SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Marček dostal 23 rokov za vraždy Kuciaka, Kušnírovej a Molnára

Prokurátor navrhol Marčekovi 25-ročný trest a nie doživotie, lebo sa k skutkom priznal a pomohol pri ich objasňovaní.

Miroslav Marček na hlavnom pojednávaní v prípade obžaloby za vraždu Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára začiatkom roka 2020.Miroslav Marček na hlavnom pojednávaní v prípade obžaloby za vraždu Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára začiatkom roka 2020. (Zdroj: SME/Marko Erd)

PEZINOK - Úhrnný trest v dĺžke 23 rokov väzenia za vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, podnikateľa Petra Molnára a ďalšie skutky uložil dnes senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku obžalovanému bývalému vojakovi Miroslavovi Marčekovi z Kolárova.

Odpykať by si ho mal v zariadení s najprísnejším stupňom stráženia. Takisto mu súd vymeral ochranný dohľad na dobu troch rokov.

Poškodeným rodičom Jána Kuciaka by mal tiež uhradiť nemajetkovú ujmu vo výške 140-tisíc eur, matke Martiny Kušnírovej 70-tisíc eur a sestre Petra Molnára Silvii 40-tisíc eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Miroslav Marček sa k žalovaným skutkom priznal, preto bol vylúčený na samostatné konanie.

Súd uznal obžalovaného za vinného z dvoch úkladných vrážd (Kuciak, Molnár), jednej vraždy (Kušnírová), dvoch skutkov porušovania domovej slobody a tiež prečinu a zločinu nedovoleného ozbrojovania.

Vraždy podľa predsedníčky senátu Ruženy Sabovej spáchal chladnokrvne zo zištných dôvodov.

„Obete vôbec nemali šancu sa brániť," povedala.

Súd však podľa Sabovej pri rozhodovaní o treste bral na zreteľ aj priťažujúce alebo poľahčujúce okolnosti.

„Obžalovaný doposiaľ nebol súdne trestaný," povedala Sabová.

Súd tiež podľa nej zohľadnil priznanie obžalovaného.

„Na súde bol pod obrovským tlakom," povedala Sabová s tým, že k trestnej činnosti, ktorú spáchal, sa Miroslav Marček postavil čelom a nesnažil sa zodpovednosť previesť na inú osobu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšími členmi senátu boli Ivan Matel a Rastislav Stieranka.

Pri rozhodovaní súdu podľa predsedníčky senátu zavážila aj výpoveď jeho partnerky, s ktorou Miroslav Marček žil a pomáhal vychovávať jej syna.

„Súd vzal do úvahy to, že zrejme v istej dobe po spáchaní skutkov došlo u neho k istému zlomu v myslení," povedala Sabová.

Priznanie a partnerský vzťah podľa nej môžu naznačovať v prípade obžalovaného priaznivú prognózu resocializácie.

„Podieľal sa na usvedčení páchateľov, poskytol o tom dôkazy," povedala Sabová s tým, že trest 23 rokov väzenia by mal zaručovať generálnu prevenciu vzhľadom na iných potencionálnych páchateľov.

„Súd vyslal týmto rozhodnutím signál, že má význam priznanie, že má význam pomáhať orgánom činným v trestnom konaní," zdôraznila Sabová.

Skryť Vypnúť reklamu

Prokurátor vo svojej záverečnej reči zdôraznil, že obžalovaný priznal spáchanie mimoriadne závažných trestných činov, pričom jeho pohnútky boli prevažne zištné.

V prípade vraždy Martiny Kušnírovej bolo zase jeho motívom zbaviť sa svedka.

Pokiaľ ide o výšku uloženého trestu, prokurátor sa prikláňa k trestu 25 rokov väzenia a nie doživotnému trestu, ktorý za trestný čin úkladnej vraždy môže byť takisto uložený.

Svoj návrh zdôvodnil tým, že Miroslav Marček sa ku skutkom priznal a pomohol pri ich objasňovaní. Bez jeho výpovede by podľa prokurátora napríklad v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára nebolo vôbec možné vzniesť obvinenie.

Samotný obžalovaný sa dnešného pojednávania nezúčastnil a dal súhlas na konanie v neprítomnosti.

Miroslav Marček sa na predošlých súdnych pojednávaniach priznal k tomu, že zastrelil Jána Kuciaka, jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú a tiež podnikateľa Petra Molnára.

Skryť Vypnúť reklamu

Z tohto dôvodu bol vyčlenený na samostatné konanie.

Pojednávanie s ďalšími obžalovanými v kauze vraždy Jána Kuciaka, konkrétne s podnikateľom Marianom Kočnerom, Alenou Zsuzsovou a Tomášom Szabóom by na Špecializovanom trestnom súde malo pokračovať 15. apríla.


Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana Kočnera.

Účasť na vražde priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste s prokurátorom mu súd uložil trest 15 rokov väzenia.

Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zdravotníčka v ochrannom odeve stojí v testovacom centre na ochorenie COVID-19 v priestoroch výstaviska v nemeckom Erfurte 29. apríla 2021.

Nemeckí lekári sa po novom budú môcť rozhodnúť, kedy v rámci odporúčaného intervalu štyri až dvanásť týždňov medzi dávkami dajú druhú injekciu.

9 h
Pápež František.

František poukázal na to, ako súčasná pandémia zvýraznila „rozdrobenosť, zranenosť a znetvorenosť“ ľudskej rodiny. Odsúdil „agresívny“ nacionalizmus odmietajúci migrantov.

13 h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a minister zahraničných vecí USA Antony Blinken.

"Vieme, že Rusko časť svojich vojsk z hranice stiahlo, ale tiež vieme, že značná časť vojsk tam zostáva," uviedol minister zahraničných vecí USA.

14 h
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

19 h