SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Za štvrtok pribudlo 24 nových prípadov, celkovo ich je 450

Vláda sa dohodla s bankami na odklade splátok úverov na maximálne deväť mesiacov.

Minister financií predstavuje dohodu s bankami na odklade splátok úverov.Minister financií predstavuje dohodu s bankami na odklade splátok úverov. (Zdroj: FOTO SME - MARKO ERD)

BRATISLAVA - Na Slovensku pribudlo počas štvrtka 24 nových prípadov nákazy novým koronavírusom z 1454 testovaných. Celkovo ich je na Slovensku 450.

V piatok to oznámil predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

"Aktuálne je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) hospitalizovaných 165 pacientov, z toho u 67 bol nový koronavírus potvrdený, v 98 prípadoch sa čaká na výsledok testov," uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Dodala, že do testovania sa zapojili aj súkromné laboratória, ktoré doteraz vyšetrili 909 vzoriek.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort zdravotníctva ďalej informuje, že sa z nového koronavírusu vyliečilo na Slovensku už osem pacientov. K piatim už vyliečeným pribudli ďalší traja pacienti z trenčianskeho regiónu.

"Oba testy im vyšli negatívne," dopĺňa.

Dve vyliečené ženy boli hospitalizované v Fakultnej nemocnici Trenčín a následne poslané do domácej karantény. Tretím vyliečeným bol muž, ktorý bol celý čas v domácej karanténe.

Bratislavský kraj naďalej dominuje výskytu nakazených v počte 155 ľudí s pozitívnym výsledkom. Po ňom nasleduje Žilinský kraj s 59 prípadmi, Trenčiansky s 54, Prešovský s 53, Trnavský so 40, Košický s 32, Nitriansky s 30 a napokon Banskobystrický kraj s 27 pozitívnymi prípadmi.

Z pohľadu pohlavia sa delí výskyt ochorenia na 244 mužov a 206 žien. Najviac postihuje choroba ľudí vo vekovej kategórii od 30 do 44 rokov (143 osôb), nasledujú ľudia od 15 do 29 rokov (120 osôb), vo vekovej kategórii 45 - 59 je to 94 osôb a pozitívnych starších nad 60 rokov je 62 osôb.

SkryťVypnúť reklamu

Najmenej pozitívne testovaných je 28 detí do 14 rokov.

Vláda sa dohodla s bankami na odklade splátok úverov

Ministerstvo financií SR sa už dohodlo s bankami na podrobnostiach odkladu splátok úverov.

Ako na piatkovej tlačovej konferencii informoval minister financií Eduard Heger, opatrenie má tri roviny.

Prvá sa týka odkladu splátok úverov maximálne na deväť mesiacov pre bežných ľudí, pričom podľa ministra bude celý proces jednoduchý. Uskutoční sa elektronicky prostredníctvom formulára. Zároveň platí, že by klienti nemali mať negatívny záznam v úverovom registri.

Druhé opatrenie sa týka odkladu splátok úverov pre SZČO, malé a stredné firmy.

Tretím opatrením je zvýšenie bezkontaktných platieb bez použitia PIN kódu z 20 na 50 eur.

O odloženie splátok musí klient sám požiadať, nepôjde teda o plošný odklad splátok. Podmienkou je, že žiadateľ nesmie byť v omeškaní so splácaním úveru viac ako 30 kalendárnych dní ku dňu doručenia žiadosti. Rovnako tak dlžník nesmie byť v omeškaní so sumou najmenej 100 eur pri inom úvere u toho istého veriteľa.

SkryťVypnúť reklamu

O odloženie splátok môžu požiadať klienti bánk, ktorými sú fyzické osoby, živnostníci a malé a stredné podniky, ktoré majú do 250 zamestnancov.

Žiadosť môže podať ktorýkoľvek z dlžníkov úveru. Cieľom je, aby žiadosť mohla podať nielen osoba, ktorej bol úver poskytnutý, ale aj spolužiadateľ.

Ak žiadosť splní podmienky určené zákonom, je banka povinná umožniť odklad splátok a informovať o tom dlžníka. V opačnom prípade vyzve žiadateľa o doplnenie žiadosti.

Žiadosť je možné podať písomne alebo elektronicky. Jej vzor je definovaný v zákone a banky ho budú mať zverejnený na svojich web stránkach.

Odklad splácania úveru sa však nevzťahuje na úvery poskytnuté formou povoleného prečerpania, či na kreditnú kartu.

Banky musia zároveň klienta informovať o všetkých podmienkach pri odklade splátok. Ide o údaje o úročení úveru počas obdobia odkladu splátok, o výške úrokov, či informácie o postupe po skončení odkladu.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň mu poskytne informácie o tom, že dlžník môže začať splácať úver aj počas odkladu splátok a o tom, čo nastane po uplynutí odkladu splátok.

Veriteľ, teda banka zahrnie do informácií aj ďalšie skutočnosti súvisiace s odkladom splátok, ktoré majú vplyv na celkové náklady spojené s úverom.

Cieľom je, aby si dlžník nemyslel, že s dokladom splátok nie sú spojené žiadne povinnosti, resp. že odklad splátok znamená ich odpustenie.

V médiách sa objavila informácia, že banky za bezplatný odklad splátok úverov bez zápisu do úverového registra budú chcieť kompenzáciu v podobe zrušenia bankového odvodu, ktorý pre banky predstavuje výrazný náklad.

Ako však na tlačovej konferencii skonštatoval premiér SR Igor Matovič, ochota bánk nebola z ich strany ničím podmieňovaná.

SkryťVypnúť reklamu

Banky podľa ich vyjadrení majú vyšší počet žiadostí o reštrukturalizáciu dlhu, avšak podľa nich to ziskovosť sektora neovplyvní a dokážu sa vysporiadať aj so zvýšeným počtom žiadostí o odklad.

Ako povedal generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil, slovenská ekonomika bude potrebovať reštart a dohoda na tzv. Lex korona je dobrá cesta. Je presvedčený, že návrh pomôže ľuďom a firmám na Slovensku.

"Podľa našich odhadov, pri optimistickom scenári bude pomoc s úvermi potrebovať viac ako 100-tisíc rodín a niekoľko tisíc firiem. Ak by kríza trvala dlho, môže to byť aj niekoľkonásobne väčšie číslo. Bankový sektor je však jeden z najstabilnejších v Európe a situáciu zvládne," povedal Krutil.

Už na budúci týždeň bude o návrhu rokovať vláda a následne by ho mal odobriť aj parlament.

SkryťVypnúť reklamu

Ako doplnil Heger, budúci týždeň by zároveň mali informovať aj o konkrétnych pravidlách pre odklad lízingových splátok.

Viacerí finanční odborníci považujú odklad splátok za krajné riešenie. Pretože odkladom splátok splácanie úveru odsúvame na neskôr. Nejde teda o odpustenie dlhu.

Klienti majú pri neschopnosti splácania úveru okrem odkladu splátok na výber aj iné možnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu