SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Soeren Kern: Príťažlivosť Európskej únie ako postnárodného modelu je preč

Keď začne byť situácia vážna, tak sa každý členský štát EÚ stará v prvom rade o seba - dokonca aj 60 rokov po založení tohto spoločenstva.

Policajti blokujú cestu na uzavretom rakúsko-maďarskom hraničnom priechode pri Hegyeshalome 17. marca 2020. Policajti blokujú cestu na uzavretom rakúsko-maďarskom hraničnom priechode pri Hegyeshalome 17. marca 2020. (Zdroj: TASR/AP)

V súvislosti s pandémiou koronavírusy v Európe sa postupne rozpadajú základné piliere Európskej únie, píše Soeren Kern v článku uevrejnenom na webe Gatestone Institute.

Členské štáty EÚ čeliace existenciálnej hrozbe sa inštinktívne vracajú k presadzovaniu svojich národných záujmov a vôbec sa nesnažia pandémii Covid-19 čeliť spoločne.

Po rokoch kritiky amerického prezidenta Donalda J. Trumpa za jeho politiku "America First" sa európski lídri vracajú k tomu samému nacionalizmu, o ktorom vždy verejne tvrdili, že ním pohŕdajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Od okamihu, keď sa Európania zamerali na hrozbu koronavírusu, prejavili zúfalo málo tej svojej veľkorysej multilaterálnej solidarity, ktorá bola po celé desaťročia vyhlasovaná po celom svete ako základ európskej jednoty.

Unikátna politická metóda "mäkkej moci" EÚ, o ktorej sa hovorí, že je vzorom postnárodného svetového poriadku, sa ukázala byť prázdnu fikciou.

V posledných týždňoch uzavreli členské štáty EÚ svoje hranice, zakázali vývoz nevyhnutného zdravotníckeho materiálu a odmietli poskytnúť ostatným krajinám humanitárnu pomoc.

Európska centrálna banka, garant európskej jednotnej meny, sa zachovala s opovrhnutím k tretej najväčšej ekonomike eurozóny - Taliansku - v okamihu jej najvyššej núdze.

Taliansko a Španielsko - členské krajiny EÚ, ktoré sú touto pandémiou najviac postihnuté - boli ponechané ostatnými členskými štátmi bez pomoci, aby sa postarali sami o seba.

Skryť Vypnúť reklamu

Európska únia vyrástla z popola druhej svetovej vojny. Robert Schuman, jeden zo zakladateľov EÚ, smelo oznámil v máji 1949 vytvorenie nového svetového systému týmito slovami:

"Vykonávame úžasný experiment, ktorý bude naplnením sna, ktorý po desať storočí opakovane snívali národy Európy: Vytvorenie európskej organizácie, ktorá nikdy nepripustí vojnu a zaručí večný mier."

Európska únia formovaná počas siedmich desaťročí sa nám teraz v posledných týždňoch doslova rozpadá pred očami.

Až pandémia koronavírusy prejde a zvírený prach sa usadí, budú inštitúcie EÚ takmer určite naďalej fungovať ako predtým. Do európskeho projektu bolo investovaných príliš veľa politického a ekonomického kapitálu, aby sa európske elity mohli správať inak.

Skryť Vypnúť reklamu

Príťažlivosť EÚ ako postnárodného modelu je však preč ako pre Európanov, tak aj pre zvyšok sveta.

Tu sú nedávne príklady toho, ako lídri jednotlivých európskych krajín v núdzi jednostranne sledujú svoje národné záujmy, hoci sa mnohí z nich verejne hlásili ku globalizmu:

Francúzsko. 3. marca 2020 zhabalo Francúzsko všetky ochranné rúška vyrobené v krajine. "Budeme ich distribuovať zdravotníckym pracovníkom a Francúzom postihnutým koronavírusom," napísal francúzsky prezident Emmanuel Macron na Twitteri. 6. marca francúzska vláda donútila firmu Valmy SAS, výrobcu ochranných rúšok neďaleko Lyonu, aby zrušila objednávku na milión rúšok od britskej Národnej zdravotnej služby (NHS).

