SME
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Koniec demokracie v Maďarsku. Už zase?

Aj u nás šírený blud o neobmedzenom vládnutí Viktora Orbána pomocou dekrétov a správanie maďarskej opozície premiérovi len hrajú do kariet.

Maďarrský premiér Viktor Orbán.Maďarrský premiér Viktor Orbán. (Zdroj: TASR/AP)

Začiatkom deväťdesiatych rokov som hovoril so stálym korešpondentom maďarského ľavicového denníka Népszabadság v Prahe a pýtal som sa ho, ako zvláda svoju úlohu, keď nevie česky ani slovo, píše šéfredaktor Lidových novín v komentári uverejnenom na ich webe lidovky.cz.

"Neriešim to. Chodia mi správy pražského spravodajcu sovietskej tlačovej agentúry TASS, rusky viem perfektne, takže vyberiem to najzaujímavejšie, preložím do maďarčiny a článok pošlem domov," znela odpoveď.

Takže čitatelia v Maďarsku o dianí v Českej republike čítali prakticky to, čo čitatelia v Sovietskom zväze.

Skryť Vypnúť reklamu

Asi takto je informovaný zhruba po tridsiatich rokoch český čitateľ o dianí v Maďarsku, kde žiadne z českých médií nemá stáleho spravodajcu a takého, ktorý by vedel maďarsky, už vôbec nie.

Rozdiel je v tom, že pôvodcom týchto správ už nie je Moskva, ale nejaký neuchopiteľný, no skvele fungujúci pokrokový network neomarxistických a ultraliberálnych politikov a ich mediálnych robotníkov, ktorí keď počujú meno Viktor Orbán, tak ich vždy napadne len Stalin, Hitler a v lepšom prípade Putin.

A tak to chodí aj v čase epidémie koronavírusu, ktorý sa samozrejme šíri aj v Maďarsku a tamojšia vláda proti nemu bojuje zo všetkých síl. A treba dodať, zatiaľ celkom úspešne, čo sa asi nesmie hovoriť, pretože v móde je Orbána haniť a progresívne je ho prirovnávať k diktátorom aj v čase vírusovej.

Skryť Vypnúť reklamu

Vášnivé diskusie o "maďarských fašistoch"

Nemecká liberálne médiá ho kritizujú, že v čase núdzového stavu jeho vláda chce riadiť krajinu pomocou dekrétov.

Orbán je označovaný za populistu, vraj ničí demokraciu, ktorú kedysi pomáhal budovať, a údajne hanebne využíva koronavírus na rozšírenie svojej moci.

Der Spiegel dokonca napísal, že Maďarsko politicky už vôbec nepatrí do Európy.

Podobne informujú aj české pokrokové médiá vrátane verejnoprávnej televízie.

Šíria sa správy, že v Maďarsku armáda prevzala riadenie strategických firiem, že Orbán chce rozpustiť parlament a pomocou dekrétov vládnuť neobmedzene na veky vekov, mieni zatvárať opozičných novinárov do väzenia a podobné nezmysly.

Lenže ľudia tomu veria a na sociálnych sieťach o "maďarských fašistoch" vášnivo diskutujú.

Skryť Vypnúť reklamu

K téme sa vyjadrila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Núdzové opatrenia, ktoré zavádzajú vlády niektorých členských krajín, podľa nej musia byť časovo obmedzená a musia rešpektovať hodnoty EÚ.

Zdôraznila, že vlády členských krajín nemôžu boj s koronavírusom viesť na úkor slobody prejavu či médií.

V podobnom duchu sa vyjadrila aj kancelárka Angela Merkelová, ktorá obavy o maďarskú demokraciu vyjadruje už dlhšiu dobu.

Možno, že by tieto dve dámy mali radšej začať skúmať, či neskoré reakcie ich kolegov v Taliansku či v Španielsku, kde je pri moci ľavica, nespôsobili zbytočnú smrť tisícov ľudí a nedozerné ekonomické škody, ktoré budú musieť zaplatiť daňoví poplatníci.

Okrem už spomínaných médií kroky maďarskej vlády v Česku najhlasnejšie kritizujú Piráti a topkaři, čomu úplne rozumiem, a europoslankyňa Radka Maxová (zvolená za ANO), ktorá varuje na Facebooku pred koronadiktatúrou v Maďarsku.

