SME
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Šťastnejšie osoby lepšie zvládnu aj negatívne emócie, ako je koronavírus

Šťastie v dobe pandémie? Vyskúšajte tieto tipy. Aj od pápeža Františka.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Čo z nás robí šťastných ľudí? Takúto otázku si môžeme klásť v týchto dňoch, ktoré sa tak líšia od toho, čo sme prežívali doteraz.

Zmocňuje sa nás panika alebo znepokojenie z toho, čo sa teraz deje. Sme uzatvorení doma, rytmus práce a sociálneho života je iný ako zvyčajne.

Môžeme sa však zahľadieť do svojho vnútra viac než predtým, píše server novinky.cz.

Pred nedávnom OSN pri príležitosti Svetového dňa šťastie pripomenula rezolúciu, podľa ktorej sú šťastie a pohoda základné ciele ľudstva a verejnej politiky. P

Skryť Vypnúť reklamu

rvá odpoveď na to, čo nás môže v týchto dňoch urobiť šťastnými, prišla od pápeža Františka.

"V týchto ťažkých dňoch môžeme činiť drobné konkrétne gestá voči osobám, ktoré sú nám najbližšie, môžeme prejavovať nehu k našim starým rodičom a k ľuďom, ktorých máme radi, môžeme dávať bozk našim deťom. Sú to významné a rozhodujúce gestá. Ak budeme prežívať tieto dni takto, nebudú márne," povedal pápež v rozhovore pre denník La Repubblica.

Nie je podivné a trochu paradoxné hovoriť o šťastí práve v časoch koronavírusu?

"Nie, je dobré o tom stále hovoriť a denne tento pocit precvičovať, ako by to bol sval," hovorí Sandro Formica z Floridskej medzinárodnej univerzity v Miami.

"Len tak možno vytvárať hlboké a trvalé korene, ktoré nám pomáhajú orientovať sa lepšie aj v ťažkých a zložitých situáciách, ako je tá dnešná. Všeobecný názor, že šťastie je nepretržitý stav radosti, nie je správny. Šťastnejšie osoby sú schopnejšie prežívať aj negatívne emócie, ale dokážu sa z nich rýchlejšie vymaniť," uvádza Formica.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako si ale nacvičiť pocit šťastia?

"Učme sa hovoriť o emóciách, ktoré v tejto ťažkej chvíli prichádzajú najčastejšie, najmä zdieľame ak spoločný krb, počnúc raňajkami a odchodom na lôžko. Snažme sa na päť minút upnúť plnú pozornosť k blízkej osobe, načúvať jej a nesúdiť. Osoba, ktorá sa takto otvára, môže povedať všetko, čo chce, a bude jej načúvané s empatiou a bez odsúdenia. Všetko, čo bude takto povedané, zostane dôverné," hovorí Formica.

Hovorte pokojne aj virtuálne

Dôležité je tiež hovoriť s ľuďmi, s ktorými zdieľame naše dni, a pýtať sa ich, aké majú potreby a ako im môžeme pomôcť.

"Ak potreby nie sú zo sto percent uspokojené, potom sa pýtajme, ako by sme ich mohli plne uspokojiť, pretože keď sa tak nedeje, žijeme v stave obmedzenia a nátlaku a tak sa aktivujú obranné mechanizmy, ktoré vytvárajú negatívnu chémiu a nocebo efekt," hovorí Formica .

Skryť Vypnúť reklamu

Ak žijeme sami, robme to medzi priateľmi virtuálne. Je nevyhnutné otvorene zdieľať vlastné hodnoty a vzájomne si pomáhať v prispôsobovaní vlastného správania a vlastné rutiny týmto hodnotám. Potom začnime plánovať aktivity na dobu po koronavíruse na báze týchto hodnôt.

Ďalšou technikou, ako cvičiť pocit šťastia, je odhaľovať v sebe talent. Vždy večer môžeme usporiadať predstavenie, trebárs i len na niekoľko minút, keď každý člen rodiny prekvapí ostatných svojím talentom. Show môžeme urobiť aj na diaľku, pomocou videomostu s priateľmi.

A potom si precvičme našu fantáziu a plánujme si budúcnosť, akú by sme si priali.

Ešte lepšie je predstavovať si budúcnosť zdieľanú všetkými členmi rodiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

57m
Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili takmer 80-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol k 5 percentám.

2 h
Starship pristál bez problémov.

Všetky štyri predošlé skúšobné lety prototypov tejto lode, ktorá má letieť na Mars, skončili výbuchom. Problémy mal aj tento let.

4 h
Minister financií SR Igor Matovič.

Minister financií poprel medializované zvýšenie DPH na 25 percent.

19 h