Nemecko, 4. marca 2020. Nemecko zakázalo vývoz zdravotných ochranných prostriedkov, ako sú ochranné okuliare, dýchacie masky, ochranné plášte, ochranné obleky a rukavice.

Skryť Vypnúť reklamu

7. marca 2020 informoval švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung, že nemecké colné úrady zabránili švajčiarskemu kamiónu s nákladom 240 000 ochranných masiek v ceste do Švajčiarska, ktoré nie je členom EÚ.

Švajčiarska vláda si predvolala nemeckého veľvyslanca, aby protestovala proti tomuto zákazu.

"Počas rozhovorov sme vyzvali nemecké orgány, aby okamžite uvoľnili zablokované ochranné prostriedky," uviedol hovorca švajčiarskej vlády.

Potom, čo ostatné členské štáty EÚ rozhodnutie Nemecka 19. marca 2020 kritizovali, tak Nemecko obrátilo kurz a zákaz vývozu zrušilo.

Rakúsko, 10. marca 2020. Rakúsko sa stalo prvou krajinou EÚ, ktorá zavrela svoju hranicu so susednou krajinou EÚ. Kancelár Sebastian Kurz oznámil kontroly pozdĺž hranice s Talianskom a zákaz vstupu väčšiny cestujúcich do Rakúska.

Skryť Vypnúť reklamu

"Našou najvyššou prioritou," povedal Kurz, "je zabrániť šíreniu epidémie, a importu choroby do našej spoločnosti. Preto zavádzame zákaz vstupu cestujúcich z Talianska do Rakúska, s výnimkou osôb, ktoré majú lekárske potvrdenie, že sú zdravé."

Rakúska vláda tiež oznámila prerušenie všetkých leteckých a železničných spojov s Talianskom. Rakúske rozhodnutie narušilo fungovanie dohody EÚ o tzv. schengenskom priestore, ktorá nadobudla platnosť v roku 1995, a zrušila pasovú a colnú kontrolu na spoločných hraniciach 26 členských krajín EÚ.

Slovinsko, 11. marca 2020. Vláda zatvorila niektoré hraničné priechody s Talianskom a u tých, ktoré nechala otvorené, začala vykonávať zdravotné kontroly s cieľom zamedziť šíreniu vírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Česká republika, 12. marca 2020. Predseda vlády Andrej Babiš zavrel hranice krajiny s Nemeckom a Rakúskom a zakázal tiež vstup cudzincov z iných rizikových krajín. 22. marca 2020 česká vláda uviedla, že obmedzenie na hraniciach by mohli trvať až dva roky.

Švajčiarsko, 13. marca 2020. Švajčiarska vláda zaviedla hraničné kontroly s ostatnými európskymi krajinami. Švajčiarsko nie je členom Európskej únie, ale je súčasťou Schengenského priestoru.

Taliansko, 13. marca 2020. Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagarde zamietla žiadosť Talianska o finančnú pomoc,ktorá by jej pomohla čeliť pandémii. Potom, čo jej komentáre vyľakali finančné trhy, Lagarde uviedla, že ECB je "v tejto ťažkej dobe plne odhodlaná zabrániť rozpadu eurozóny."

Skryť Vypnúť reklamu

Taliansky prezident Sergio Mattarello odpovedal, že Taliansko očakávalo "od inštitúcií EÚ solidaritu", nie "polená pod nohy".

Dánsko, 14. marca 2020. Predsedníčka vlády Mette Frederiksen nariadila hraničné kontroly všetkých pozemných, námorných a leteckých spojov najmenej do 13. apríla 2020.

Poľsko, 15. marca 2020. Vláda zavrela hranice krajiny pre všetky osoby, s výnimkou poľských občanov alebo ľudí s poľským povolením na pobyt.

