SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Tím vedcov spochybnil význam zatvorenia škôl počas pandémie

Podľa názoru britských vedcov má totiž takýto krok len malý dopad na celkovú situáciu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ilustračné Judita Čermáková)

LONDÝN - Krajiny ako Veľká Británia, ktoré nechali zatvoriť školy, aby zabránili šíreniu koronavírusu, by si mali položiť otázku, či je to tá správna cesta. Tvrdí to tím vedcov z The University College London.

Podľa ich názoru má totiž takýto krok len malý dopad na celkovú situáciu, hoci aj v kombinácii s inými reštriktívnymi opatreniami.

Stratégia britskej vlády sa pritom opierala o odporúčania iných vedcov, podľa ktorých, naopak, zatvorenie škôl zohráva dôležitú rolu v boji proti pandémii.

Vláda uviedla, že svoju politiku týkajúcu sa koronavírusu najbližšie prehodnotí po veľkonočných sviatkoch.

Hoci sa deti môžu nakaziť novým vírusom, len zriedka majú vážne príznaky. Môžu byť však šíriteľmi infekcie, čo je dôvod, prečo mnohé krajiny školy zatvorili.

Výskum zverejnený v odbornom magazíne The Lancet Child & Adolescent Health skúmal 16 štúdií, z ktorých niektoré sa zaoberali šírením koronavírusu, iné sezónnou chrípkou či epidémiou SARS z roku 2003.

Skryť Vypnúť reklamu

Výsledky ukázali, že zatiaľ čo zatvorenie škôl pomáha počas chrípkových epidémií, to isté nemusí platiť pre koronavírus.

Dáta z epidémie SARS (v Číne, Hongkongu a Singapure) naznačujú, že zatvorenie škôl neprispelo ku kontrole epidémie.

Nedávne modelové štúdie pre ochorenie COVID-19 predpovedajú, že iba zatvorenie škôl by zabránilo len dvom až štyrom percentám úmrtí. To je oveľa menej ako iné opatrenia na zabránenie sociálnym kontaktom.

"Dáta týkajúce sa výhod zatvorenia škôl počas pandémie koronavírusu sú limitované, ale podľa toho, čo vieme, je dopad pravdepodobne iba malý," uviedol jeden z autorov výskumu, profesor Russell Viner.

Dodatočne spomenul tiež vysokú cenu, ktorú so sebou rušenie vyučovania prináša: vzdelávanie detí je nabúrané, môže utrpieť ich psychické zdravie, zaťažené sú tiež rodinné financie.

Profesor Neil Ferguson z Imperial College London pracoval na inom vedeckom modeli, na ktorom sú založené súčasné vládne odporúčania. Podľa jeho slov vyššie spomenutý tím vedcov nebral do úvahy vplyv, ktorý môže mať zatvorenie škôl v spojitosti s inými opatreniami.

"V spojitosti s prísnym dodržiavaním sociálnych odstupov zohráva (zatvorenie škôl) dôležitú rolu pri prerušení zvyšných kontaktov medzi domácnosťami a tým zabezpečuje, že prenos nákazy klesá," upozornil profesor Ferguson.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

3 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

2 h
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

8 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

5 h