SME
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Odstrániť Konevovu sochu za núdzového stavu je drzé a zbabelé, myslí si Klaus

Rezolútne odmietame snahy a pokusy z vnútropolitických dôvodov vytvárať nepriateľstvo k niektorým cudzím krajinám, pestovať obrazy nepriateľa a hrať sa s umelo pestovaným pocitom ohrozenia našej krajiny zvonku.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: MF DNES - JAN ZÁTORSKÝ)

Akcia starostu Prahy 6 Kolářa je drzosť a zbabelosť takmer neznámych rozmerov.

Je pozoruhodné, že od novembra 1989 trvalo dlhých tridsať rokov, než sa "vynorila" táto agresívna skupinka oneskorených bojovníkov s komunizmom, píše bývalý prezident Václav Klaus v exkluzívnom komentári uverejnenom na serveri idnes.cz a na webe Inštitútu Václava Klausa.

Za niekoľko týždňov nevídanej mediálnej koronavírusovej masáže sme si na to, čo sa okolo nás deje, do istej miery zvykli. Niektorí sa s týmto spomaleným tempom života dokonca zmierili.

Skryť Vypnúť reklamu

Cez všetky dramatické výroky politikov a novinárov ľudia pochopili, že táto konkrétna kríza nie je najväčšou zdravotnou hrozbou, ktorej súčasné ľudstvo čelí.

Pochopili to však len niektorí.

Začíname si všímať, že dnes a denne u nás i vo svete umiera nekonečne viac ľudí na iné choroby ako na Covid-19 (aj počet obetí dopravných nehôd je v našej krajine väčší ako počet obetí tohto koronavírusy).

Aj vládni "štatistici" konečne začínajú očisťovať dáta zomrelých a prestávajú všetkých mŕtvych dávať do jedného vreca (čo - zdá sa - až doteraz vládam príliš nevadilo).

Začína sa porovnávať porovnateľné, tri zemepisne, kultúrne aj civilizačne podobné krajiny, majúce zhruba rovnaký počet obyvateľov - Českú republiku, Rakúsko a nemeckú spolkovú krajinu "Freistaat Bayern", čiže Bavorsko.

Skryť Vypnúť reklamu

V momente písania tohto textu mali tieto krajiny 72, 220 a 444 zomrelých v súvislosti s týmto typom koronavírusu.

Je to podobné aj rozdielne. Žiadna priama alebo nepriama úmernosť s ekonomickým bohatstvom týchto krajín, ani s obľubou ich najvyšších politických predstaviteľov tam evidentne nie je.

Počet obetí je v nich menší (aj prepočítané na počet obyvateľov) ako v Taliansku a Španielsku. Konečne začína prevažovať štandardná, pokojná analýza (a reporting).

Len niektoré, najmä verejnoprávne médiá to stále "šponujú".

Treba tiež začať brať do úvahy medzinárodné aspekty dnešného problému. Znovu hovoríme súčtu (či skôr súčinu) pandémie a reakcií štátov.

Ten súčin je svojím dopadom kľúčový, bez ohľadu na váhu toho či onoho z týchto dvoch činiteľov. K číslu šestnásť (ktoré je samozrejme úplne náhodne zvolené) sa dostaneme ako 4x4, ako 2x8, ale aj ako 1x16.

Skryť Vypnúť reklamu

My sme teraz u tej šestnástky a s tou je potrebné pracovať. Asi ale neplatí variant 1x16.

Riešme to hlavne doma. V minulej časti tejto série sme argumentovali, že nemožno čakať na európsku pomoc, pretože Európska únia žiadne vlastné peniaze nemá. Má len peniaze jednotlivých členských krajín (a tie si teraz kradnú aj rúška, nie vzájomne pomáhajú).

Nespoliehajme sa na žiadnu zázračnú pomocnú ruku zvonku. Žiadna taká nikdy neexistovala a nebude existovať ani v budúcnosti.

Okolitý svet na tom nie je lepšie ako my, skôr horšie.

Spoliehajme sa sami na seba a trvajte na tom, aby nám v tomto spoliehaní sa samých na seba politika a štát čo najmenej bránili.

