SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Tím vedcov spochybnil význam zatvorenia škôl počas pandémie

Podľa názoru britských vedcov má totiž takýto krok len malý dopad na celkovú situáciu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ilustračné Judita Čermáková)

LONDÝN - Krajiny ako Veľká Británia, ktoré nechali zatvoriť školy, aby zabránili šíreniu koronavírusu, by si mali položiť otázku, či je to tá správna cesta. Tvrdí to tím vedcov z The University College London.

Podľa ich názoru má totiž takýto krok len malý dopad na celkovú situáciu, hoci aj v kombinácii s inými reštriktívnymi opatreniami.

Stratégia britskej vlády sa pritom opierala o odporúčania iných vedcov, podľa ktorých, naopak, zatvorenie škôl zohráva dôležitú rolu v boji proti pandémii.

Vláda uviedla, že svoju politiku týkajúcu sa koronavírusu najbližšie prehodnotí po veľkonočných sviatkoch.

Hoci sa deti môžu nakaziť novým vírusom, len zriedka majú vážne príznaky. Môžu byť však šíriteľmi infekcie, čo je dôvod, prečo mnohé krajiny školy zatvorili.

Výskum zverejnený v odbornom magazíne The Lancet Child & Adolescent Health skúmal 16 štúdií, z ktorých niektoré sa zaoberali šírením koronavírusu, iné sezónnou chrípkou či epidémiou SARS z roku 2003.

Skryť Vypnúť reklamu

Výsledky ukázali, že zatiaľ čo zatvorenie škôl pomáha počas chrípkových epidémií, to isté nemusí platiť pre koronavírus.

Dáta z epidémie SARS (v Číne, Hongkongu a Singapure) naznačujú, že zatvorenie škôl neprispelo ku kontrole epidémie.

Nedávne modelové štúdie pre ochorenie COVID-19 predpovedajú, že iba zatvorenie škôl by zabránilo len dvom až štyrom percentám úmrtí. To je oveľa menej ako iné opatrenia na zabránenie sociálnym kontaktom.

"Dáta týkajúce sa výhod zatvorenia škôl počas pandémie koronavírusu sú limitované, ale podľa toho, čo vieme, je dopad pravdepodobne iba malý," uviedol jeden z autorov výskumu, profesor Russell Viner.

Dodatočne spomenul tiež vysokú cenu, ktorú so sebou rušenie vyučovania prináša: vzdelávanie detí je nabúrané, môže utrpieť ich psychické zdravie, zaťažené sú tiež rodinné financie.

Profesor Neil Ferguson z Imperial College London pracoval na inom vedeckom modeli, na ktorom sú založené súčasné vládne odporúčania. Podľa jeho slov vyššie spomenutý tím vedcov nebral do úvahy vplyv, ktorý môže mať zatvorenie škôl v spojitosti s inými opatreniami.

"V spojitosti s prísnym dodržiavaním sociálnych odstupov zohráva (zatvorenie škôl) dôležitú rolu pri prerušení zvyšných kontaktov medzi domácnosťami a tým zabezpečuje, že prenos nákazy klesá," upozornil profesor Ferguson.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Budú MS v hokeji na Slovensku? Podľa legendárneho Tretiaka je to jedna z možností

Medzinárodná hokejová federácia odobrala Bielorusku právo spoluorganizovať tohtoročné majstrovstvá sveta pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine.

Slovensko a základné skupiny na MS v hokeji do 20 rokov 2022.
Slovensko

Premiér sa vyhrážal pádom vlády, ak neschválime zavedenie pokút, tvrdí poslanec SaS

Poslanec Cmorej kritizuje schválené zmeny, označil to za demotivujúce a dehonestujúce pre každého zdravotníka, "ktorý robí čo môže".

Peter Cmorej (SaS)
Kresťanstvo

ECAV na Slovensku oslavuje 100 rokov svojich moderných dejín

Evanjelická cirkev augsburského vyznania je druhá najväčšia cirkev na území Slovenska. Vyznáva Ježiša Krista ako hlavu všeobecnej kresťanskej cirkvi.

Biskupi ECAV Ján Hroboň, Ivan Eľko a Peter Mihoč a dozorkyňa Západného dištriktu Renáta Vinczeová.
Slovensko

V nedeľu pribudlo 1999 nových prípadov a 52 úmrtí

Vyšetrili takmer 50-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 17 percent. Včera sa zaočkovalo 2 275 ľudí, celkovo ich je 60 079.

ilustračná foto