SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Tím vedcov spochybnil význam zatvorenia škôl počas pandémie

Podľa názoru britských vedcov má totiž takýto krok len malý dopad na celkovú situáciu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ilustračné Judita Čermáková)

LONDÝN - Krajiny ako Veľká Británia, ktoré nechali zatvoriť školy, aby zabránili šíreniu koronavírusu, by si mali položiť otázku, či je to tá správna cesta. Tvrdí to tím vedcov z The University College London.

Podľa ich názoru má totiž takýto krok len malý dopad na celkovú situáciu, hoci aj v kombinácii s inými reštriktívnymi opatreniami.

Stratégia britskej vlády sa pritom opierala o odporúčania iných vedcov, podľa ktorých, naopak, zatvorenie škôl zohráva dôležitú rolu v boji proti pandémii.

Vláda uviedla, že svoju politiku týkajúcu sa koronavírusu najbližšie prehodnotí po veľkonočných sviatkoch.

Hoci sa deti môžu nakaziť novým vírusom, len zriedka majú vážne príznaky. Môžu byť však šíriteľmi infekcie, čo je dôvod, prečo mnohé krajiny školy zatvorili.

Výskum zverejnený v odbornom magazíne The Lancet Child & Adolescent Health skúmal 16 štúdií, z ktorých niektoré sa zaoberali šírením koronavírusu, iné sezónnou chrípkou či epidémiou SARS z roku 2003.

Skryť Vypnúť reklamu

Výsledky ukázali, že zatiaľ čo zatvorenie škôl pomáha počas chrípkových epidémií, to isté nemusí platiť pre koronavírus.

Dáta z epidémie SARS (v Číne, Hongkongu a Singapure) naznačujú, že zatvorenie škôl neprispelo ku kontrole epidémie.

Nedávne modelové štúdie pre ochorenie COVID-19 predpovedajú, že iba zatvorenie škôl by zabránilo len dvom až štyrom percentám úmrtí. To je oveľa menej ako iné opatrenia na zabránenie sociálnym kontaktom.

"Dáta týkajúce sa výhod zatvorenia škôl počas pandémie koronavírusu sú limitované, ale podľa toho, čo vieme, je dopad pravdepodobne iba malý," uviedol jeden z autorov výskumu, profesor Russell Viner.

Dodatočne spomenul tiež vysokú cenu, ktorú so sebou rušenie vyučovania prináša: vzdelávanie detí je nabúrané, môže utrpieť ich psychické zdravie, zaťažené sú tiež rodinné financie.

Profesor Neil Ferguson z Imperial College London pracoval na inom vedeckom modeli, na ktorom sú založené súčasné vládne odporúčania. Podľa jeho slov vyššie spomenutý tím vedcov nebral do úvahy vplyv, ktorý môže mať zatvorenie škôl v spojitosti s inými opatreniami.

"V spojitosti s prísnym dodržiavaním sociálnych odstupov zohráva (zatvorenie škôl) dôležitú rolu pri prerušení zvyšných kontaktov medzi domácnosťami a tým zabezpečuje, že prenos nákazy klesá," upozornil profesor Ferguson.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

V Belgicku suspendovali učiteľa, ktorý žiakom ukazoval karikatúry Mohameda

"Naše rozhodnutie je založené výlučne na tom, že sú to obscénne obrázky," tvrdí hovorca starostky štvrte Molenbeek, kde moslimovia tvoria veľkú časť obyvateľov.

Ľudia sa tejto štvrti nevyhýbajú, hoci je zobrazovaná negatívnejšie, než by si zaslúžila, hovoria miestni.
Zahraničie

Trump versus Biden: Kde sa rozhodne o americkom prezidentovi

V ktorých štátoch bude boj do poslednej chvíle vyrovnaný a kde rozhodne každý hlas? Pozrite si prognózy a porovnajte ich s tými spred štyroch rokov.

Donald Trump, Joe Biden.
Slovensko

Plošné testovanie je užitočné, môže ovplyvniť vývoj pandémie, hovorí hlavný hygienik

"Ako virológ zdôrazňujem, že antigénové testy dokážu rýchlo zachytiť najviac infekčných ľudí, ktorí môžu ochorenie ľahko šíriť ďalej. Ich následná izolácia má potenciál ovplyvniť súčasný nepriaznivý vývoj," napísal Mikas.

Hlavný hygienik Ján Mikas.
Slovensko

Počet prípadov nebude rásť tak rýchlo ako v Česku, predpokladá Krajčí

V rámci testovania sa čoraz menej darí zachytávať ľudí bez príznakov nákazy nového koronavírusu a testujú sa viac ľudia s príznakmi.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).