Nemecko, 16. marca 2020. Nemecko, najväčšie a najsilnejšie krajiny Európskej únie, zaviedlo kontroly na svojich hraniciach s Rakúskom, Dánskom, Francúzskom, Luxemburskom a Švajčiarskom, potom, čo krajina za jediný deň zaregistrovala 1 000 nových prípadov ochorenia Covid-19.

Maďarsko, 16. marca 2020. Predseda vlády Viktor Orbán zastavil všetku osobnú dopravu do Maďarska a povolil vstup do krajiny iba maďarským občanom.

Skryť Vypnúť reklamu

Španielsko, 16. marca 2020. Minister vnútra Fernando Grande-Marlaska nariadil zavedenie kontrol na všetkých pozemných hraniciach.

Srbsko, 16. marca 2020. Prezident Aleksandar Vučić vyhlásil v krajine kvôli koronavírusu mimoriadny stav. Odsúdil EÚ za obmedzenie vývozu zdravotníckeho vybavenia a požiadal o pomoc svojho "priateľa a brata", čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga.

"Európska solidarita neexistuje," povedal Vučić. "Bola to len rozprávka na papieri. Jediná krajina, ktorá nám môže pomôcť, je Čína, kam som už zaslal zvláštny list."

Srbsko požiadalo o členstvo v EÚ v roku 2009. Prístupové rozhovory začali v januári 2014.

Česká republika, 17. marca 2020. České orgány zhabali 110 000 ochranných rúšok, ktoré Čína poslala zrejme ako dar svojim krajanom žijúcim v severnom Taliansku.

Skryť Vypnúť reklamu

23. marca poslala Česká republika za zhabané rúška do Talianska náhradu. "Na palube autobusu je 110 000 rúšok ako dar pre Taliansko, ktorý má nahradiť zdravotnícky materiál zabavený v sklade v Lovosiciach, ktorý bol pravdepodobne čínskym darom pre Číňanov žijúcich v severnom Taliansku," uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničia Zuzana Štíchová.

Nemecko, 18. marca 2020. Kancelárka Angela Merkelová naliehala v mimoriadnom televíznom prejave na nemecké obyvateľstvo, aby dodržiavalo pravidlá obmedzenia priameho sociálneho kontaktu s cieľom zabrániť čo najviac vzniku nových infekcií.

"Je to vážne," povedala. "Berte to vážne. Od zjednotenia Nemecka, vlastne od 2. svetovej vojny, sa nikdy nevyskytla tak vážna výzva pre našu krajinu, a konať solidárne je absolútne zásadné."

Skryť Vypnúť reklamu

Toto bol prvý prejav kancelárky priamo k národu za takmer pätnásť rokov jej úradovania mimo jej každoročné novoročné prejavy. O Európskej únii ani o iných členských štátoch EÚ sa nezmienila.

Belgicko, 22. marca 2020. Epidémia koronavírusu vyvolala napätie medzi Belgickom, ktoré nariadila svojmu obyvateľstvu karanténu, a Holandskom, ktoré karanténu neukladalo.

"V Holandsku sú obchody stále otvorené a zhromaždenia dokonca až 100 ľudí sú stále povolené - sú to epicentrá šírenie vírusu," povedal Marino Keulen, starosta belgického pohraničného mesta Lanaken.

Belgické úrady postavili pozdĺž hranice bariéry a nariaďujú autám s holandskými poznávacími značkami, aby sa otočili a vrátili sa domov. Keulen označil hraničné kontroly za "signál Haagu", aby "rýchlo revidoval" svoju reakciu na riziko šírenia choroby COVID-19 a nevybočoval z radu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Holandská vláda je nekompetentná a smiešna vo svojej reakcii na koronavírusovú krízu," povedal Leopold Lippens, starosta belgického pobrežného mesta Knokke-Heist. "Holandsko nerobí nič, a tak sa musíme chrániť."

Španielsko, 25. marca 2020. Potom, čo sa španielskej vláde nepodarilo získať pomoc od Európskej únie, požiadala NATO o pomoc so získaním 1,5 milióna ochranných rúšok a 450 000 respirátorov.

NATO tento materiál nemá a tak sa obmedzilo na odovzdanie španielskej prosby svojim 29 členským krajinám, z ktorých mnohé sú tiež členmi EÚ.

Poľsko, 25. marca 2020. Poľské orgány zabránili vývozu stoviek tisíc balení ručného dezinfekčného prostriedku do Nórska, ktoré nie je členom EÚ. Nórska spoločnosť Norenco vyrába a balí ručné dezinfekčné prostriedky pre škandinávsky trh v Poľsku, v továrni, ktorú tam vlastné.

Skryť Vypnúť reklamu

Generálny riaditeľ spoločnosti Norenco, Arne Haukland, uviedol, že potom, čo požiadal o vývoznú licenciu, dorazilo do továrne päť mužov, ktorí chceli vidieť firemné sklad. Spoločnosť potom dostala list, ktorý ju nariaďoval predať svoju celú produkciu ručného dezinfekčného prostriedku mestským úradom v Lubinu za pevnú cenu, v súlade s núdzovými zákonmi prijatými v Poľsku začiatkom marca.

Toto poľské nariadenie spôsobí problém v zásobovaní nórskych nemocníc.

Francúzsko, 25. marca 2020. Prezident Emmanuel Macron vo svojom prejave k národu vysielanom z vojenskej nemocnice vo východofrancúzskom meste Mulhouse (Mulhouse), ktoré bolo obzvlášť ťažko zasiahnuté Covidom-19, nevyzval k európskej, ale k národnej jednote:

"Sme vo vojne , plne sa angažujeme a celonárodne sa mobilizujeme. V našej krajine vidím rozdiely a pochybnosti. Všetkým tým, ktorí chcú našu krajinu rozbiť, hovorím, že je potrebné mať iba jeden jediný cieľ: Musíme byť jednotní v boji proti vírusu. Vyzývam vás k tejto jednote a k tomuto záväzku."

Skryť Vypnúť reklamu

Medzitým v Taliansku celoštátny prieskum verejnej mienky zverejnený 18. marca 2020 zistil, že 88% Talianov je presvedčených, že EÚ ich krajine nepomáha. Iba 4% opýtaných si myslela opak a 8% respondentov nemalo názor. Viac ako dve tretiny (67%) Talianov uviedlo, že sa domnievajú, že byť súčasťou Európskej únie je pre ich krajinu nevýhodné.

V článku nazvanom "koronavírus ohrozuje európsku jednotu" poznamenal politický komentátor Bill Wirtz žijúci v Luxemburgu toto:

"So šíriacou sa epidémiou koronavírusu uzatvárajú krajiny v Schengenskom priestore svoje vlastné hranice. Ak to robia preto, že sa domnievajú, že koordinovaná európska reakcia by bola neefektívna, alebo preto, že si to želajú ich vlastní voliči - je v tejto chvíli irelevantné. Samotná skutočnosť, že sa v Európe znovu objavili hranice, je zlyhaním Schengenskej zmluvy - o zrušení kontrol na spoločných hraniciach... "

Skryť Vypnúť reklamu

"Koordinovaná reakcia EÚ na túto pandémiu neexistuje a vzhľadom na to, že odporúčania Európskej komisie nikto nepočúva, čelí Brusel kríze dôvery. Neexistuje žiadna celoeurópska reakcia, koordinované testovanie alebo výskum. Horšie ako to je však fakt, že inštitúcie EÚ sú iba bezmocnými pozorovateľmi sporov medzi krajinami, ktoré sa snažia obmedziť vývoz zdravotníckeho materiálu, aby si ho udržali pre vlastné obyvateľstvo. V súčasnej dobe krízy sa ukázal skutočný vplyv EÚ ako veľmi malý."

