SME
Sobota, 24. september, 2022 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Vládna koalícia zverejnila znenie koaličnej dohody

Zámer koalície o podpore opozičných návrhov je gesto, hovorí politológ Koziak.

Predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič, prvá podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová, predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár na spoločnej fotografii po podpise Koaličnej zmluvy.Predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič, prvá podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová, predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár na spoločnej fotografii po podpise Koaličnej zmluvy. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Vládna koalícia zverejnila v pondelok koaličnú zmluvu. Jej uzatvorením členovia koalície vyjadrili plnú podporu vláde zvolenej na obdobie rokov 2020 až 2024.

Koaliční poslanci Národnej rady (NR) SR môžu podľa dohody, ktorej znenie poskytlo hnutie Sme rodina, zároveň podporiť aj návrhy opozície. Musia však byť v súlade s programovým vyhlásením vlády, ako aj hodnotami koalície.

Postup musí odobriť koaličná rada.

Na predkladanie zákonov týkajúcich sa zvýšenia ochrany života koaličnými poslancami nebude potrebné schválenie koaličnou radou, má ich však vopred prerokovať.

SkryťVypnúť reklamu

V zmysle dohody chcú koaliční partneri tiež zlepšiť legislatívu v oblasti majetkových práv pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti.

Koaličné návrhy mimo programového vyhlásenia vlády majú byť predložené do parlamentu a vláde až po tom, ako ich prerokuje a odsúhlasí koaličná rada.

Dohoda hovorí aj o tom, že koaličná strana nemôže presadzovať svoje záujmy na úkor inej koaličnej strany či zvyšku koalície spoločným postupom s opozíciou. Považovať sa to bude za hrubé porušenie koaličnej zmluvy.

Pokiaľ budú chcieť koaliční poslanci upraviť vládne návrhy, má byť na to potrebný súhlas člena vlády, ktorý návrh predložil. Na zmenách sa budú tiež musieť dohodnúť predsedovia poslaneckých klubov.

Členovia koaličnej rady majú možnosť kedykoľvek navrhnúť odvolanie osoby, ktorú nominovali, a navrhnúť vymenovanie nového nominanta. Akceptovať to majú všetci ostatní členovia koaličnej rady.

SkryťVypnúť reklamu

Dohoda upravuje aj fungovanie koaličnej rady. Jej členom je predseda alebo ním poverený člen strany či hnutia. Zúčastňovať sa na nej môžu maximálne traja členovia za stranu. Uznášaniaschopná je, ak sú na nej prítomní všetci štyria jej členovia. O jej zvolanie môže požiadať ktorýkoľvek z nich minimálne tri dni vopred.

Ak nebude na rozhodnutí rady spoločný konsenzus, o návrhoch sa hlasuje, pričom každý člen má právo veta. Ak si ho neuplatní alebo za návrh nezahlasuje, výsledok hlasovania zaväzuje len koaličných partnerov, ktorí hlasovali za návrh.

Koaličné strany sa podľa dokumentu hlásia dodržiavať princípy demokracie, slobody, ochrany ľudských práv či boja proti korupcii a potvrdzujú zahraničnopolitickú orientáciu a členstvo Slovenska v EÚ a NATO.

SkryťVypnúť reklamu

Koalícia zmluvu zverejnila len s podpismi lídrov koalície. Zmluvu však minulý týždeň podpisovali aj vládni poslanci.

Ako jediný zmluvu nepodpísal poslanec koaličnej strany Za ľudí Miroslav Kollár. Povedal, že vládu podporuje, ale „na netradičné experimenty“ nevidí dôvod. Doteraz v novodobej demokratickej histórii SR sa niečo také ešte nestalo.

Čo chcú jednotlivé strany

V dohode sa hovorí, že koaliční partneri umožnia OĽaNO presadiť 11 schválených návrhov, na ktoré sa hnutie pýtalo pred voľbami ľudí v ankete Rozhodni to.

Ide napríklad o zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov, alebo aby zákony súvisiace s podnikaním platili vždy len od 1. januára.

Cieľom OĽaNO je zásadná očista orgánov činných v trestnom konaní, ako aj iných inštitúcií zabezpečujúcich spravodlivosť.

Hnutie Sme rodina chce zabezpečiť zrušenie akýchkoľvek doplatkov na lieky pre dôchodcov, ľudí ťažko zdravotne postihnutých a deti do šiestich rokov veku.

SkryťVypnúť reklamu

Hnutie chce zabezpečiť „masívnu“ výstavbu štátnych nájomných bytov, aby mesačné nájomné bolo pre záujemcov nižšie, ako je štandardné trhové nájomné. Model financovania výstavby bytov nebude podľa Sme rodina navyšovať deficit rozpočtu verejnej správy.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) bude podľa koaličnej zmluvy presadzovať zásadné zjednodušenie daňového a odvodového systému, zvýšenie konkurencieschopnosti podnikateľov a firiem. Zlepšiť chce podnikateľské prostredie čo najrýchlejším prijatím balíka zákonov, ktoré odbúrajú zbytočnú byrokraciu. Presadzovať chce „vyššie, lepšie a motivačné odmeňovanie učiteľov“ a zmodernizuje obsah vzdelávania.