Skryť Vypnúť reklamu

Nikdy by ma nenapadlo, že sa z bývalej kvalitářky Kosteleckých údenín raz stane znalkyňa pomerov v Maďarsku, ale keď už aj podpredseda českej vlády Jan Hamáček hovorí, že sa v boji s koronavírusom nechce vydať maďarskou cestou, tak to znamená, že nastal čas niečo k tomu napísať.

Všetko podľa ústavy

Celý cirkus okolo Maďarska sa spustil pred niekoľkými dňami, keď vláda chcela predĺžiť núdzový stav, ktorý vyhlásila sedem dní po tom, čo sa v krajine objavil prvý prípad pozitívne testovaného človeka. (Len pripomínam, že podobný krok Taliani urobili po 25 dňoch, Španieli a Briti čakali ešte dlhšie.)

Lenže opozícia, ktorá za každým zámerom Orbána vidí zlo a nekompetentnosť, vládu odmietla podporiť. Parlament však zákon nakoniec schválil.

Diskusia poslancov bola plná osobných urážok. Jeden z opozičných lídrov označil vládu za najnebezpečnejší vírus, ktorý chce neobmedzene parazitovať na tele národa, a vyhlásil, že imunitný systém krajiny je silnejší, než by Orbán myslel.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér opozíciu uistil, že právomoci, ktoré vláda získala, použije rozumne a vráti ich parlamentu, akonáhle bude koronavírus v krajine porazený.

"A tí, ktorí nás teraz obviňujú zo zneužitia právomocí, dostanú príležitosť, aby sa nám ospravedlnili," dodal Orbán.

Jeho kritici však napriek tomu poukazujú na nebezpečenstvo časovej neobmedzenosti mimoriadnych právomocí.

Nestačilo im ani uistenie prezidenta Jánosa Ádera, ktorý po tom, čo zákon podpísal, zdôraznil, že je účinný len do skončenia epidémie a právomoci kabinetu sú v ňom jasne špecifikované.

Navyše vláda postupovala podľa ústavy, ktorá pre tento prípad neukladá žiadne časové obmedzenie a o svojich krokoch musí poslancov permanentne informovať.

Vláda rieši krízu, opozícia stráca

Blud o neobmedzenom vládnutí pomocou dekrétov vymyslel - nezaslúžene vplyvný - ľavicový politológ Gábor Török a teraz ho pokrokoví politici a novinári papagájujú po celom svete.

Skryť Vypnúť reklamu

Osobne to považujem za nezmyselné tvrdenie, pretože situácia, keď vláda rieši krízu, pričom opozícia sa jej snaží v riešení krízy brániť, Orbánovi politicky náramne vyhovuje.

Bude asi tiež pravda, že premiér tušil, ako bude opozícia reagovať, a vedel, že dlhodobo jej takýto postoj bude kaziť imidž u voličov. Takže nemožno tvrdiť, že bol Orbán týmto vývojom zaskočený, preto sa zrejme celú vec nesnažil vyriešiť elegantnejšie.

Na druhej strane nie je povinný byť hlupákom, opozícia však na tento klasický politický trik ukážkovo naletela.

Nakoniec jeden silný argument pre tých, ktorí požadovali časový limit vládnutia pomocou dekrétov: právomoci Hitlera z roku 1933 boli časovo obmedzené do roku 1937. A k čomu to bolo dobré?

A na úplný záver ešte jedna otázka. Ak ľavicová a liberálna opozícia tvrdia, že demokracia skončila v Maďarsku práve teraz, tak to, čo sa odohrávalo od jari 2010 do súčasnosti, teda desať rokov vládnutia Orbána, bola nakoniec predsa len demokracia?

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

57m
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili takmer 80-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol k 5 percentám.

2 h
Starship pristál bez problémov.

Všetky štyri predošlé skúšobné lety prototypov tejto lode, ktorá má letieť na Mars, skončili výbuchom. Problémy mal aj tento let.

4 h
Minister financií SR Igor Matovič.

Minister financií poprel medializované zvýšenie DPH na 25 percent.

19 h