SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Václav Klaus: Dlhodobé následky nielen tejto epidémie

Bude pokračovať posilňovanie moci štátu. Nastane oslabovanie voľného trhu a slobody jednotlivca, myslí si český exprezident.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: SITA)

Teraz abstrahujme od rozdielu medzi epidémiou samotnou a zvolenými metódami k jej ukončeniu (aj keď sa od toho v podstate abstrahovať nedá a nemá), ale oboje sa stalo, a dnes vo svojom súčte pretrváva.

Preto je legitímne hovoriť o tomto fenoméne ako o celku, píše Václav Klaus spolu s kolektívom autorov inštitútu Václava klausa (IVK) v exkluzívnom komentári uverejnenom na serveri idnes.cz a na webe IVK.

Predvídame, že sa táto udalosť stane jednou z križovatiek vo vývoji spoločnosti u nás i vo svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Filozof Barša podobne predpokladá, že bude mať táto kríza "obdobné epochálne dôsledky, aké mali svetovej vojny minulého storočia".

Predvídame, že - ako pri mnohých spoločenských otrasoch minulosti - dôjde k významnej zmene vo vzťahu jednotlivca a štátu, v ekonomickej oblasti vo vzťahu trhu a štátneho intervencionizmu.

Dôjde k pokračovaniu a zosilneniu tendencií, ktoré sledujeme v posledných desaťročiach. Už tento vývoj sme považovali za varovný, ale stále ešte existovali nezanedbateľné brzdy a protitlaky.

V boji s týmto koronavírusom však padla veľká časť doterajších politických a spoločenských tabu.

Došlo k ohromnému posilneniu moci štátu nad občanmi. Rad politických aktivít bol zastavený.

Pohyb ľudí bol obmedzený. Moc bezpečnostných zložiek vzrástla (ministerstvo obrany by si inak nedovolilo navrhovať suspendovanie parlamentu).

SkryťVypnúť reklamu

Vzrástol dohľad nad celou spoločnosťou a nad jednotlivcami prostredníctvom digitálnych technológií.

To všetko predstavuje závažnú hrozbu pre občianske slobody a politickú demokraciu. Výnimočný (či núdzový) stav dával vždy v dejinách politikom alibi, aby získali viac moci.

Bude sila k udržaniu púhej dočasnosti všetkých týchto opatrení? Bude možné očakávať návrat k normálu, aspoň k normálu posledných desaťročí? Alebo už definitívne nastane Huxleyho "Brave New World"?

Bude nádejou na zmenu, alebo sa súčasná kríza, a z nej plynúce nové spoločenskej usporiadanie sveta, Barša hovorí "odchod minulej epochy", stane novou realitou?

Rad bystrých komentátorov si všíma, že nás ohrozuje vírus oveľa smrtelnejší ako SARS-Co-2. Tým je nevšímanie si a zanedbávanie hodnôt, na ktorých stála naša civilizácia po celé stáročia.

SkryťVypnúť reklamu

Západ strávil posledné desaťročie v stave prosperity, keď začalo byť veľa vecí považovaných za samozrejmosť. Ľudia ich preto považujú za nesporný nárok.

Luboš Motl veľmi trefne hovorí, že sa aj "nesmrteľnosť stala ďalšou položkou v stále dlhšom zozname ľudských práv, na ktoré majú občania nárok".

Nárok na onú ​​"nesmrteľnosť" však formuluje iba ľudská pýcha, ktorá pre to nemá žiadne opodstatnenie.

Očakávame dve, vzájomne sa podporujúce tendencie. Prvou bude posilňovanie doterajších, nie príliš priaznivých trendov, druhou bude vznik nových, pretože táto pandémia "uvoľnila stavidlá", ktoré bude ťažké vrátiť späť.

Bude pokračovať posilňovanie moci štátu. Nastane oslabovanie voľného trhu a slobody jednotlivca. Posilňovať budú vlády a centrálnej banky.