Ak kladieme dôraz na naše vlastné riešenie dnešnej krízy (iné ani nie je), súčasne hovoríme, že je potrebné udržať čo najpozitívnejšie vzťahy s ostatnými krajinami sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Rezolútne odmietame snahy a pokusy z vnútropolitických dôvodov vytvárať nepriateľstvo k niektorým cudzím krajinám, pestovať obrazy nepriateľa a hrať sa s umelo pestovaným pocitom ohrozenia našej krajiny zvonku.

Nežijeme vo svete bipolárnej studenej vojny medzi komunizmom a západnou demokraciou. Niektorí to nevedia.

Akcia starostu Praha 6 Kolářa - utajené, vopred neavizované odstránenie sochy maršala Koneva pod rúškom koronavírusového núdzového stavu - je drzosť a zbabelosť takmer neznámych rozmerov.

Je pozoruhodné, že od novembra 1989 trvalo dlhých tridsať rokov, než sa "vynorila" táto agresívna skupinka oneskorených bojovníkov s komunizmom.

Podobne sa rodí (či zosilňuje) boj s Čínou, ktorá už dávno Čínou Mao Ce-tunga nie je, aj keď určite nie je ani západnou parlamentnou demokraciou.

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek tomu pirátsky primátor Hríb vyhlasuje boj so vzdialenou krajinou, ktorá má približne 140-násobne viac obyvateľov ako Česká republika (a ktorej hlavné mesto - partner pána Hríba - má 3-krát viac obyvateľov než celá naša krajina).

Dnešná pandémia (a my stále dodávame, že aj naše metódy boja s ňou) ukázala, ako krátkozrako a nezodpovedne sa páni Kolář a Hríb správajú vo chvíli, keď sme tvárou v tvár tejto nákaze zostali bez potrebných zdravotných prostriedkov a museli prosiť o pomoc toľko u nás dehonestovanú Čínu.

Nechceme príliš teoretizovať o týchto "mäkkých" (scientistne myslené) témach.

Páči sa nám síce Motlove porovnávanie dnešnej Európy s pádom Rímskej ríše, pretože okolo seba v Európe cítime podobnú stratu vedomia "hodnôt, na ktorých Rímska ríša stála" ako vtedy, tentokrát hodnôt celej európskej civilizácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Historické paralely berieme ako nesmierne poučné a užitočné, ale mnoho vecí je už inak.

Podobne - aj keď neveríme v to, že bude 21. storočie storočím Ameriky (a hovorili sme to vždy, aj keď pred dvadsiatimi rokmi vyzerala Čína ďaleko "menšia") - nevidíme to tak iste a jednoducho, že bude toto storočie storočím Číny.

Tiež sme už pred radom rokov študovali hypotézu Mackinderovho "svetového ostrova".

Je iste pozoruhodná (a je veľmi dobre, že ju Petr Hájek stále pripomína), ale že by sa Európa s Ruskom (mimochodom, je to vlastne ona pôvodná Orwellova Euroázie, Orwell bol napokon Angličanom) v 21. storočí stali osudovým centrom sveta, považujeme za málo realistické.

Naša individuálna odlúčenosť, osamotenosť, izolovanosť v dnešnom koronavírusom zakliatom svete nás bude iste nabádať k hlbšiemu premýšľaniu o všetkých týchto veciach ako v normálnej situácii.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale vo svete hľadajme radšej možných priateľov, ako nepriateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili takmer 80-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol k 5 percentám.

46m
Starship pristál bez problémov.

Všetky štyri predošlé skúšobné lety prototypov tejto lode, ktorá má letieť na Mars, skončili výbuchom. Problémy mal aj tento let.

3 h
Minister financií SR Igor Matovič.

Minister financií poprel medializované zvýšenie DPH na 25 percent.

17 h
Juraj Šeliga a Jana Žitňanská.

Šeliga spolu so straníckou kolegyňou Žitňanskou (obaja Za ľudí) a bratislavským županom Drobom (SaS) minulý týždeň porušili zákaz vychádzania, keď do noci sedeli v podniku.

19 h