SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Záchranná loď plná migrantov stojí pri Lampeduse. Plávajte s nimi do Nemecka, odkazujú úrady

Podľa nového dekrétu talianskej vlády už Taliansko nespĺňa podmienky "bezpečného prístavu" a neumožní vylodenie migrantov z plavidiel pod cudzou vlajkou. Otázka je, či im toto odhodlanie vydrží.

Loď Alan Kurdi.Loď Alan Kurdi. (Zdroj: SITA/AP)

Alan Kurdi, jediná loď neziskovky Sea Eye, ktorá momentálne operuje v Stredozemnom mori, má aktuálne na palube 150 migrantov vylovených v minulých dňoch neďaleko Líbye, píše Mrian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Pri jednej z týchto akcií, siedmeho apríla, sa dostala do konfliktu s líbyjskou pobrežnou strážou (alebo, ako hovorí nemecká organizácia Pre Asyl, ktorá časť tých vítacích aktivít zastrešuje, "takzvanou" líbyjskou pobrežnou strážou).

Taliansky denník La Stampa informuje, že medzi 68 osobami, ktoré pri tej príležitosti pribudli na palube, sú väčšinou Bangladéšania, ale aj občania Alžírska, Sudánu, Guiney, Sýria, Čadu, Ghany a Burkiny Faso.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri ďalšej akcii bolo podľa La Stampa vylovených 82 osôb, prevažne Maročanov, Bangladéšanov, Somálčanov, Senegalcov a Gambijcov. Dohromady teda 150.

(Mimochodom, pokiaľ ide o pôvodného Alana Kurdiho, ktorý sa utopil pred piatimi rokmi: v marci 2020 dostali traja pašeráci ľudí, ktorí sa na vtedajšej akcii podieľali, od tureckého súdu spolu 125 rokov väzenia.)

Loď pod vedením kapitánky Bärbel Beuse následne zamierila k talianskym brehom, aby tu nových Európanov vyložila. Potom, čo Salviniho Lega vlani po vládnej kríze skončila v opozícii, je nová talianska vláda (M5S + PD) zasa ochotná občas prístavy otvoriť.

Tentoraz však vo veľkom zhone štyria vládni predstavitelia - minister zahraničia Luigi Di Maio, ministerka infraštruktúry a dopravy Paola De Micheli, ministerka vnútra Luciana Lamorgese a minister zdravotníctva Roberto Speranza podpísali dekrét, podľa ktorého Taliansko nie je vzhľadom k epidémii koronavírusovej chorobe Covid-19 bezpečnou oblasťou a nebude umožňovať vylodenie migrantov z lodí plávajúcimi pod vlajkami iných štátov.

SkryťVypnúť reklamu

Alan Kurdi je registrovaný v Nemecku a situáciu má teda riešiť práve Nemecko.

Dekrét bol vydaný len o niekoľko hodín predtým, než mohla loď dosiahnuť Lampedusu.

(Kde ostatne migračný pohyb neustáva a v utorok večer tam dorazili dve lode z afrického pobrežia s celkom 124 ľuďmi. Ale podľa všetkého po svojej vlastnej osi a bez aktívnej asistencie Európanov.)

Moc sa neradujte, milí čitatelia. Bolo by síce krásne, keby v Berlíne akceptovali, že za činnosť nemeckých organizácií v cudzine nesú určitú politickú zodpovednosť, ale úplne by to nezodpovedalo klasickej merkelovskej politike, pri ktorej sa problémy jednoducho nechávajú pasívne ležať.

"Aussitzen", vysedieť veci, to je základný princíp, podľa ktorého sa v Kanzleramt postupuje už niekoľko rokov.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade Sea Eye potom má špeciálne CDU / CSU jeden veľký problém, o ktorom česká tlač možno ani nevie, ale pritom je veľmi podstatný: táto organizácia a jej činnosť sú totiž významne podporované nemeckými cirkvami, s ktorými sa nominálne kresťanské strany nemôžu pustiť do otvoreného konfliktu.

Napríklad vlani vo februári poslal tejto neziskovce z cirkevných prostriedkov 50-tisíc eur bavorský katolícky arcibiskup Reinhard Marx. Len o pár týždňov neskôr pokrstil Alana Kurdiho v prístave v Kieli sám predseda Evanjelickej cirkvi v Nemecku Heinrich Bedford-Strohm.

Odvtedy sa situácia nijak nezmenila; vo videu z novembra 2019 sa zástupcovia evanjelikov, katolíkov i mennonitov jasne postavili za ich činnosť a článok na oficiálnom portáli evanjelickej cirkvi v Nemecku v marci 2020 sa na financovaní novej lodi tiež hlási.

SkryťVypnúť reklamu

A spolok, ktorý nákup Alana Kurdiho umožnil, sa volá United4Rescue, na jeho vzniku sa cirkvi podieľali a cirkevné prostriedky tvoria významnú časť jeho rozpočtu. (Článok na stránkach bavorského rozhlasu.)

Načítavam video...

Ak to sčítam a podčiarknem, neverím, že sa nemecká vláda bude v tejto veci akýmkoľvek spôsobom angažovať.

K tomu, aby dovážala Bangladéšanov, Somálčanov a Sudáncov lietadlom priamo zo Stredomoria do Nemecka, nenájde samozrejme politickú odvahu. Ale k mocenskému zásahu proti činnosti organizácie Sea Eye tiež nie.

Najjednoduchšie je nechať čierneho Petra v rukách Talianov, nech si s ním nejako poradia.

Od posádky Alana Kurdiho by som potom čakal, že budú postupovať rovnako, ako ich predošlí kolegovia v podobných situáciách: tj. rozhodne neplávať do Nemecka, ale zdržiavať sa na mori pred Lampedusou, vysielať pre tlač depeše o tom, ako sa humanitárna situácia na palube zhoršuje (pozri napríklad vetu na palube je teraz tak tesno, že sa tam všetci zachránení ťažko uložia k spánku v Denníku N) a čakať, kedy talianskej vláde jednoducho povolia nervy a udelí im výnimku.

SkryťVypnúť reklamu

Predošlý minister vnútra Matteo Salvini ostatne pôjde pred súd za to, že znemožňoval 131 migrantom vylodenie z lode pobrežnou strážou (tým sa mal dopustiť únosu), takže akákoľvek odmietavé rozhodnutia v tomto smere sú pre talianskych politikov trochu riskantné.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu