SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Václav Klaus: Dlhodobé následky nielen tejto epidémie

Bude pokračovať posilňovanie moci štátu. Nastane oslabovanie voľného trhu a slobody jednotlivca, myslí si český exprezident.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: SITA)

Teraz abstrahujme od rozdielu medzi epidémiou samotnou a zvolenými metódami k jej ukončeniu (aj keď sa od toho v podstate abstrahovať nedá a nemá), ale oboje sa stalo, a dnes vo svojom súčte pretrváva.

Preto je legitímne hovoriť o tomto fenoméne ako o celku, píše Václav Klaus spolu s kolektívom autorov inštitútu Václava klausa (IVK) v exkluzívnom komentári uverejnenom na serveri idnes.cz a na webe IVK.

Predvídame, že sa táto udalosť stane jednou z križovatiek vo vývoji spoločnosti u nás i vo svete.

Skryť Vypnúť reklamu

Filozof Barša podobne predpokladá, že bude mať táto kríza "obdobné epochálne dôsledky, aké mali svetovej vojny minulého storočia".

Predvídame, že - ako pri mnohých spoločenských otrasoch minulosti - dôjde k významnej zmene vo vzťahu jednotlivca a štátu, v ekonomickej oblasti vo vzťahu trhu a štátneho intervencionizmu.

Dôjde k pokračovaniu a zosilneniu tendencií, ktoré sledujeme v posledných desaťročiach. Už tento vývoj sme považovali za varovný, ale stále ešte existovali nezanedbateľné brzdy a protitlaky.

V boji s týmto koronavírusom však padla veľká časť doterajších politických a spoločenských tabu.

Došlo k ohromnému posilneniu moci štátu nad občanmi. Rad politických aktivít bol zastavený.

Pohyb ľudí bol obmedzený. Moc bezpečnostných zložiek vzrástla (ministerstvo obrany by si inak nedovolilo navrhovať suspendovanie parlamentu).

Skryť Vypnúť reklamu

Vzrástol dohľad nad celou spoločnosťou a nad jednotlivcami prostredníctvom digitálnych technológií.

To všetko predstavuje závažnú hrozbu pre občianske slobody a politickú demokraciu. Výnimočný (či núdzový) stav dával vždy v dejinách politikom alibi, aby získali viac moci.

Bude sila k udržaniu púhej dočasnosti všetkých týchto opatrení? Bude možné očakávať návrat k normálu, aspoň k normálu posledných desaťročí? Alebo už definitívne nastane Huxleyho "Brave New World"?

Bude nádejou na zmenu, alebo sa súčasná kríza, a z nej plynúce nové spoločenskej usporiadanie sveta, Barša hovorí "odchod minulej epochy", stane novou realitou?

Rad bystrých komentátorov si všíma, že nás ohrozuje vírus oveľa smrtelnejší ako SARS-Co-2. Tým je nevšímanie si a zanedbávanie hodnôt, na ktorých stála naša civilizácia po celé stáročia.

Skryť Vypnúť reklamu

Západ strávil posledné desaťročie v stave prosperity, keď začalo byť veľa vecí považovaných za samozrejmosť. Ľudia ich preto považujú za nesporný nárok.

Luboš Motl veľmi trefne hovorí, že sa aj "nesmrteľnosť stala ďalšou položkou v stále dlhšom zozname ľudských práv, na ktoré majú občania nárok".

Nárok na onú ​​"nesmrteľnosť" však formuluje iba ľudská pýcha, ktorá pre to nemá žiadne opodstatnenie.

Očakávame dve, vzájomne sa podporujúce tendencie. Prvou bude posilňovanie doterajších, nie príliš priaznivých trendov, druhou bude vznik nových, pretože táto pandémia "uvoľnila stavidlá", ktoré bude ťažké vrátiť späť.

Bude pokračovať posilňovanie moci štátu. Nastane oslabovanie voľného trhu a slobody jednotlivca. Posilňovať budú vlády a centrálnej banky.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôjde k rozšíreniu všestrannej a trvalej kontroly občanov. Dôjde k zosilneniu štátneho riadenia ekonomiky.

Rastúci dlh štátu nemôže skôr či neskôr nebyť nasledovaný veľkú infláciou, ktorá síce dlhy "zníži", ale spolu s tým zníži aj významnú časť bohatstva celého sveta. V neposlednom rade táto inflácia znehodnotí aj úspory obyvateľstva.

Bývalý viceguvernér ČNB Hampl obhajuje kvantitatívne uvoľňovanie (čiže tlač peňazí) a hrozí, že keď to ešte všetci nechápeme, bude treba nás "edukovať". To už sme zažili.

