Na svete je jedna z prvých relevantných štúdií, podľa ktorej nosenie rúšok alebo ďalšej ochrany úst a nosa zásadne obmedzuje šírenie vírusov.
Analýzu tímu profesora Benjamina Cowling, ktorá vznikala päť rokov, publikoval v piatok prestížny časopis Nature.
Z nej vyplýva, že rúška zastavia 100 percent vydýchnutých kvapôčok sezónnych koronavírusov, u ďalších typov vírusov ide až o 70-percentný úspešnosť, píše server echo24.cz.
Štúdia sa vzhľadom k dĺžke zhromažďovania dát nevenovala priamo šíreniu nákazy covid-19, jej autori ju však postavili na podobných typoch sezónnych koronavírusov, na vírusoch chrípky a rhinovírusu, ktoré sú typickými nositeľmi nachladnutia v spoločnosti.
Výskumníci v rámci analýzy požiadali 246 ľudí s podozrením na nákazu nejakým typom spomínaných vírusov, aby po 30 minút dýchali do špeciálneho prístroja. Prístroj meral prítomnosť a množstvo vydýchnutých kvapôčok.
Polovica z účastníkov rúšku nemala, druhá áno. Medzi 111 ľuďmi, u ktorých sa neskôr potvrdila nákaza, ochrana tváre zastavila všetky sezónne koronavírusy a 70 percent vírusov chrípky. U rhinovírusov bola účinnosť menšia.
Podľa Cowlinga možno výsledky viacmenej vztiahnuť aj na bežné textilné rúška, ktorých nosenie teraz vyžadujú aj české či slovenské úrady.
"Z môjho odborného pohľadu by textilné a bavlnené rúška mali rovnaký, aj keď menší efekt ako správne nasadená chirurgická rúška," povedal agentúre Reuters.
"A čo sa choroby covid-19 týka, skúmame akékoľvek opatrenia, ktoré by mohli pomôcť," dodal.
Vedci priznávajú, že je potrebné ešte výskumu, ktorý by zahŕňal aj nový koronavírus.
Donedávna neexistovali takmer žiadne dôkazy, ktoré by nosenie rúšok a ochrany tváre opodstatňovali. V minulých dňoch otočila aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá pôvodne rúška odporúčala len tým sa symptómy nákazy a zdravotníkom. Ako účinnejšie cestu videla WHO v pravidelnom umývaní rúk. Potom však vhodnosť zakrytie úst a nosa uznala. Rúška ako účinné opatrenie značne tlačí česká vláda.