SME
Sobota, 6. jún, 2020 | Meniny má NorbertKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Tím vedcov spochybnil význam zatvorenia škôl počas pandémie

Podľa názoru britských vedcov má totiž takýto krok len malý dopad na celkovú situáciu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ilustračné Judita Čermáková)

LONDÝN - Krajiny ako Veľká Británia, ktoré nechali zatvoriť školy, aby zabránili šíreniu koronavírusu, by si mali položiť otázku, či je to tá správna cesta. Tvrdí to tím vedcov z The University College London.

Podľa ich názoru má totiž takýto krok len malý dopad na celkovú situáciu, hoci aj v kombinácii s inými reštriktívnymi opatreniami.

Stratégia britskej vlády sa pritom opierala o odporúčania iných vedcov, podľa ktorých, naopak, zatvorenie škôl zohráva dôležitú rolu v boji proti pandémii.

Vláda uviedla, že svoju politiku týkajúcu sa koronavírusu najbližšie prehodnotí po veľkonočných sviatkoch.

Hoci sa deti môžu nakaziť novým vírusom, len zriedka majú vážne príznaky. Môžu byť však šíriteľmi infekcie, čo je dôvod, prečo mnohé krajiny školy zatvorili.

Výskum zverejnený v odbornom magazíne The Lancet Child & Adolescent Health skúmal 16 štúdií, z ktorých niektoré sa zaoberali šírením koronavírusu, iné sezónnou chrípkou či epidémiou SARS z roku 2003.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledky ukázali, že zatiaľ čo zatvorenie škôl pomáha počas chrípkových epidémií, to isté nemusí platiť pre koronavírus.

Dáta z epidémie SARS (v Číne, Hongkongu a Singapure) naznačujú, že zatvorenie škôl neprispelo ku kontrole epidémie.

Nedávne modelové štúdie pre ochorenie COVID-19 predpovedajú, že iba zatvorenie škôl by zabránilo len dvom až štyrom percentám úmrtí. To je oveľa menej ako iné opatrenia na zabránenie sociálnym kontaktom.

"Dáta týkajúce sa výhod zatvorenia škôl počas pandémie koronavírusu sú limitované, ale podľa toho, čo vieme, je dopad pravdepodobne iba malý," uviedol jeden z autorov výskumu, profesor Russell Viner.

Dodatočne spomenul tiež vysokú cenu, ktorú so sebou rušenie vyučovania prináša: vzdelávanie detí je nabúrané, môže utrpieť ich psychické zdravie, zaťažené sú tiež rodinné financie.

Profesor Neil Ferguson z Imperial College London pracoval na inom vedeckom modeli, na ktorom sú založené súčasné vládne odporúčania. Podľa jeho slov vyššie spomenutý tím vedcov nebral do úvahy vplyv, ktorý môže mať zatvorenie škôl v spojitosti s inými opatreniami.

"V spojitosti s prísnym dodržiavaním sociálnych odstupov zohráva (zatvorenie škôl) dôležitú rolu pri prerušení zvyšných kontaktov medzi domácnosťami a tým zabezpečuje, že prenos nákazy klesá," upozornil profesor Ferguson.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Slovensko by sa malo poučiť z lekcií, ktoré mu dala koronakríza, povedala Čaputová

Prezidentka zdôraznila, že v prípade ekonomických opatrení a takzvaného „uťahovania opaskov“ by štát nemal šetriť na sociálnej pomoci ľuďom.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Slovensko

Novou predsedníčkou Progresívneho Slovenska sa stala Bihariová

Protikandidáta, predchádzajúceho predsedu Trubana, ktorý sa po voľbách vzdal funkcie, porazila tesne o päť hlasov.

Nová predsedníčkaa strany Progresívne Slovensko Irena Bihariová.
Slovensko

Nie je isté, či by Pellegrini založil sociálnodemokratickú stranu, hovorí Haulík

Od sily sociálnej demokracie sa podľa politológa Marušiaka ukáže úspech či neúspech prípadnej Pellegriniho strany.

Podpredseda NR SR Peter Pellegrini (Smer).
Slovensko

Relevancia Pellegriniho strany sa ukáže, až keď ju založí, myslí si Hrabko

"Vieme, ako strany súčasnej vládnej koalície brojili proti aktuálnemu generálnemu prokurátorovi, pánovi Čižnárovi, ale to, ako sa správajú teraz, naznačuje, že mu predĺžia funkčné obdobie, hovorí publicista.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár.