BRATISLAVA - Počas piatka pribudlo na Slovensku 13 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom v laboratóriách otestovali 2174 vzoriek.
Celkovo je tak potvrdených 728 prípadov tohto ochorenia.
Na sobotnom brífingu o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Ako ďalej priblížil, jeden z pacientov je v karanténnom stredisku a jedna z pacientok je v kritickom veku 65 plus.
"Ostatní pacienti a pacientky sú z okresov Spišská Nová Ves, Bratislava, Nové Zámky, Senec, Žilina, Dunajská Streda a Pezinok," povedal Krajčí.
Hospitalizovaných je momentálne 147 ľudí, z toho u 44 pacientov už bolo potvrdené ochorenie COVID-19, s podozrením na ochorenie leží zvyšných 103 pacientov.
Hospitalizovaní sú prevažne na infekčných klinikách po celom Slovensku.
Slovensko má naďalej 23 vyliečených ľudí, čo potvrdili vykonané dva testy s negatívnym výsledkom. Dvaja ľudia na ochorenie zomreli.
Pripravujú nemocnice na nástup pandémie
Ako informoval Krajčí, na ministerstve sa snažia vytvoriť reprofilizačný plán nemocníc tak, aby bola ústavná zdravotná starostlivosť kvalitne pripravená na nástup pandémie.
Nemocnice sa budú reprofilizovať v troch vlnách. V prvej fáze je k dispozícii približne 500 lôžok. Druhá vlna zahŕňa kompletnú reprofilizáciu 22 vytipovaných nemocníc, ide minimálne o 2 200 lôžok.
Zvyšné nemocnice, ktoré dokopy tvoria 31-tisíc lôžok, budú reprofilizované v tretej fáze. Minister však dúfa, že táto sa realizovať nebude.
"V záverečnej fáze zdravotnú starostlivosť bude poskytovať 11 kľúčových fakultných univerzitných nemocníc," dodal.
Ako uviedla riaditeľka Univerzitnej nemocnice Bratislava Renáta Vandriaková, prvú fázu reprofilizácie podstúpia nemocnice na Kramároch a v Ružinove.
Na Kramároch sa reprofilizuje 133 lôžok, na ktorých bude možné realizovať ľahký a stredný typ ventilácie. Na oddelení intenzívnej medicíny budú vyčlenené štyri lôžka pre najťažších pacientov, rozšíriť je ich však možné až na 16.
V Ružinove sa má nemocnica reprofilizovať podobne, takisto pôjde o 133 lôžok.
"Pripravené je aj v dostatočnom množstve prístrojové a materiálno-technické vybavenie," uviedla Vandriaková.
Ako dodala, rovnako sa snažia zabezpečiť aj personálne vybavenie.
Začínajú uvažovať o vykonaní plánovaných operácií
Ako uviedol minister zdravotníctva, komunikuje už aj o tom, že by sa začali vykonávať plánované operácie.
"Aby obyvatelia nedoplatili na pandémiu tým, že im nebude poskytnutá zdravotná starostlivosť," konštatoval.
Dodal, že v utorok má k tomu vydať metodické usmernenie. Bol by rád, aby pacienti, ktorí boli v karanténe a boli negatívne testovaní, mohli v bielych zónach podstúpiť naplánované operácie.