PARÍŽ - Dvoch ľudí zabil v sobotu útočník s nožom na juhovýchode Francúzska. Ďalších sedem osôb je zranených, z toho najmenej jedna je vo vážnom stave.
Informuje o tom agentúra AFP s odvolaním sa na zdroje blízke vyšetrovaniu.
Podozrivým z útoku je 33-ročný muž, ktorý by zadržaný. Motív jeho činu je zatiaľ neznámy, píše server idnes.cz.
Útočník podľa zdrojov zaútočil v sobotu okolo jedenástej hodiny doobedu v meste Romans-sur-Isère v jednom z miestnych obchodov a pred ním, kde stáli vo fronte zákazníci.
Loading
...
Podľa miestnych médií je zadržaný sudánsky občan, ktorý žiadal vo Francúzsku o azyl. Polícia ho zadržala na mieste.
Prípad skúma aj francúzske zastupiteľstvo pre boj s terorizmom, podľa niektorých zdrojov muž údajne pri útoku kričal Alláhu akbar (arabsky Boh je veľký).
Prokuratúra uviedla, že páchateľa zatkli neďaleko od miesta, keď kľačal na chodníku a modlil sa v arabčine. Zadržali aj jeho známeho.
Mužovi podrezal hrdlo pred synom a partnerkou
Podozrivý nemal pri sebe žiadne doklady, no tvrdí, že sa narodil v roku 1987 v Sudáne. V jeho byte našli ručne písané poznámky, v ktorých sa sťažoval na život "v krajine neveriacich".
Prokurátor tiež objasnil, že obete si išli nakúpiť potraviny, čo je jedna z mála povolených aktivít vo Francúzsku, kde platia prísne opatrenia týkajúce sa šírenia nového koronavírusu.
Na miesto prišiel aj minister vnútra Christophe Castaner. Do akcie sa zapojilo približne sto policajtov a 45 hasičov.
Francúzske médiá píšu, že útočník najprv podrezal hrdlo mužovi pred jeho partnerkou a synom, následne išiel do trafiky, kde pobodal predavača a dvoch zákazníkov. Potom si to namieril do mäsiarstva, kde zobral ďalší nôž a napadol zákazníka. Napokon prišiel do supermarketu.