Útok na hotovostné platenie bol predtým vedený ako boj s čiernou ekonomikou, dnes skôr ako boj so zvyškami koronavírusu na bankovkách.

Každý argument je pre nositeľa "nového sveta" dobrý. Posilnia sa presuny k práci doma (k home-office), čiže k atomizácii spoločnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Významne zosilnie úloha internetových obchodov, ďalší prvok ľudskej izolácie.

Nastane nová fáza krízy systému medzinárodných organizácií a samozrejme aj veľký otras Európskej únie.

Posilní sa postavenie Číny v medzinárodných vzťahoch.

Dôjde k posunu od súčasnej podoby globalizácie smerom k blokovému usporiadaniu sveta.

Budú sa viac a viac presadzovať "mladé" štáty, štáty iných kontinentov, na úkor "unaveného" Západu.

To je to, čo vidíme a predvídame. To bol pokus o pozitívny, deskriptívny pohľad. Teraz pohľad normatívny: čo by bolo treba, aby sa stalo. Priali by sme si

- posilnenie pozície národných štátov, obnova ich hraníc a branie ochrany týchto hraníc vážne (racionálna priepustnosť hraníc áno, ale hranica musí zostať hranicou);

Skryť Vypnúť reklamu

- návrat k vyváženej zahraničnej politike, založenej na obrane národných záujmov (na základe mnohokrát opakovanej skúsenosti, že sa o nás, keď ide do tuhého, rovnako nikto nepostará);

- prehodnotenie bezpečnostných rizík (ktorých formulácia je predpokladom akékoľvek racionálnej zahraničnej politiky);

- zodpovedne stanoviť rozsah strategickej výroby a zásob (dnešná epidémia ukázala, že je potrebné opustiť vieru, že sa všetko potrebné vždy rýchlo dovezie);

- návrat k politike (od videopolitiky a od televíznej politiky riadenej pánmi ako Moravec, od nahrádzania politiky tlačovými konferenciami) a to návrat k parlamentnej politike, založenej na ideologicky jasne vymedzených politických stranách (čo predpokladá opustenie populistickej tézy, že pravo-ľavý konflikt, konflikt o viac alebo menej štátu a o viac alebo menej slobody jednotlivca, je už dávno vecou minulosti);

Skryť Vypnúť reklamu

- návrat k trhovej ekonomike, čo znamená opustenie dnešnej verzie diktátu politiky nad ekonomikou (neobávame sa znárodňovania, vyvlastňovania a znovuzavádzania centrálneho plánovania, ale nových, inteligentnejších podôb toho istého);

- opustenie "nárokovej spoločnosti", v ktorú sa premenil dnešný Západ (a my s ním);

- odmietnutie zhubných doktrín, ako je klimatický alarmizmus, genderizmus, multikulturalizmus (a to všetko zabalené vo falošnosti politickej korektnosti).

Ak nenastane toto všetko, budeme pred ďalšou pandémiou rovnako bezbranní, ako dnes.

Václav Klaus a kolektív autorov IVK, publikované v rámci dvanásťdielneho seriálu textov IVK o Koronavírusovej pandémii pre portál iDNES.cz, 4. apríla 2020

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

História

Pred 102 rokmi vznikla Československá republika

28. októbra 1918 prijalo Rakúsko-Uhorsko podmienky definitívnej kapitulácie, Národný výbor v Prahe prevzal moc a vydal zákon o vzniku ČSR.

Príchod vojakov na levickú železničnú stanicu po vyhlásení 1. ČSR.
Slovensko

Plošného testovania sa nemusia zúčastniť deti, onkologickí pacienti či autisti

Výnimka bude platiť aj pre osoby nad 65 rokov, ale len v prípade, ak budú v dobrovoľnej domácej karanténe.

Minister obrany Jaroslav Naď počas návštevy Tvrdošína.
Európska únia

Francúzsko vyhostilo rodinu moslimov. Pomstili sa dcére za lásku ku kresťanovi

Zbili ju a oholili jej hlavu. Sedmnásťročná dievčina môže zostať vo Francúzsku, kde žije aj jej milý.

Moslimská modlitba nepotrebuje špeciálne miesto. Stačí koberček a byť otočený smerom na juhovýchod - na Mekku. Povinná je piatková poludňajšia modlitba. Ženy nemajú povinnosť modliť sa v mešite. Môžu sa pomodliť aj doma. Pred modlitbou sa treba umyť, ženy sú celé zahalené a muži aspoň po kolená.
Európska únia

Poľský premiér odsúdil protesty proti obmedzeniu interrupcií

Poľský Ústavný súd 22. októbra rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu je protiústavné. Potraty sa tak už budú môcť vykonávať len v špeciálnych prípadoch.

Protesty proti obmedzeniu interrupcií trvajú v Poľsku už od piatku.