Strana Za ľudí sa zaväzuje predkladať návrhy v oblasti boja proti korupcii, obnovy spravodlivosti, podpory sociálneho štátu, pomoci ľuďom so zdravotným postihnutím a podpory občianskej spoločnosti. Klásť chce dôraz na investície do menej rozvinutých regiónov. Zasadiť sa chce za prijatie ústavného zákona o významných opatrenia na očistu justície, ktorého súčasťou bude reforma Súdnej rady SR, zriadenie Najvyššieho správneho súdu a zavedenie vekového cenzusu pre sudcov.

Ministri momentálne pracujú na programovom vyhlásení. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) má predložiť do vlády návrh programového vyhlásenia do 13 apríla. Ústava hovorí, že vláda je povinná do 30 dní po svojom vymenovaní predstúpiť pred Národnú radu SR so svojím programom a požiadať ju o vyslovenie dôvery. Prezidentka Zuzana Čaputová vládu vymenovala 21. marca.

SkryťVypnúť reklamu

Zámer koalície o podpore opozičných návrhov je gesto, hovorí politológ

Za gesto možno podľa politológa Tomáša Koziaka označiť zámer vládnych strán, ktoré v koaličnej zmluve počítajú aj s podporou opozičných návrhov.

„Do akej miery to bude, reálne ťažko povedať, ale v princípe to určite nie je zlé,“ povedal Koziak.

Podmienkou koalície však je, že návrhy opozície budú v súlade s programovým vyhlásením vlády alebo hodnotami, záujmami či politickým hodnotovým alebo odborným názorom koaličnej rady.

„Pokiaľ uvažujeme, že sa majú politici správať pragmaticky, teda prijímať návrhy pre dobro veci bez ohľadu na to, z ktorého táboru sú, tak možno očakávať aj z radov opozície návrhy v úprimnej snahe vyriešiť nejaký problém,“ zhodnotil Koziak.

Ako však dodal, politická scéna je rozbitá, „dokonca politické strany si robia napriek v zmysle, čím horšie, tým lepšie“.

V prípade zákonov týkajúcich sa zvýšenia ochrany života predkladaných koaličným poslancom sa podľa dohody schválenie koaličnou radou nevyžaduje, no budú vopred predložené na prerokovanie koaličnej rade.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon na ochranu života a ľudskej dôstojnosti plánuje predložiť poslankyňa klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Anna Záborská. Tá je šéfkou Kresťanskej únie, ktorej členovia boli na kandidačnej listine OĽaNO.

„Koaliční partneri sa zároveň zaväzujú, že zlepšia legislatívu v oblasti majetkových práv pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti,“ píše sa v koaličnej dohode.

Aj keď priamo registrované partnerstvá nespomína, zrejme ide o ustanovenie ako pomôcť riešiť problémy súžitia osôb rozdielneho, ale aj rovnakého pohlavia.

Zmluva však nerieši, čo v prípade, že návrh na ochranu života, resp. sprísnenie interrupcií, predloží opozícia. Otázkou je, či v koalícii nespôsobí pnutie.

Podľa Koziaka možno pri prerokovávaní kultúrno-etických tém očakávať v Národnej rade SR spory. Ako poznamenal, aj preto dostali vládni poslanci zelenú pri hlasovaní o koaličných návrhoch.

SkryťVypnúť reklamu

„Vzhľadom na hodnotovú a ideologickú rôznorodosť koalície, v ktorej máme liberálov zo SaS aj konzervatívnych politikov z OĽaNO, môže to vytvárať istý problém. Dá sa očakávať, že práve opozičné strany budú koalíciu možno až ostreľovať takýmito návrhmi, aby ju rozleptali. Bude to pre nich určite najefektívnejší spôsob,“ zhodnotil politológ.

Pokiaľ ide o programové ciele, vychádzajú z volebných programov vládnych strán. Politológ pochybuje, že vládne strany budú mať priestor na realizáciu svojich cieľov.

„Záleží, ako sa kríza týkajúca sa šírenia koronavírusu podpíše na ekonomike. U časti vládnych strán niektoré veľkoryso definované ciele v hospodárskej a sociálnej oblasti budú hlboko načierať do štátnej kasy. Tam však o veľkorysosti nemožno hovoriť a bude sa to dramaticky okresávať,“ mienil Koziak.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomenul, že v programových tézach koalície sú veci, ktoré sa však financií priamo netýkajú.

„Ide o odstránenie korupcie, či vytváranie prostredia právneho štátu,“ dodal Koziak.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu