SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Štát začal s testovaním Rómov na prítomnosť nového koronavírusu

Ide o ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia, ako aj tých, ktorí sa chceli dať otestovať dobrovoľne.

Testovanie na ochorenie Covid-19 v Jarovniciach.Testovanie na ochorenie Covid-19 v Jarovniciach. (Zdroj: Michal Ivan)

JAROVNICE - Obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít začal štát s pomocou vojenských lekárov v piatok testovať na nový koronavírus v Jarovniciach v okrese Sabinov.

Ide o ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia, ako aj tých, ktorí sa chceli dať otestovať dobrovoľne.

Štát chce zistiť aktuálny stav a zamedziť šíreniu nového koronavírusu v lokalitách, kde žijú Rómovia.

"Tak, ako sa vracali mnohí ľudia do väčšinovej spoločnosti, ktorí pracovali v zahraničí, tak aj mnohí rómski obyvatelia pracovali v zahraničí a môžu so sebou priniesť vírus. Jeho šírenie v komunitách bude úplne odlišné ako vo väčšinovej spoločnosti. Kým vo väčšinovej spoločnosti nakazí jeden človek, ktorý je pozitívne testovaný, približne 1,6 človeka, v rómskych komunitách to šírenie bude oveľa rýchlejšie," uviedol expert OĽaNO na rómsku problematiku a člen ústredného krízového štábu Peter Pollák.

Skryť Vypnúť reklamu

Tí, u ktorých sa nový koronavírus potvrdí, ostanú v karanténe. Rokuje sa so samosprávami, aby zriadili karanténne miesta.

"V prípade, že nájdeme pozitívne testovaného, tak sa vrátime do lokality a budeme hľadať kontakty, aby sme mali nákazu čo najskôr pod kontrolou," vysvetlil Pollák.

Doplnil, že v obciach, kde žijú Rómovia, je zložitejšie dodržiavať domácu karanténu, keďže na jednom mieste je vysoká koncentrácia ľudí.

Podľa splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity Andrey Bučkovej komunikujú so samosprávami, aby poskytli adekvátne podmienky a podporu testovania.

"Náš úrad, žiaľ, nemá žiadnu finančnú disponibilitu na to, aby poskytol materiálne alebo technické vybavenie priestorov v prípade, že bude nutné urobiť individuálnu karantenizáciu," povedala.

Skryť Vypnúť reklamu

Testovanie zabezpečujú Sily pre špeciálne operácie Ozbrojených síl (OS) SR a vojenskí zdravotníci spolu s organizáciou Zdravé regióny.

Náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko povedal, že postupne budú testovať v 33 lokalitách, ktoré stanovila vláda.

"Pre naše jednotky táto aktivita nie je nová, robievame ju štandardne, hlavne v operáciách medzinárodného krízového manažmentu," vysvetlil Zmeko s tým, že celú operáciu nazvali Karusel.

Je do nej zapojených celkovo 150 vojakov, v Jarovniciach ich bolo takmer 20.

Starosta Jarovníc Florián Giňa je s testovaním spokojný. Ako povedal, o pár dní budú vedieť, či je v obci niekto nakazený.

"Touto cestou chcem vyzvať starostov samospráv, kde by mali testovať, že sa nemajú čoho báť. Nech ľudí podporia, je to normálne testovanie, aby si majorita nemyslela, že Rómovia sem niečo doniesli," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

V Jarovniciach dostali zdravotníci zoznam 38 ľudí, ktorých na testovanie odporučil starosta.

"Spolupráca s nimi je na úrovni. Denne by sme mali v priemere odobrať 50 vzoriek testov. Prichádzajú maximálne dvaja ľudia, takže je to vcelku bezpečné," dodal Marek Demčák z vojenskej poľnej nemocnice.

V sobotu bude testovanie pokračovať v meste Trebišov a obciach Smižany, Kecerovce a Zborov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

O očkovanie môžu požiadať aj seniori nad 85 rokov

Prihlásiť sa môžu cez formulár na korona.gov.sk, no možné to bude len v niektorých okresoch.

Ilustračná foto
Slovensko

Gröhling: Aj budúci týždeň sa bude vzdelávať v rovnakom režime ako tento

Žiaci základných a stredných škôl sa budú učiť naďalej dištančne a do materských škôl a školských klubov detí môžu ísť len deti rodičov z kritickej infraštruktúry a tých, ktorí nemôžu pracovať z domu.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.
Slovensko

V utorok pribudlo 5480 nových prípadov a 100 úmrtí

Vyšetrili 97 514 osôb. Podiel nakazených pri PCR tetsoch prekročil 20 percent. Včera sa zaočkovalo 3 892 ľudí, celkovo ich je 75 292.

Čaká nás ďalšie kolo testovania.
Slovensko

Mazurek, Uhrík a Ďurica končia vo vedení strany ĽSNS

Dôvodom je zmena stanov, ktorú s nimi nik nekonzultoval, a ktorá dáva predsedovi strany prakticky všetky kompetencie.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).