"V súčasnej dobe sa krajiny stretávajú s akútnym nedostatkom nemocničných lôžok, zdravotníckeho vybavenia a celkových zdrojov. Ak dospejeme po epidémii koronavírusu k záveru, že Európska únia bola v ohnisku tejto pandémie takmer k ničomu, potom bude veľmi ťažké Schengenskú dohodu v Európe reaktivovať. "

Skryť Vypnúť reklamu

Politický redaktor francúzskeho spravodajského kanála Euronews Darren McCaffrey napísal:

"V uplynulých niekoľkých týždňoch sa v EÚ zrútila solidarita. Jednotlivé krajiny začali voči svojim susedom v EÚ uplatňovať hraničné kontroly a dokonca aj Nemecko podniklo kroky na riadenie prílivu ľudí vstupujúcich a opúšťajúcich jeho územie."

"V utorok (17. marca 2020) sa na poľsko-nemeckej hranici vytvorila 35-kilometrová fronta, v ktorej uviazli v nákladných automobiloch, autách a autobusoch stovky Európanov - Lotyšov, Estóncov a Litovčanov."

"Vzhľadom na to, že EÚ musí prijať opatrenia, aby zabránila šíreniu choroby COVID-19, má mnoho ľudí obavy o podstatu Európskej únie a jej štyroch hlavných slobôd [voľného pohybu tovaru, služieb, kapitálu a ľudí]."

"Čo je to za Európsku úniu, pokiaľ sa jej vlastní občania nemôžu voľne pohybovať? Čo je to za jednotný trh, ak tovar nemôže prúdiť cez hranice Európy bez prekážok?"

V článku nazvanom "Národy na prvom mieste: EÚ v boji proti koronavírusu bojuje za svoju vlastnú relevantnosť," nemecký spravodajský týždenník Der Spiegel poznamenal:

"So šíriacou sa epidémiou koronavírusu v Európe odhaľuje desiatky rokov stará únia svoje slabiny. Hoci EÚ dokázala prežiť Brexit aj krízu eura, tak táto koronavírusová kríza sa pre ňu môže stať neprekonateľným problémom."

"Namiesto toho, aby sa členské štáty EÚ pokúsili prísť so spoločným riešením, prebieha balkanizácia Európy a Európa sa vracia k národným riešeniam. Namiesto toho, aby si navzájom pomáhali, hromadia krajiny EÚ rúška a respirátory rovnako ako hromadia panikáriaci Európania toaletný papier.

Prvé rozhodnutie niektorých členských štátov EÚ vyhnúť sa vývozu zdravotníckeho materiálu do Talianska - krajiny EÚ, ktorá bola doteraz pandémiou najviac zasiahnutá - zatienila dokonca aj nedostatok európskej solidarity prejavený maďarským premiérom Viktorom Orbánom v utečeneckej kríze."

"Európania sú jednotní ani v tom, ako bojovať s vírusom. Kým Nemecko sa snaží zabezpečiť, aby sa s vírusom stretlo a nakazilo čo najmenej ľudí, tak Holandsko chce, aby COVID- 19 prekonalo čo najviac zdravých ľudí, a aby sa tak stali voči tejto choroby imúnne. Signál je jasný: Keď začne byť situácia vážna, tak sa každý členský štát EÚ stará v prvom rade o seba - dokonca aj 60 rokov po založení tohto spoločenstva. "

Soeren Kern je významný spolupracovník Gatestone Institute so sídlom v New Yorku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pacienti v nemocnici.

Nadúmrtnosť sa v júni znížila na úroveň piatich percent, čo predstavuje najnižšiu mieru dosiahnutú za posledných deväť mesiacov. Najvyššie hodnoty zaznamenali štatistici v januári, keď pri rekordných 9,1-tisíca úmrtiach dosiahla takmer 77 percent.


SITA 4 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených prei PCR testoch prekročil jedno percento.


4 h
Vizualizácia medzihviezdneho asteroidu 1I/2017 U1 'Oumuamua.

Bádatelia chcú v rámci projektu s názvom Galileo vybudovať medzinárodnú sieť veľkých teleskopov, kamier a počítačov. Tie by spoločne skúmali neidentifikované lietajúce objekty, teda UFO.


TASR 6 h
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Pracuje fašista na ministerstve zahraničných vecí? Znak vyryli v zabezpečenej časti budovy.


TASR 6 h