SME
Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

Pred veľkými mestami kolabuje doprava, dôvodom sú policajné kontroly obmedzenia pohybu

Matovič tvrdí, že sa kontroly vymkli z rúk. Ministerstvo hovorí, že len plní nariadenie vlády. Podľa experta na dopravu sa to v ďalších dňoch utrasie.

Policajné kontroly na ceste z Bratislavy do Stupavy. Policajné kontroly na ceste z Bratislavy do Stupavy. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

BRATISLAVA - Na slovenských cestách sa od rána tvoria rozsiahle kolóny, a to najmä v okolí Bratislavy a Košíc, píše server denníka SME.

Dôvodom sú policajné kontroly spustené v súvislosti s obmedzením pohybu na veľkonočné sviatky. Zdržania sa o deviatej ráno šplhali na hraniciach okresov k úrovni od 10 do 15 minút, na hlavných ťahoch to však bolo aj 2,5 až 3 hodiny.

"Veľké zdržania platia prirodzene na hlavných trasách, čiže R1, D1, D2, cesta I. triedy 61 (medzi Trnavou a Bratislavou), cesta na Senec, kde je polhodina," zhrnul Ľuboš Kasala zo Zelenej vlny.

SkryťVypnúť reklamu

Očakáva, že zdržania pretrvajú počas celého dňa, ktorý je ešte pracovný. Ľudia, ktorí sa ráno presúvajú do práce, sa totiž v poobedných hodinách budú vracať opäť domov. V ďalších dňoch, hlavne počas sviatkov, by však mohol nápor postupne opadnúť.

"Zo skúseností vieme, že každá senzácia trvá jeden deň. Aj keď sa vyskytne iná uzávera, či iný problém, tak vodiči neskôr radšej ostanú doma," dodáva Kasala.

Napriek záberom plných ciest z utorkového večera vraví, že presun obyvateľstva nebol taký veľký, ako sa mohlo zdať z niektorých fotografií.

"Preto boli problémy, pretože napríklad na bratislavskom obchvate boli cestári a blokovali premávku. Taktiež sme mali v okolí Bratislavy hlásených niekoľko dopravných nehôd. Čiže je prirodzené, že sa tvorili nejaké kolóny," dodáva Kasala.

SkryťVypnúť reklamu

Na kolaps dopravy upozornil aj Bratislavský samosprávny kraj (BSK) na svojej internetovej stránke.

"Na hraniciach okresu sú vstupné aj výstupné policajné kontroly. Dopravné zápchy sú na všetkých príjazdových cestách, jedným aj druhým smerom. Odporúčame cestu do a z hlavného mesta úplne zrušiť," uvádza BSK.

Podľa aplikácie Waze sa kvôli kontrolám na diaľnici D2 pri Stupave vytvorili kolóny na vjazde do Bratislavy, podobná situácia je aj na starej Seneckej ceste na vjazde do hlavného mesta a zo Šamorína.

Nielen pri Bratislave

Rozsiahle kolóny sa však netýkajú len Bratislavy, podľa Zelenej vlny sa za Kysuckým Novým Mestom v smere do Žiliny zdržia vodiči aj dve hodiny, píše server sme.sk.

Na výjazde zo Strážskeho do Vranova nad Topľou je kontrola obojsmerne a spôsobuje hodinové zdržanie.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne aj v Dargove medzi Košicami a Michalovcami, za Bánovcami nad Bebravou v smere na Trenčín, na trase Bučany a Trakovice, na vjazde do Košíc z Nižného Klátova aj Malej Idy, na D1 za Považskou Bystricou smerom do Žiliny, Bošanmi smerom do Topoľčian, aj za Kaplnou v smere do Trnavy.

Varuje aj polícia

Pred veľkými zdržaniami na cestách varuje aj polícia. Upozorňuje najmä na kolóny pred Bratislavou.

Aktuálna situácia sa dá testovať aj cez Google Maps, ktoré zachytávajú zápchy na prakticky všetkých vstupoch do Bratislavy, ale napríklad aj na hraničných priechodoch do Rakúska.

Vodiči však hlásia, že policajti nekontrolujú úplne všetkých a ide skôr o námatkové zastavenia.

Vnútri samotných miest je premávka pokojnejšia a príležitostné zdržania sa nevymykajú štandardu.

SkryťVypnúť reklamu

Od polnoci platí rozšírenie núdzového stavu

Vláda SR v pondelok schválila návrh na rozšírenie opatrení núdzového stavu. Sloboda pohybu a pobytu sa obmedzuje oddnes od 0:00 do 13. apríla 23:59.

Toto obmedzenie sa nevzťahuje na cestu do a zo zamestnania a cestu na výkon podnikateľskej činnosti. Netýka sa tiež cesty za účelom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb.

Do obmedzenia nespadá ani cesta za účelom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb pre inú osobu v rámci okresu, v prípade Bratislavy a Košíc v rámci územia mesta.

Občania takisto môžu cestovať do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladného vyšetrenia, vrátane sprevádzania blízkou osobou či príbuzným.

Pri prejazde jednotlivými okresmi, či už prostredníctvom motorového vozidla, bicykla alebo pešo sa musia občania podrobiť kontrole polície a vyplniť dotazník so svojimi súkromnými a kontaktnými údajmi, ako aj účel presunu.

SkryťVypnúť reklamu

Matovič tvrdí, že sa kontroly vymkli z rúk

Policajné kontroly v súvislosti s obmedzením pohybu, ktoré si na viacerých miestach vyžiadali dopravné zápchy, mali byť náhodné. Tvrdí to premiér Igor Matovič (OĽaNO).

"Kontroly mali byť námatkové. Zrána sa to niektorým hliadkam vymklo trochu z rúk ... napriek tomu - nehaňme ich za to ... malo by to byť už v poriadku," uviedol na sociálnej sieti premiér.

Ministerstvo sa odvoláva na uznesenie vlády

Ministerstvo vnútra reagovalo tým, že policajti a vojaci na hraniciach okresov každého kontrolujú a zisťujú dôvody porušenia zákazu vychádzania v zmysle uznesenia vlády.

"Od 8. do 13. apríla polícia vykonáva kontrolu dodržiavania uznesenia vlády o zákaze vychádzania," zdôraznil rezort.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort aj polícia vyzývajú občanov, aby necestovali, ak to nie je nevyhnutné. Dôvod na cestu mimo okresu je potrebné hodnoverným spôsobom preukázať.

Ak policajti zistia, že niekto porušil zákaz neopodstatnene, podľa slov rezortu ho otočia naspäť. MV upozorňuje tiež na možné pokuty vo výške 1659 eur.

Polícia o obmedzeniach a kontrolách pravidelne informuje na sociálnej sieti. Policajtom, ktorí budú v službe, sa zároveň poďakoval policajný prezident Milan Lučanský.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu