SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Václav Klaus: Pandémia a evidentná nefunkčnosť nadnárodných organizácií

V kríze dochádza k rehabilitácii štátu a odhaleniu prázdnych inštitúcií, tvrdí český exprezident.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: TASR)

Občania na vlastné oči vidia a uvedomujú si nepotrebnosť nadnárodných organizácií.

Možno si na ne väčšina v dnešnej situácii ani nespomenie, čo je ešte silnejším dôkazom spornosti ich existencie, píšu Václav Klaus a kolektív autorov Inštitútu Václava Klausa (IVK) v exkluzívnom komentári uverejnenom na serveri idnes.cz a na webe inštitútu.

Opakované vyhlásenia Svetovej zdravotníckej organizácie (navyše v akejsi podivnej, nezrozumiteľnej angličtine) nie sú hlavnými správami dňa.

Sú skôr akúsi nepodstatnou "vatou" medzi aktualitami prinášanými z domova a formulovanými vládami a ďalšími demokraticky vzniknutými inštitúciami.

Skryť Vypnúť reklamu

Podobný význam, respektíve nevyznám majú "výkriky" Angela Gurríu z OECD a jeho nápad na Marshallov plán pre Európu. Kto bude dnes tým Marshallom? A z ktorej bude krajiny? Z Číny?

Výroky Christine Lagardeovej z Európskej centrálnej banky dokonca vyvolali roztržku medzi talianskou vládou a ECB.

Za dobu trvania krízy sa ani raz neobjavila relevantná zmienka o OSN.

Na niečo ako Rada Európy si nikto nespomenie.

Tiež Európska únia sa zatiaľ drží späť (čo ale neznamená, že jej okamih nepríde).

To isté sa dá povedať aj o NATO. To ide svoje staré témy - neustále podnecovanie členských krajín k dodržiavanie rozpočtových záväzkov na zbrojenie, ktoré zdôvodňuje narastajúcim nebezpečenstvom z Ruska a Číny.

Naozaj teraz cítime toto nebezpečenstvo zvlášť silno?

Skryť Vypnúť reklamu

Tieto nadnárodné inštitúcie občana dnes oprávnene nezaujímajú, lebo mu nič neprinášajú. Zo žiadnej nadnárodnej inštitúcie zatiaľ nezaznel žiaden zmysluplný návrh, čo je dôkazom, že niečoho podobného nie sú schopné.

Vedome či podvedome občania (nielen našej krajiny) cítia, že tieto štruktúry nie sú autentické. Rozhodovanie jednotlivých štátov skôr spomaľujú a komplikujú, čo je vidieť najmä v dobe, ktorá má veľmi rýchlu vnútornú dynamiku.

Do týchto inštitúcií boli na celom svete odsunutí druhoradí a doma nepotrební politici (ktorí doma už väčšinou politicky prehrali), alebo sa tam dostali úradníci, ktorí vedia, že by to doma mali ďaleko ťažšie.

Dešpekt občanov voči tejto nadnárodnej nomenklatúre prehlbuje prebúdzajúce sa uvedomovanie si toho, že si existenciu týchto nadnárodných inštitúcií platia zo svojich daní (v čase, keď si každý sám - čím ďalej jasnejšie - uvedomuje, že bude mať vo vlastnom vrecku menej).

Skryť Vypnúť reklamu

Sú to inštitúcie so štruktúrami nejasnými, nezrozumiteľnými, nekontrolovateľnými.

Táto kríza zo všetkých týchto dôvodov je príležitosťou k renesancii pojmov "občan a jeho štát".

Drvivá väčšina občanov chápe štát ako - svojimi hranicami vymedzené - územie, s ktorým sa identifikuje, kam historicky, kultúrne a sociálne patrí.

Občan preto cíti lojalitu k územiu, v ktorom žije, a skrz túto lojalitu je ochotný prinášať aj vysokú mieru obete, neporovnateľne vyššiu ako s územím na opačnej strane Európy.

So situáciou v Taliansku alebo Španielsku síce súcití, ale ľudsky sa ho bezprostredne dotýka situácia v českých domovoch dôchodcov alebo nemocniciach.

Keď občan sleduje a vyhodnocuje činnosť predstaviteľov "svojho" štátu, robí tak s vedomím, že ich vo voľbách bude (ne)voliť. Takto iné štáty a už vôbec nie medzinárodné inštitúcie nevidí.

Skryť Vypnúť reklamu

Úsilie vlád jednotlivých štátov spôsobilo v posledných týždňoch istú rehabilitáciu národného štátu ako základnej entity schopnej chrániť svojich občanov.

Zvýšilo identifikáciu občanov so štátom a obnažilo prázdnotu (ak nie nemalú nebezpečnosť) dlho budovaných globalistických projektov, ako je napr. Schengen.

Znovu opakujeme, že síce súcitíme s trpiacimi občanmi iných krajín, že sme im pripravení v rámci svojich možností pomôcť, ale prakticky fungujúcou jednotkou ľudskej spoločnosti je len spoločnosť ľudí štátu, ktorý je definovaný svojím územím (a hranicami) a samozrejme svojou minulosťou, tradíciami, zvyklosťami, jazykom, spoločnými prežitkami a zodpovednosťou.

Preto hovoríme, že dochádza len "k istej rehabilitáciu štátu".

Neveríme, že globalistické (či kontinentálne) projekty ustúpia a že sa hneď po pandémii nevráti do svojich bývalých pozícií. Na to sú príliš mocné. Ľudia bohužiaľ neinvestujú svoj čas do toho, aby pochopili ich zbytočnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Odmietame nadnárodné a nadnárodnéinštitúcie, ale to vôbec neznamená, že necítime potrebu maximálnej možnej spolupráce štátov, alebo že sme proti akejkoľvek politicky organizovanej koordinácii na nadnárodnej úrovni.

Sme pre spoluprácu a koordináciu, ale striktne na internacionálnej, nie supranacionálnej báze.

Medzinárodné rozhodovania sa musí vždy týkať jednej konkrétnej veci. To považujeme za zásadné.

Dohodnime sa na systéme mier a váh alebo na protihitlerovskej koalícii ochotných, ale nevytvárajme nadnárodné štruktúry, ktoré rozhodujú za nás a ktoré majú možnosť definovať to, o čom za nás budú rozhodovať.

Že to obhajujú tým, že im k tomu údajne dávame súhlas, je len propagandistickou frázou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Rusko poskytne Arménsku, potrebnú pomoc v bojoch o Náhorný Karabach

Ruský medveď vyceril zuby. Putin vypočul prosbu Pašinjana.

Európska únia

"Nechali vraha utiecť do Francúzska". Salvini vyzýva ministerku k rezignácii

Podľa talianskych médií sa prípad útočníka v Nice podobá príbehu Aníza Amriho, ktorý v decembri 2016 pri teroristickom útoku v Berlíne zabil 12 ľudí vrátane jednej Češky.

Ibrahim Asáví vraždil v Nice.
Slovensko

O desiatej bolo otvorených viac ako 98 percent odberných miest, oznámil Naď

Otvorenie 4900 odberných miest z celkového počtu 4961 považuje minister obrany za malý zázrak. Záujem o testovanie je veľký, ľudia čakajú v dlhých radoch.

Slovensko

V piatok pribudlo 2 573 pozitívne testovaných osôb

Vyšetrili 18 047 ľudí, percentuálny pomer nakazených k testovaným sa výrazne znížil.

V Dolnom Kalníku zatiaľ prebieha všetko hladko.