SME
Pondelok, 1. jún, 2020 | Meniny má ŽanetaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Koniec demokracie v Maďarsku. Už zase?

Aj u nás šírený blud o neobmedzenom vládnutí Viktora Orbána pomocou dekrétov a správanie maďarskej opozície premiérovi len hrajú do kariet.

Maďarrský premiér Viktor Orbán.Maďarrský premiér Viktor Orbán. (Zdroj: TASR/AP)

Začiatkom deväťdesiatych rokov som hovoril so stálym korešpondentom maďarského ľavicového denníka Népszabadság v Prahe a pýtal som sa ho, ako zvláda svoju úlohu, keď nevie česky ani slovo, píše šéfredaktor Lidových novín v komentári uverejnenom na ich webe lidovky.cz.

"Neriešim to. Chodia mi správy pražského spravodajcu sovietskej tlačovej agentúry TASS, rusky viem perfektne, takže vyberiem to najzaujímavejšie, preložím do maďarčiny a článok pošlem domov," znela odpoveď.

Takže čitatelia v Maďarsku o dianí v Českej republike čítali prakticky to, čo čitatelia v Sovietskom zväze.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asi takto je informovaný zhruba po tridsiatich rokoch český čitateľ o dianí v Maďarsku, kde žiadne z českých médií nemá stáleho spravodajcu a takého, ktorý by vedel maďarsky, už vôbec nie.

Rozdiel je v tom, že pôvodcom týchto správ už nie je Moskva, ale nejaký neuchopiteľný, no skvele fungujúci pokrokový network neomarxistických a ultraliberálnych politikov a ich mediálnych robotníkov, ktorí keď počujú meno Viktor Orbán, tak ich vždy napadne len Stalin, Hitler a v lepšom prípade Putin.

A tak to chodí aj v čase epidémie koronavírusu, ktorý sa samozrejme šíri aj v Maďarsku a tamojšia vláda proti nemu bojuje zo všetkých síl. A treba dodať, zatiaľ celkom úspešne, čo sa asi nesmie hovoriť, pretože v móde je Orbána haniť a progresívne je ho prirovnávať k diktátorom aj v čase vírusovej.

Skryť Vypnúť reklamu

Vášnivé diskusie o "maďarských fašistoch"

Nemecká liberálne médiá ho kritizujú, že v čase núdzového stavu jeho vláda chce riadiť krajinu pomocou dekrétov.

Orbán je označovaný za populistu, vraj ničí demokraciu, ktorú kedysi pomáhal budovať, a údajne hanebne využíva koronavírus na rozšírenie svojej moci.

Der Spiegel dokonca napísal, že Maďarsko politicky už vôbec nepatrí do Európy.

Podobne informujú aj české pokrokové médiá vrátane verejnoprávnej televízie.

Šíria sa správy, že v Maďarsku armáda prevzala riadenie strategických firiem, že Orbán chce rozpustiť parlament a pomocou dekrétov vládnuť neobmedzene na veky vekov, mieni zatvárať opozičných novinárov do väzenia a podobné nezmysly.

Lenže ľudia tomu veria a na sociálnych sieťach o "maďarských fašistoch" vášnivo diskutujú.

Skryť Vypnúť reklamu

K téme sa vyjadrila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Núdzové opatrenia, ktoré zavádzajú vlády niektorých členských krajín, podľa nej musia byť časovo obmedzená a musia rešpektovať hodnoty EÚ.

Zdôraznila, že vlády členských krajín nemôžu boj s koronavírusom viesť na úkor slobody prejavu či médií.

V podobnom duchu sa vyjadrila aj kancelárka Angela Merkelová, ktorá obavy o maďarskú demokraciu vyjadruje už dlhšiu dobu.

Možno, že by tieto dve dámy mali radšej začať skúmať, či neskoré reakcie ich kolegov v Taliansku či v Španielsku, kde je pri moci ľavica, nespôsobili zbytočnú smrť tisícov ľudí a nedozerné ekonomické škody, ktoré budú musieť zaplatiť daňoví poplatníci.

Okrem už spomínaných médií kroky maďarskej vlády v Česku najhlasnejšie kritizujú Piráti a topkaři, čomu úplne rozumiem, a europoslankyňa Radka Maxová (zvolená za ANO), ktorá varuje na Facebooku pred koronadiktatúrou v Maďarsku.

Skryť Vypnúť reklamu

Nikdy by ma nenapadlo, že sa z bývalej kvalitářky Kosteleckých údenín raz stane znalkyňa pomerov v Maďarsku, ale keď už aj podpredseda českej vlády Jan Hamáček hovorí, že sa v boji s koronavírusom nechce vydať maďarskou cestou, tak to znamená, že nastal čas niečo k tomu napísať.

