SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Trump má pravdu, jedia netopiere, je to "čínsky vírus", hovorí parazitológ

"Číňania jedia všetko, čo lieta, okrem lietadiel, a všetko, čo je pod zemou, okrem metra," glosuje Lukeš.

Na ázijských mokrých trhoch začalo viacero vírusových epidémií.Na ázijských mokrých trhoch začalo viacero vírusových epidémií. (Zdroj: trhy, čína, koronavírus)

Svoje telo vystavuje všemožným pokusom. Zjedol vajíčka pásomnice, kvôli vede skúsil hnačkových prvokov, nechal sa uhryznúť muchou tse-tse. Koronavírusom sa však zámerne nenakazil.

"Mamičke má 85 rokov. Nechcem ju ohroziť. Toto neodporúčam, "odkazuje parazitológ Julius Lukeš v rozhovore s Vladimírom Vokálom pre idnes.tv uverejnenom na serveri idnes.cz a dodáva, že Donald Trump správne označil infekciu" čínskym vírusom ".

"Úvaha o tom, že by som sa cielene nakazil koronavírusom, mi samozrejme hlavou prebehla. Ale už pred troma týždňami som si myslel, že som nakazený," hovorí profesor Parazitologického ústavu Biologického centra Akadémie vied.

SkryťVypnúť reklamu

"Išiel som totiž v aute s človekom, ktorý bol nakazený a už mal zrejme príznaky."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zámerne sa nakaziť? To odmietam

"Vrátil sa z konferencie v Španielsku," vysvetľuje Lukeš.

"Že by som mohol byť chorý som si myslel zhruba štyri dni, ale preukázal sa opak. Takže je vidieť, že aj keď sme boli v blízkom kontakte, vírus nie je všemocný."

Zámerná nákaza ale podľa neho neprichádzala do úvahy.

"Žijem v jednom dome so svojou 85-ročnou mamičkou. Pokus na mojom tele by tak mal následky pre moje okolie, čo si v tejto chvíli nemôžem dovoliť. Navyše by som bol kvôli tomu v izolácii, chcem v túto dobu fungovať. Inak by som sa vírusu nebál, ale teraz nie je o čo stáť."

"Zdravý mladý človek by sa však báť nemal," nadväzuje Julius Lukeš.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak si prejde chorobou, bude mať v tele protilátky. Podľa údajov, ktoré máme k dispozícii, by mal byť voči infekcii odolný po dobu najmenej dvoch rokov. To je však veľmi krátka doba. Skôr by som očakával, že protilátky vydržia v tele omnoho dlhšie. Pre cestovanie alebo voľnejší pohyb to zmysel dáva, ale vzhľadom na riziko prenosu na menej odolných ľudí aj vzhľadom k možnej záťaži nášho zdravotníckeho systému zámerné nakazenie neodporúčam."

Je to "čínsky vírus", Trump má pravdu

"Tento vírus by nikdy nemohol mať svoj počiatok v Európe," myslí si Lukeš.

"Je jednoducho z Číny. A taká tá prehnaná vďačnosť Číne za to, že nám pošle pár predražených lietadiel s mizerným obsahom, to sa mi nepáči. Čína nám najprv poslala do Európy tento vírus. Podobné infekcie jednoducho vznikajú, keď sa jedia divoké zvieratá, netopiere, šupinavce."

SkryťVypnúť reklamu

"Číňania jedia všetko, čo lieta, okrem lietadiel, a všetko, čo je pod zemou, okrem metra," glosuje Lukeš.

"Už som videl nové nahrávky z čínskych trhov, kde sa predávajú netopiere. Toto je dvojaký problém. Predovšetkým sa zabíjajú vzácne zvieratá a následne sa giganticky zvyšuje riziko prenosu vírusov z týchto zvierat na človeka. Platí, čo povedal Donald Trump: Je to čínsky vírus. A ľudia, ktorí za to Trumpa obviňujú z rasizmu, sú idioti. "

Kolektívna imunita sovietskych satelitov

Podľa Lukeša je možné, že východná Európa by mohla byť voči koronavírusu odolnejšia vďaka kedysi povinnému očkovaniu proti tuberkulóze.

"Môže to byť odrazom paradoxu socialistického zdravotníctva, ktoré bolo na rozdiel od zvyšku spoločnosti relatívne kvalitné a držalo veľmi silné pokrytie očkovaním populácie."

SkryťVypnúť reklamu

"Používala sa tu vakcína Calmette-Guerin, čo boli dvaja vedci z Pasteurovho ústavu," vysvetľuje Julius Lukeš.

"Ich vakcína sa tu používala od šesťdesiatych rokov až do roku 2010. Všeobecne platí, že vakcinácia je dobrá vec. Akékoľvek jej spochybňovanie touto epidémiou podľa mňa skončilo. Obavy mamičiek o to, že by ich deti mohli byť kvôli očkovaniu autistické, sú nepodložené, kontaminovali tunajšie prostredie a uvoľnily proinfikovanosť populácie."

"Imunologická pamäť je veľmi dlhá," je presvedčený Lukeš.

"Deti sa očkujú a zostávajú v mnohých prípadoch imúnne po celý život. Každá vakcína zdvihne vašu imunitnú reakciu, teda imunita sa posilní. Môže teda platiť, že kolektívne posilnená imunita týmito vakcínami, ktoré sa podávali vo východnom bloku, bude mať pozitívny efekt. Veľmi zaujímavé v tomto smere je porovnanie bývalého východného a západného Nemecka."

SkryťVypnúť reklamu

Zamorenie Česka? Radšej nie

Julius Lukeš sa vyjadril aj k aktuálnej diskusii o možnom riadenom zamorení odolnej časti českej populácie, ktorú vyvolal epidemiológ Prymula.

"Je mi sympatické, že Roman Prymula je schopný zmeniť názor. Každá krajina to rieši inak. Bol by som však skôr zástancom konzervatívnejšieho poňatia, epidémiu by som nespúšťal."

"Navyše tú výhodu, ktorú Česká republika má, teda že má priebeh infekcie pod kontrolou, hygienici sú schopní trasovať, počet prípadov narastá pomaly, máme len niekoľko ohnísk, kam môžeme zamieriť pozornosť, by sme nemali pustiť."

"Vracať sa k príkladu Veľkej Británie, ktorý už navyše tamojšia vláda opustila, neuprednostňujem," varuje Lukeš. "Bol by som pre širšiu diskusiu. O tom by nemal rozhodovať jediný človek, aj keď je veľmi kompetentný."

SkryťVypnúť reklamu

Julius Lukeš sa zamyslel aj nad tým, koľko je v Česku skutočne nakazených ľudí.

"Optimistické názory tvrdia, že by ich mohlo byť dva až trikrát viac, než uvádzajú oficiálne štatistiky. Pesimisti tvrdia, že takých ľudí je až desaťkrát viac. Za pol roka zistíme, kto mal pravdu."

"Na tej infekcii je najprekvapivejšia rýchlosť jej šírenia," hovorí parazitológ.

"Oproti iným vírusovým infekciám sa to líši. Oproti Ebole, ale aj iným infekciám napríklad v Afrike, je prenos koronavírusy naozaj diabolský. Rad ľudí nemá príznaky, z Číny poznáme prípady, keď sa ľudia nakazili na naozaj veľkú vzdialenosť. Toto ma šokovalo. Niečo takhle explozívneho som neočakával."

Julius Lukeš hovoril v rozhovore cez Skype aj o dôležitosti testovania.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu