SME
Utorok, 29. september, 2020 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

V ľudskoprávnom výbore pôsobí aj Mazurek, ktorému v minulom roku súd uznal vinu za rasistické reči

Milan Mazurek je spolu s ďalším poslancom za ĽSNS Tomášom Tarabom taktiež členom výboru pre európske záležitosti.

(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Členom výboru Národnej rady SR (NR SR) pre ľudské práva a národnostné menšiny je aj Milan Mazurek (ĽSNS), ktorému v septembri 2019 Najvyšší súd SR uznal vinu za rasistické reči v rádiu Frontinus.

Poslanec strany Kotlebovci – Ľudová strany Naše Slovensko (ĽSNS) v dôsledku toho prišiel počas minulého volebného obdobia o poslanecký mandát a za svoje výroky musel zaplatiť 10-tisícovú pokutu.

Členom zákonodarného orgánu sa stal opätovne po parlamentných voľbách z 29. februára, v ktorých získal 65 921 preferenčných hlasov.

Skryť Vypnúť reklamu

Mazurek je spolu s ďalším poslancom za ĽSNS Tomášom Tarabom taktiež členom výboru pre európske záležitosti. O kotlebovcoch je pritom známe, že sú hlasnými kritikmi Európskej únie a požadujú vystúpenie Slovenska z nej.

Do čela ľudskoprávneho výboru sa neúspešne pokúša dostať poslanec za opozičnú stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Ľuboš Blaha. Do tejto funkcie ho zákonodarcovia nezvolili celkovo štyrikrát. Problém s ním majú najmä koaliční poslanci.

Členmi ľudskoprávneho výboru, ktorý tak zatiaľ vedú jeho podpredsedovia Vladimíra Marcinková (Za ľudí) a Peter Pollák (OĽaNO), sú napríklad aj niekoľkonásobný premiér a dlhoročný predseda Smeru – SD Robert Fico či matka zavraždeného policajta Róberta Remiáša Anna Remiášová (OĽaNO).

Kotlebovci majú svoje zastúpenie aj v ďalších parlamentných výboroch. Martin Beluský je predsedom výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ).

Skryť Vypnúť reklamu

Štefan Kuffa, ktorý je bratom známeho kňaza Mariána Kuffu, a ktorý už bol poslancom NR SR za hnutie OĽaNO, zase pôsobí v zahraničnom výbore.

Členom tohto výboru je aj Andrej Medvecký, ktorý bol v minulosti dvakrát odsúdený, raz za napadnutie cudzinca z Dominikánskej republiky a druhýkrát pre šoférovanie pod vplyvom alkoholu.

Šéf ĽSNS Marian Kotleba sa neúspešne uchádza o funkciu lídra výboru na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva. Plénum ho, rovnako ako Blahu, nezvolilo do čela výboru štyrikrát. Kotleba je však členom tohto výboru a je taktiež súčasťou brannobezpečnostného výboru.

Predsedom Výboru NR SR pre kultúru a médiá je 29-ročný poslanec Kristián Čekovský (OĽaNO). Ten v minulosti patril k štvorici redaktorov RTVS, ktorí boli voči vedeniu telerozhlasu kritickí a s ktorými sa následne RTVS rozhodlo v apríli 2018 nepredĺžiť zmluvy.

V kultúrnom výbore parlamentu pôsobí aj bývalá ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD), zabávač Jozef Pročko (OĽaNO) či poslanci za stranu ĽSNS Stanislav Mizík a Peter Krupa.

Skryť Vypnúť reklamu

Mizík mal v minulosti problém s tým, že vtedajší prezident Andrej Kiska udelil štátne vyznamenania aj ľuďom židovského pôvodu. Výbor NR SR pre kultúru a médiá pritom má v kompetencii prípravu návrhov na udelenie štátnych vyznamenaní.

Krupa je zasa známy tým, že počas minulého volebného obdobia na rokovania kultúrneho výboru nechodieval.

V zdravotníckom výbore pôsobí Monika Kavecká (OĽaNO), ktorá v minulosti stála v čele odborov zdravotných sestier kritizujúcich vtedajšiu vládu Roberta Fica.

Kavecká nie je jediný zdravotnícky odborár s politickými ambíciami. O vstup do veľkej politiky sa v minulosti neúspešne pokúšal napríklad Marian Kollár, ktorý stál v roku 2011 na čele akcie hromadných výpovedí lekárov.

Parlamentné politické strany si po voľbách podelili výbory v pomere 12 ku 7 v prospech koalície. Predsedu nemá zatiaľ výbor na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva. Ľudskoprávny výbor vedú do doby zvolenia predsedu jeho podpredsedovia.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Moslimovia sa smú klaňať k Mekke počas pracovnej doby, rozhodol švédsky súd

Súd v Malmö tým zrušil rozhodnutie rady mesta Bromölla, ktorá vlani modlitby počas práce výslovne zakázala. Zákaz bol mierený na všetky vyznania, obmedzoval však predovšetkým ortodoxných moslimov, ktorí sa modlia na koberčeku až päťkrát za deň.

Modlitba väzňov podozrivých zo spolupráce s Talibanom.
Slovensko

Od októbra výrazne sprísnime opatrenia. Krízový štáb navrhuje aj vyhlásenie núdzového stavu

Športové, kultúrne, spoločenské, ale aj cirkevné podujatia budú zakázané. Obmedzia sa počty ľudí v obchodoch. Rúška na školách pokračujú, znovu sa zavedú v exteriéri, ak je odstup menší ako dva metre.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) a hlavný hygienik Ján Mikas.
Slovensko

Sme rodina, SaS a Za ľudí podporujú úpravu trestov pri držbe marihuany, pre OĽaNO to nie je témou

Tému dekriminalizácie marihuany otvorila europoslankyňa Nicholsonová. Čaputová sa vyjadrila, že otvorenie diskusie na túto tému podporuje.

(ilustračné foto)
Slovensko

Vulgarizmy nepatria do úst poslancov, ministrov ani premiéra, myslí si politológ

Blaha najprv v pléne označil Matovičovu manželku za „bielu kobylu", premiér zas hovoril o tom, že Blaha mydlil barana. Blaha sa neskôr ospravedlnil.

Ľuboš Blaha počas hodiny otázok.