SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky
KORONAVÍRUS

Nový výskum spochybňuje kolektívnu imunitu. Najmenej protilátok zistil u mladých ľudí

"Naše poznatky sú klinickým pozorovaním z frontovej línie. K vytvoreniu záverov budú potrebné aj dáta z iných častí sveta, "zdôraznil profesor Chuang Ťing-che.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

PRAHA / ŠANGHAJ - Zhruba tretina osôb uzdravených z choroby covid-19 môže mať príliš málo protilátok, takže sa môžu nakaziť aj druhýkrát a choroba znovu šíriť.

To by však znamenalo, že princíp kolektívnej imunity, ktorá by mala zastaviť postup epidémie, nemusí v prípade nového koronavírusu fungovať, píše Jozef Tuček v článku uverejnenom na serveri Lidových novín lidovky.cz.

Znepokojivú informáciu priniesol výskum vedcov z univerzity Fu-tan v čínskej Šanghaji, ktorý viedol profesor Chuang Ťing-che.

Skryť Vypnúť reklamu

"Naše poznatky sú klinickým pozorovaním z frontovej línie. K vytvoreniu záverov budú potrebné aj dáta z iných častí sveta," zdôraznil profesor Chuang Ťing-che pre hongkonský denník South China Morning Post.

Štúdia bola predbežne zverejnená v databáze Medrxiv, zatiaľ však nebola odborne recenzovaná.

Správy o ľuďoch, ktorí sa uzdravili z choroby covid-19 a potom, napríklad aj po niekoľkých týždňoch, sa nakazili znovu, už prišli z Číny skôr.

Nebolo však vždy úplne jasné, či ich uzdravenie bolo dostatočne preukázané, pretože vonkajšie príznaky tohto ochorenia sa vytrácajú v čase, keď vírusy ešte v tele kolujú.

Z Japonska takisto prišli správy o dvoch uzdravených pacientoch, u ktorých lekári po dvoch testoch uznali, že sa v ich organizme vírusy nevyskytujú. Avšak obaja boli neskôr opäť testovaní ako pozitívne na prítomnosť nového koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

To mohlo znamenať, že sa buď naozaj opäť nakazili, alebo mohli byť niektoré výsledky laboratórnych testov nesprávne.

Najmenej protilátok u mladých

Terajšia štúdia z univerzity Fu-tan pracuje s väčším množstvom sledovaných "uzdravených" pacientov. Výskumníci uviedli, že ich bolo 175 a všetci prekonali len miernu formu choroby covid-19.

Z nich sa pri neskorších testoch u desiatich nepodarilo v laboratóriu detekovať žiadne protilátky a u ďalších 42 bola hladina protilátok v krvi tak nízka, až sa lekári obávajú, že nepredstavujú dostatočnú obranu proti vírusu, ak by človeka znovu napadol.

Protilátky si vytvára telo potom, čo je napadnuté infekciou, a nimi sa bráni. Ich prítomnosť v tele po uzdravení naznačuje, že organizmus je pripravený k obrane a pri ďalšej nákaze rovnakým pôvodcom sa už ochráni.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokiaľ je však protilátok príliš málo, nemôžu zabrániť opätovnému prepuknutiu choroby.

Pri novom koronavírusy však zatiaľ nedá s istotou povedať, koľko protilátok je naozaj málo a koľko už dosť.

Podľa zverejneného čínskeho výskumu mali nízku hladinu protilátok najmä mladí ľudia vo vekovej skupine 15 až 39 rokov.

Tí by sa teda pravdepodobne mohli najľahšie znova nakaziť a choroba tiež šíriť.

Oproti nim trojnásobnú hladinu protilátok mali v krvi ľudia vo vekovej skupine 60 až 85 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zdravotníčka v ochrannom odeve stojí v testovacom centre na ochorenie COVID-19 v priestoroch výstaviska v nemeckom Erfurte 29. apríla 2021.

Nemeckí lekári sa po novom budú môcť rozhodnúť, kedy v rámci odporúčaného intervalu štyri až dvanásť týždňov medzi dávkami dajú druhú injekciu.

10 h
Pápež František.

František poukázal na to, ako súčasná pandémia zvýraznila „rozdrobenosť, zranenosť a znetvorenosť“ ľudskej rodiny. Odsúdil „agresívny“ nacionalizmus odmietajúci migrantov.

14 h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a minister zahraničných vecí USA Antony Blinken.

"Vieme, že Rusko časť svojich vojsk z hranice stiahlo, ale tiež vieme, že značná časť vojsk tam zostáva," uviedol minister zahraničných vecí USA.

15 h
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

19 h