SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Kompenzácie a náhrady? Ale na úkor koho, zamýšľa sa Václav Klaus

Aktuálna kríza nesmie byť zneužitá k tichému presadzovaniu niektorých sociálno-inžinierskych, len ťažko vratných a slobodu človeka ohrozujúcich postupov.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: TASR)

Dnes je potrebné od vlády chcieť viac než len opatrenia z prvotného ľaknutia sa.

Presvedčili sme sa, že sa masívnemu a nekontrolovanému šíreniu nákazy zatiaľ podarilo zabrániť.

Cena, ktorú za to platíme a hlavne platiť budeme, však je a bude obrovská, píše bývalý prezident Václav Klaus v exkluzívnom komentári uverejnenom na serveri idnes.cz a na webe Inštitútu Václava Klausa.

Pokus o isté zhrnutie: bojíme sa viac tohto vírusu, alebo toho, čo spôsobí ľudia?

Na akýkoľvek súhrn alebo záver je príliš skoro. Takto mimoriadna udalosť sa nám zdá, pri nulovom odstupe od nej, strašne veľká, ale to sa ľuďom zdalo už mnohokrát. Preto sme opatrní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek tomu si toto naše dvanásťdenné putovanie svetom koronavírusovej pandémie istú bodku zaslúži, aj keď to skutočná bodka ani zďaleka nie je.

Nebudeme sa pliesť do medicínskych úvah (sú rovnako tak nejasné, ako úvahy spoločenskovedné), ale s vďakou kvitujeme dve veci.

Že sa konečne začínajú "očisťovať" štatistiky (a dôsledne odlišovať zomrelých na tento koronavírus od zosnulých v ére koronavírusu) a že snáď bude konečne testovaná reprezentatívna vzorka populácie, nielen zvlášť ohrozené skupiny obyvateľov.

Je práve toto základom názorového obratu prof. Prymuly, ktorý predviedol v posledných dňoch? Kiež by, inak hrozí, že budú ľudia jeho správanie interpretovať ako poslušné nasledovanie pokynu (či rozkazu) zhora. Už to robia.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnej bezprecedentnej situácii nie sme sami. Obdobné problémy má mnoho ďalších krajín. A majú ich i krajiny, ku ktorým niektorí z nás donedávna nekriticky vzhliadali ako ku svojim vzorom (a ktoré si tiež pred nami na vzory hrali).

Teraz vidíme, ako situáciu nezvládajú, a ako sa rúcajú. Aj preto stále zdôrazňujeme, že si pomôcť musíme predovšetkým sami.

Česká vláda nie je ani jediným, ani hlavným protagonistom dnešných riešení pandémie, naša krajina iba viac či menej vydarene nasleduje väčšie štáty a ich politikov.

Snažili sme sa nekritizovať vládu. Rešpektovali sme jej demokratický mandát. Vyzývali sme k veľkorysosti a nezaoberaniu sa malichernosťami.

Videli sme, že sa práve v nich neužitočne vyžíva nemalá časť kritickej verejnosti, novinárov a opozície.

SkryťVypnúť reklamu

Nepridávali sme sa k unáhleným a povrchným odsudkom jednotlivých krokov vlády.

Vedeli sme, že by sme tým zvyšovali hladinu šumu, v ktorom potom ľahko prejdú rozhodnutia meniace samotnú podstatu nášho štátu.

Vieme, že nie je jednoduché niesť zodpovednosť v situácii s nejasnými rizikami (keď môže byť rozumné skôr prestreliť než nedostreliť).

Podobne lojálne sa správala drvivá väčšina obyvateľov našej krajiny. To isté sme očakávali, ako sa ukázalo márne, od opozičných politických strán.

Práve táto pozícia nášho inštitútu nám teraz dovoľuje, aby sme zmenili tón vo chvíli, keď sa začína hovoriť nielen o čiastkovom uvoľnení reštriktívnych opatrení, ale aj o zavádzaní nebezpečne vyzerajúcich opatrení ďalších, tentokrát s dlhodobými dopadmi na spoločnosť a ekonomiku.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je potrebné od vlády chcieť viac než len opatrenia z prvotného ľaknutia sa.

Presvedčili sme sa, že sa masívnemu a nekontrolovanému šíreniu nákazy zatiaľ podarilo zabrániť. Cena, ktorú za to platíme a hlavne platiť budeme, však je a bude obrovská.

Nemá zmysel špekulovať o stovkách miliárd či biliónov korún (obdivujeme tých, ktorí tieto konkrétne čísla sebavedome uvádzajú), má zmysel hovoriť o tom, čo robiť v tejto, už nie počiatočnej fázy stretu s touto pandémiou.

