SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Európska únia sa musí zmeniť. Je potrebné začať Schengenom a menou, tvrdí Václav Klaus

EÚ sa preukázala byť - čo sme hovorili už pri kríze rokov 2008-2009 - projektom pre dobré počasie. V kríze je úplne nefunkčná, pripomína český exprezident.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: TASR)

Nesmieme dopustiť, aby Európska únia pokračovala v súčasnej podobe. Zásadnej revízii je potrebné podrobiť hlavné únijné projekty - Schengen (likvidácia hraníc) a euro (spoločná mena).

Radikálne musí byť zmenená deľba práce medzi Bruselom a členskými štátmi, píše bývalý prezident Václav Klaus vo svojom exkluzívnom komentári ku koronavírusovej kríze uverejnenom na serveri idnes.cz a webe Inštitútu Václava Klausa (IVK).

Pomohla v tejto chvíli v niečom Európska únia? Otázka je vlastne zbytočná. Nie je žiadnou mimoriadnou odvahou, ani prejavom zvlášť prenikavého myslenia povedať, že Európska únia v čase koronavírusu úplne vymizla.

SkryťVypnúť reklamu

Tí, ktorí EÚ milujú, ju až dnes začínajú za túto absenciu postojov kritizovať.

My, ktorí ju vážne, seriózne, spoločensko-vedne, nie teda iba politicky, kritizujeme celé desaťročia, teraz túto tému nevyhrocujeme. Nie je pre nás na programe dňa.

Nevidíme dôvod práve dnes žiadať Czexit ako niektorí dnes radikálni jedinci alebo politické zoskupenia.

My EÚ ako myšlienku nadnárodnej štruktúry, nadradenej členským štátom, odmietame celé desaťročia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je teraz nové? Ukázalo sa, že

- nutnosť rýchlych rozhodnutí a okamžitých opatrení vymazala dôvod takmer nonstop konaných, veľmi nákladných summitov európskych politikov (a tisícov úradníkov okolo nich);

- národný štát sa osvedčil ako najviac akcieschopná organizácia riadenia spoločnosti;

- národné vlády potrebujú konať doma, summitmi v Bruseli ich zdržujú;

SkryťVypnúť reklamu

- hľadanie nadnárodného konsenzu v situácii každodenného mikromanagementu chodu štátov nie je len nemožné. Je vylúčené;

- vlády národných štátov sú demokraticky zvolená telesá a konajú v súlade s väčšinovou vôľou svojich občanov. Sledujú ochranu záujmov týchto občanov - nie záujmov nadnárodných inštitúcií v Bruseli;

- ľudia si želajú riešenia, ktoré berú do úvahy národný (teda ich konkrétny) záujem. Prípadnému volaniu po "európskej solidarite" skrz európske inštitúcie rozumejú ako požiadavke neúprimnej a falošnej;

- z praktického života ľudia vedia, že si najprv musia usporiadať svoje veci, až potom príde čas na niečo viac;

- je paneurópska solidarita tým menšia, čím väčšie nebezpečenstvo hrozí (zdôraznil Petr Robejšek na Neviditeľnom psovi);

SkryťVypnúť reklamu

- nikto z "národných politikov" sa EÚ nedovoláva a nič od nej nechce (snáď len s výnimkou nášho ministra zahraničia);

- ľudia si samozrejme uvedomujú, že existencia EÚ niečo stojí, že sú to aj ich peniaze;

- hranice, ktoré EÚ Schengenom prakticky zrušila, znova preukázali svoju funkčnosť;

- svoju existenciu dnes EÚ bráni hlavne argumentáciou, že "jej oslabovanie a rozvrat organizuje Rusko" a jeho piata kolóna v jednotlivých krajinách. Je to síce hlúpe, ale v krajinách ako Česká republika alebo Poľsko, o pobaltských krajinách ani nehovoriac, to môže byť argumentácia účinná;

- EÚ sa preukázala byť - čo sme hovorili už pri kríze rokov 2008-2009 - projektom pre dobré počasie. V kríze je úplne nefunkčná.

Preto nevadí, že nefunguje. Keby v súčasnej kríze inštitúcie EÚ konali, ľahšie by sa odhalila ich schopnosť či neschopnosť (záleží na pozorovateľovi - nevychádzajte z predpokladu, že to všetci vidia rovnako ako my).

SkryťVypnúť reklamu

Takéto odhalenie by u verejnosti viedlo k rýchlejšiemu pochopeniu, a teda aj k rýchlejšej diskreditácii samotnej podstaty tejto nadnárodnej štruktúry.

Žiadne odumieranie EÚ sa nekoná. Je to skôr opačne - až sa prevalí to najhoršie, až sa štáty s koronavírusom "medicínsky" vysporiadajú, európske inštitúcie si vynútia svoju "hviezdnu hodinu".

Príde ich čas, keď svoju existenciu zdôvodnia čímsi ako "celoeurópskou rekonštrukciou", ktorá - podľa nich - nemôže byť riadená nevedomými národnými vládami, ktoré budú navyše koronavírusovou krízou vyčerpané, oslabené a u časti verejnosti zdiskreditované.

Príde doba "veľkej európskej solidarity" riadenej inštitúcie EÚ a veľmocami. To bude ten najhorší dôsledok koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Vzniknú ďalšie "záchrannej finančné valy", znova bude nastolená požiadavka (tentokrát výrazne silnejšia) "európskej koordinácie hospodárskych a sociálnych politík a ich harmonizácie".

Všetko bude organizované Európskou komisiou. Európsky parlament bude iba figovým listom tejto politiky, ale rýchlo si "siahne po nových právomociach".

Situácia bude uľahčená týmito okolnosťami:

- národné vlády, ich rozpočty aj obyvateľstvo budú vyčerpané, ekonomický pád bude väčší, než sa predpokladá, rovnako ako rozvrat verejných financií. V takomto prostredí sa európskej demagógii bude dariť dobre;

- k návratu EÚ na scénu pomôže pretrvávajúca atmosféra šoku z koronavírusu (obávame sa, že jej strata arómy bude trvať dlho);

SkryťVypnúť reklamu

- európske elity urobia čokoľvek, aby preukázali nárok na svoju existenciu;

- Európsky parlament (a Európska komisia) budú ovládané zelenými "všetkých politických farieb" aj po koronavíruse;

- miestne "prounijné piate kolóny" (najrôznejšie neziskové politické organizácie, proeurópski aktivisti, už vytvorené záujmové vrstvy žijúce z produktov súčasných únijných ideológií) získajú obrovský priestor pre svoje aktivity;

- neexistencia silných, dôveryhodných, presvedčivých lídrov a ich politických strán v jednotlivých členských krajinách bude vodou na mlyn proúnijných aktivistov a politikov. Diskreditácia silných a odvážnych národných lídrov bude zosilňovať.

Náš záver je jednoznačný. Nesmieme dopustiť, aby Európska únia pokračovala v súčasnej podobe. Zásadnej revízii je potrebné podrobiť hlavné únijné projekty - Schengen (likvidácia hraníc) a euro (spoločná mena). Radikálne musí byť zmenená deľba práce medzi Bruselom a členskými štátmi.

SkryťVypnúť reklamu

Alebo tiež nemusí, ale potom to s nami aj ďalej pôjde z kopca.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu