SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Rúška zastavia 100 percent vydýchnutých koronavírusov podobných tomu súčasnému, zistila štúdia

Na svete je jedna z prvých relevantných štúdií, podľa ktorej nosenie rúšok alebo ďalšej ochrany úst a nosa zásadne obmedzuje šírenie vírusov.

(Zdroj: TASR/AP)

Na svete je jedna z prvých relevantných štúdií, podľa ktorej nosenie rúšok alebo ďalšej ochrany úst a nosa zásadne obmedzuje šírenie vírusov.

Analýzu tímu profesora Benjamina Cowling, ktorá vznikala päť rokov, publikoval v piatok prestížny časopis Nature.

Z nej vyplýva, že rúška zastavia 100 percent vydýchnutých kvapôčok sezónnych koronavírusov, u ďalších typov vírusov ide až o 70-percentný úspešnosť, píše server echo24.cz.

Štúdia sa vzhľadom k dĺžke zhromažďovania dát nevenovala priamo šíreniu nákazy covid-19, jej autori ju však postavili na podobných typoch sezónnych koronavírusov, na vírusoch chrípky a rhinovírusu, ktoré sú typickými nositeľmi nachladnutia v spoločnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Výskumníci v rámci analýzy požiadali 246 ľudí s podozrením na nákazu nejakým typom spomínaných vírusov, aby po 30 minút dýchali do špeciálneho prístroja. Prístroj meral prítomnosť a množstvo vydýchnutých kvapôčok.

Polovica z účastníkov rúšku nemala, druhá áno. Medzi 111 ľuďmi, u ktorých sa neskôr potvrdila nákaza, ochrana tváre zastavila všetky sezónne koronavírusy a 70 percent vírusov chrípky. U rhinovírusov bola účinnosť menšia.

Podľa Cowlinga možno výsledky viacmenej vztiahnuť aj na bežné textilné rúška, ktorých nosenie teraz vyžadujú aj české či slovenské úrady.

"Z môjho odborného pohľadu by textilné a bavlnené rúška mali rovnaký, aj keď menší efekt ako správne nasadená chirurgická rúška," povedal agentúre Reuters.

"A čo sa choroby covid-19 týka, skúmame akékoľvek opatrenia, ktoré by mohli pomôcť," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Vedci priznávajú, že je potrebné ešte výskumu, ktorý by zahŕňal aj nový koronavírus.

Donedávna neexistovali takmer žiadne dôkazy, ktoré by nosenie rúšok a ochrany tváre opodstatňovali. V minulých dňoch otočila aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá pôvodne rúška odporúčala len tým sa symptómy nákazy a zdravotníkom. Ako účinnejšie cestu videla WHO v pravidelnom umývaní rúk. Potom však vhodnosť zakrytie úst a nosa uznala. Rúška ako účinné opatrenie značne tlačí česká vláda.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

3 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

2 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

8 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

5 h