SkryťVypnúť reklamu

Dôjde k rozšíreniu všestrannej a trvalej kontroly občanov. Dôjde k zosilneniu štátneho riadenia ekonomiky.

Rastúci dlh štátu nemôže skôr či neskôr nebyť nasledovaný veľkú infláciou, ktorá síce dlhy "zníži", ale spolu s tým zníži aj významnú časť bohatstva celého sveta. V neposlednom rade táto inflácia znehodnotí aj úspory obyvateľstva.

Bývalý viceguvernér ČNB Hampl obhajuje kvantitatívne uvoľňovanie (čiže tlač peňazí) a hrozí, že keď to ešte všetci nechápeme, bude treba nás "edukovať". To už sme zažili.

Útok na hotovostné platenie bol predtým vedený ako boj s čiernou ekonomikou, dnes skôr ako boj so zvyškami koronavírusu na bankovkách.

Každý argument je pre nositeľa "nového sveta" dobrý. Posilnia sa presuny k práci doma (k home-office), čiže k atomizácii spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Významne zosilnie úloha internetových obchodov, ďalší prvok ľudskej izolácie.

Nastane nová fáza krízy systému medzinárodných organizácií a samozrejme aj veľký otras Európskej únie.

Posilní sa postavenie Číny v medzinárodných vzťahoch.

Dôjde k posunu od súčasnej podoby globalizácie smerom k blokovému usporiadaniu sveta.

Budú sa viac a viac presadzovať "mladé" štáty, štáty iných kontinentov, na úkor "unaveného" Západu.

To je to, čo vidíme a predvídame. To bol pokus o pozitívny, deskriptívny pohľad. Teraz pohľad normatívny: čo by bolo treba, aby sa stalo. Priali by sme si

- posilnenie pozície národných štátov, obnova ich hraníc a branie ochrany týchto hraníc vážne (racionálna priepustnosť hraníc áno, ale hranica musí zostať hranicou);

SkryťVypnúť reklamu

- návrat k vyváženej zahraničnej politike, založenej na obrane národných záujmov (na základe mnohokrát opakovanej skúsenosti, že sa o nás, keď ide do tuhého, rovnako nikto nepostará);

- prehodnotenie bezpečnostných rizík (ktorých formulácia je predpokladom akékoľvek racionálnej zahraničnej politiky);

- zodpovedne stanoviť rozsah strategickej výroby a zásob (dnešná epidémia ukázala, že je potrebné opustiť vieru, že sa všetko potrebné vždy rýchlo dovezie);

- návrat k politike (od videopolitiky a od televíznej politiky riadenej pánmi ako Moravec, od nahrádzania politiky tlačovými konferenciami) a to návrat k parlamentnej politike, založenej na ideologicky jasne vymedzených politických stranách (čo predpokladá opustenie populistickej tézy, že pravo-ľavý konflikt, konflikt o viac alebo menej štátu a o viac alebo menej slobody jednotlivca, je už dávno vecou minulosti);

SkryťVypnúť reklamu

- návrat k trhovej ekonomike, čo znamená opustenie dnešnej verzie diktátu politiky nad ekonomikou (neobávame sa znárodňovania, vyvlastňovania a znovuzavádzania centrálneho plánovania, ale nových, inteligentnejších podôb toho istého);

- opustenie "nárokovej spoločnosti", v ktorú sa premenil dnešný Západ (a my s ním);

- odmietnutie zhubných doktrín, ako je klimatický alarmizmus, genderizmus, multikulturalizmus (a to všetko zabalené vo falošnosti politickej korektnosti).

Ak nenastane toto všetko, budeme pred ďalšou pandémiou rovnako bezbranní, ako dnes.

Václav Klaus a kolektív autorov IVK, publikované v rámci dvanásťdielneho seriálu textov IVK o Koronavírusovej pandémii pre portál iDNES.cz, 4. apríla 2020

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu