme schopní skutočného reštartu a oslobodenia.

Že to príde a kyvadlo sa zase vychýli, nepochybujem.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zdravotníčka v ochrannom odeve stojí v testovacom centre na ochorenie COVID-19 v priestoroch výstaviska v nemeckom Erfurte 29. apríla 2021.

Nemeckí lekári sa po novom budú môcť rozhodnúť, kedy v rámci odporúčaného intervalu štyri až dvanásť týždňov medzi dávkami dajú druhú injekciu.

9 h
Pápež František.

František poukázal na to, ako súčasná pandémia zvýraznila „rozdrobenosť, zranenosť a znetvorenosť“ ľudskej rodiny. Odsúdil „agresívny“ nacionalizmus odmietajúci migrantov.

13 h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a minister zahraničných vecí USA Antony Blinken.

"Vieme, že Rusko časť svojich vojsk z hranice stiahlo, ale tiež vieme, že značná časť vojsk tam zostáva," uviedol minister zahraničných vecí USA.

14 h
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

19 h