Všetko podľa ústavy

Celý cirkus okolo Maďarska sa spustil pred niekoľkými dňami, keď vláda chcela predĺžiť núdzový stav, ktorý vyhlásila sedem dní po tom, čo sa v krajine objavil prvý prípad pozitívne testovaného človeka. (Len pripomínam, že podobný krok Taliani urobili po 25 dňoch, Španieli a Briti čakali ešte dlhšie.)

Lenže opozícia, ktorá za každým zámerom Orbána vidí zlo a nekompetentnosť, vládu odmietla podporiť. Parlament však zákon nakoniec schválil.

Diskusia poslancov bola plná osobných urážok. Jeden z opozičných lídrov označil vládu za najnebezpečnejší vírus, ktorý chce neobmedzene parazitovať na tele národa, a vyhlásil, že imunitný systém krajiny je silnejší, než by Orbán myslel.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér opozíciu uistil, že právomoci, ktoré vláda získala, použije rozumne a vráti ich parlamentu, akonáhle bude koronavírus v krajine porazený.

"A tí, ktorí nás teraz obviňujú zo zneužitia právomocí, dostanú príležitosť, aby sa nám ospravedlnili," dodal Orbán.

Jeho kritici však napriek tomu poukazujú na nebezpečenstvo časovej neobmedzenosti mimoriadnych právomocí.

Nestačilo im ani uistenie prezidenta Jánosa Ádera, ktorý po tom, čo zákon podpísal, zdôraznil, že je účinný len do skončenia epidémie a právomoci kabinetu sú v ňom jasne špecifikované.

Navyše vláda postupovala podľa ústavy, ktorá pre tento prípad neukladá žiadne časové obmedzenie a o svojich krokoch musí poslancov permanentne informovať.

Vláda rieši krízu, opozícia stráca

Blud o neobmedzenom vládnutí pomocou dekrétov vymyslel - nezaslúžene vplyvný - ľavicový politológ Gábor Török a teraz ho pokrokoví politici a novinári papagájujú po celom svete.

Skryť Vypnúť reklamu

Osobne to považujem za nezmyselné tvrdenie, pretože situácia, keď vláda rieši krízu, pričom opozícia sa jej snaží v riešení krízy brániť, Orbánovi politicky náramne vyhovuje.

Bude asi tiež pravda, že premiér tušil, ako bude opozícia reagovať, a vedel, že dlhodobo jej takýto postoj bude kaziť imidž u voličov. Takže nemožno tvrdiť, že bol Orbán týmto vývojom zaskočený, preto sa zrejme celú vec nesnažil vyriešiť elegantnejšie.

Na druhej strane nie je povinný byť hlupákom, opozícia však na tento klasický politický trik ukážkovo naletela.

Nakoniec jeden silný argument pre tých, ktorí požadovali časový limit vládnutia pomocou dekrétov: právomoci Hitlera z roku 1933 boli časovo obmedzené do roku 1937. A k čomu to bolo dobré?

A na úplný záver ešte jedna otázka. Ak ľavicová a liberálna opozícia tvrdia, že demokracia skončila v Maďarsku práve teraz, tak to, čo sa odohrávalo od jari 2010 do súčasnosti, teda desať rokov vládnutia Orbána, bola nakoniec predsa len demokracia?

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Chudnite so mnou po prvom mesiaci: Dobrý štart

Mám za sebou mesiac chudnutia a výsledok je veľmi dobrý. Musel som však zmeniť nielen stravovanie, ale aj rozhýbať sa.

Váženie sa neprospieva všetkým.
Slovensko

Náprava Kočnera by bola v prípade odsúdenia možná, uviedla psychologička

Psychologička nenašla u Kočnera žiadne známky psychických porúch. V posudku uviedla, že ide o egocentrickú osobnosť s narcistickými rysmi. A čo agresivita? Vysvetlila.

Obžalovaný Marian Kočner na súde v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Slovensko

V nedeľu pribudol jeden prípad nákazy koronavírusom

Ochorenie prekonali ďalší dvaja ľudia, spolu sa vyliečilo už 1 368 osôb.

Ilustračná fotografia.
Kresťanstvo

Pápež žiada, aby chorým v Amazónii i vo svete nechýbala lekárska starostlivosť

Išlo o pápežov prvý príhovor k veriacim z okna Apoštolského paláca vo Vatikáne po takmer troch mesiacoch.

Pápež František.