Nie je pravdou, že Európska únia v boji proti koronavírusu nič nerobí.
Nie. Európska únia zareagovala okamžite. Hneď potom, ako sa začali zatvárať hranice jednotlivých krajín, to vášnivo kritizovala a kritizuje naďalej.
Nie je pravdou, že Európska únia štátom nepomáha a napríklad sa vys.ala na najviac postihnuté Taliansko, takže mu triumfálne a s patričným haló pomáhal úhlavný nepriateľ únie Vladimir Putin.
Nie, už týždeň potom, čo tak urobil, zasadali ministri zahraničných vecí a riešili hoaxy zo strany Ruska.
Európska únia vie, čo sú priority a kde treba pritlačiť, aby sa nám tu nešírili dezinformácie typu, že solidarita štátov únie sa rozpadla pri prvej zaťažkávajúcej skúške.
Inými slovami, sekundu potom, čo sa únia dozvedela, že nesú Briana na ukrižovanie, povedala, že je čas na okamžitú... diskusiu.
Scéna z filmu Monty Pythonovcov Life of Brian (Život Briana) konanie únie počas koronavírusovej krízy vystihuje asi najlepšie.
Preháňam? Áno, preháňam. Ale asi nie som sám, koho zaspatosť únie privádza do zúrivosti. Nakoniec, priznali to sami, ale zapierať ešte aj toto bolo už aj nad ich otrlé žalúdky.
Áno, po mesiaci sa aj moloch rozhýbal a rieši finančné otázky a predstavte si tú neuveriteľnú a ťažko napodobiteľnú flexibilitu, štáty môžu eurofondy použiť aj na iné účely, ako boli pôvodne určené.
Čím sa myslí samozrejme na boj proti koronavírusu a zmiernenie jeho dôsledkov.
A nie je to málo (bez irónie), sto miliárd eur je už suma na úrovni každoročného nemeckého vyrovnávania rozdielov medzi západným a východným Nemeckom (za túto iróniu ja nemôžem).
Popritom si však neodpustí riešiť ohrozenie demokracie v Maďarsku a údajné hoaxy zo strany Ruska, lebo to je v súčasnosti fakt najdôležitejšie, čo treba riešiť.
Aby sme si kopli do Orbána a aby nám tu nik nehovoril, že sme sa rozglejili, keď my to vieme najlepšie aj sami.
Ale myslím si, že ak aj Putin financuje nejakú dezinformačnú jednotku, tak ju pokojne môže rozpustiť.
Na šírenie blbostí tu nepotrebujeme ruských trollov, vystačíme si s Európskou komisiou.
V čase, keď koronavírus kosí tisíce Španielov a Talianov, v čase, keď ekonomické prognózy krajín nikdy neboli pesimistickejšie (kam sa hrabe kríza z roku 2008) vydala Európska komisia minulý týždeň nasledujúce stanovisko:
"Európska komisia dnes začala verejnú konzultáciu ku klimatickým cieľom. Do 23. júna sa občania Európskej únie budú môcť vyjadriť k tomu, či zachovať súčasný cieľ, teda znížiť do roku 2030 emisie oxidov uhlíka o 40 percent proti hodnotám z roku 1990, alebo byť ambicióznejší a znížiť emisie až o 50 či 55 percent."
No povedzte, sú príčetní?