Vláda nám pridelila úlohu pasívnych prijímateľov sprvu zrejme nevyhnutných, neskôr stále spornejších, málo funkčných, administratívno náročných či dokonca neprijateľných opatrení.

Každý deň počujeme, komu a čo vláda rozdá, ale ešte ani raz sme nepočuli, že by sa chystala k potrebným rozpočtovým škrtom.

SkryťVypnúť reklamu

Stále sa hovorí o najrôznejších kompenzáciách, náhradách, odškodnení, podporách, úľavách.

Ale nehovorí sa voči komu alebo na úkor koho.

Pre každú vládu je lákavé selektívne rozdávať, a kupovať si tým vďačnosť rôznych záujmových skupín.

Je ľahké uľaviť dlžníkom na úkor sporiteľov, podporiť "potrebných" na úkor daňovníkov, vyhovieť privilegovaným sektorom (a skupinám ľudí) na úkor všetkých ostatných.

To nemožno akceptovať.

Nesmieme dovoliť, aby inštitúcie štátu presúvali peniaze od mlčiacich poškodených do vreciek hlasných poškodených.

Nedovoľme, aby sa najväčšou obeťou koronavírusu stalo slobodné trhové prostredie a motivácia ľudí k práci.

Čakali sme - v byrokraticky nesmierne preťaženej ekonomike - rôzne liberalizačné opatrenia, ale tie neprichádzajú.

SkryťVypnúť reklamu

A to ani v situácii, keď už je každému jasné, že každý ďalší deň núdzového stavu, zákazu vychádzania, neprítomnosti ľudí v práci, nemožnosti normálne fungovať pôsobí obrovské spoločenské a národohospodárske straty.

Nesúhlasíme s predĺžením núdzového stavu do mája. Táto oneskorenie sa môže stať oným povestným prekročením Rubikonu.

Za neuveriteľné považujeme rozhodnutia krízového štábu a jeho sociálno-demokratického vedenia - ako trucpodnik vláde - zostaviť tím "ekonomických odborníkov", ktorí majú pripraviť ekonomický program na dobu po odznení krízy.

Nebudeme vymenovávať (a tým ich povyšovať) jedincov, ktorí boli do toho tímu vybraní, ale v žiadnom prípade to nie sú experti, ktorí by mali mať akýkoľvek mandát pripravovať program ekonomického rozvoja krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Je to skôr tím veľmi sporných ekonomických pseudoodborníkov, ktorí už dokázali radiť vládam odprava doľava (a potom sa dlhé roky živiť kritikou týchto svojich vlastných rád).

Nás ekonómou trápi tzv. efekt západky. Akonáhle sa niečo zavedie, už sa to nikdy nezruší.

Vieme, že bude veľmi ťažké presadiť zrušenie v núdzovom stave zavedených obmedzení a regulácií, a zabezpečiť návrat k normalite pred krízou.

Tzv. múdra karanténa, založená na sledovaní ľudí cez mobilné a platobné dáta, už s nami asi zostane navždy. Bez toho, aby sme si to uvedomovali, spolu s koronavírusom sme si z Číny doviezli aj infekciu tzv. sociálneho scoringu, ktorý umožňuje digitálne kontrolovať správanie občanov, a teda ich fakticky podriadiť moci štátu.

V prípade Číny tieto metódy odsudzujeme, ale práve teraz ich u nás akceptujeme?

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálna kríza nesmie byť zneužitá k tichému presadzovaniu niektorých sociálno-inžinierskych, len ťažko vratných a slobodu človeka ohrozujúcich postupov.

Dnešné dni nám ukazujú obrovskú moc moderného štátu. Prakticky zo dňa na deň je schopný paralyzovať ekonomický a spoločenský život nielen vo vnútri jedného štátu, ale na celej planéte.

Tieto otázky si rovnako ako my kladú ľudia na celom svete.

Je nádej využiť túto pandémiu pozitívnym smerom? Alebo sú ľudia nepoučiteľní?

Križovatka, na ktorej stojíme, predstavuje najvážnejšiu hrozbu pre spoločnosť a trhovú ekonomiku od vrcholu studenej vojny.

Skúsme sa obriemu spoločenskému regresu, ku ktorému sme práve nakročili, vyhnúť. Ešte nie je všetko stratené.

Každým dňom je - aj v oficiálnych médiách - vidieť, že si to viac a viac ľudí uvedomuje a že sa s tým nechce zmierovať.

SkryťVypnúť reklamu

Václav Klaus a kolektív autorov IVK, publikované v rámci dvanásťdielneho seriálu textov IVK o koronavírusovej pandémii pre portál iDNES.cz, 8. apríla 2020.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu