SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Prečo sezónna chrípka nedevastuje ekonomiku ako covid-19

Covid-19 sa od chrípky líši tým, ako rýchlo sa šíri, akú dlhú vyžaduje liečbu a ako ťažké je to ochorenie. Účinné očkovanie by to zmenilo.

Zdravotníci na výjazde v Brooklyne.Zdravotníci na výjazde v Brooklyne. (Zdroj: SITA/AP)

Ako jeden štát za druhým vyhlasuje obmedzenie pohybu svojich obyvateľov so zdrvujúcim dopadom na miestne ekonomiky, vyvstáva na mysli radu skeptikov otázka: milióny Američanov každý rok dostanú chrípku a desiatky tisíc ich na ňu zomrú.

Prečo sa kvôli chrípke spoločnosti neuzatvárajú? Otázku si položil americký denník The Wall Street Journal (WSJ), píše server echo24.cz.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) uvádza, že sa za poslednú sezónu nakazilo chrípkou 55 miliónov Američanov a na 63 000 ich zomrelo.

Skryť Vypnúť reklamu

V porovnaní s tým sa podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa ochorenie covid-19 vyvolané koronavírusom preukázalo v USA u 466 000 ľudí, z ktorých zomrelo vyše 18-tisíc.

Čísla však nehovoria všetko, poznamenáva WSJ.

Pre začiatok, bilancia nakazených chrípkou udávaná CDC je odhadom všetkých nakazených, kdežto údaje o infikovaných covid-19 sa týkajú len skutočne diagnostikovaných pacientov.

CDC niekedy v budúcnosti zverejní odhad celkového počtu ľudí s koronavírusom, nateraz je však porovnanie týchto údajov pri oboch ochoreniach porovnávaním jabĺk s hruškami.

Covid-19 sa navyše od chrípky líši tým, ako rýchlo sa šíri, akú dlhú vyžaduje liečbu a ako ťažké je to ochorenie.

Nákaza, na ktorú doteraz nie je liek, tiež kladie nezvyčajne veľké bremeno na zdravotnícky personál a nemocnice.

Skryť Vypnúť reklamu

Namiesto jemných vĺn infikovaných ľudí, ktoré sa prelievajú naprieč celou krajinou v rozmedzí šiestich mesiacov, zavalila prílivová vlna covid-19 za polovičnú dobu len hŕstku miest.

Koncentrácia rýchlo nahromadených ťažkých ochorení tým prehltila zasiahnuté oblasti. Panuje pritom obava, že bez spoločenských obmedzení, ktoré sa zdajú byť v tejto chvíli jedinou účinnou metódou proti šíreniu nákazy, sa to isté bude opakovať aj na iných miestach.

Náčrt pandémie chrípky H1N1 z roku 2009 môže slúžiť ako ukazovateľ rozdielu v rýchlosti prenosu medzi chrípkou a koronavírusom.

Ak porovnáme len laboratórne potvrdené prípady, vírusom H1N1 sa podľa CDC za prvých 102 dní nakazilo 43 677 ľudí, z ktorých 302 zomrelo.

Za obdobie o 22 dní kratšie sa koronavírusom infikovalo deväťkrát toľko ľudí a chorobe covid-19 ich podľahlo 42-krát viac.

Skryť Vypnúť reklamu

Nielenže kvôli covid-19 prichádza do nemocníc viac pacientov, ako je obvyklé, ale vyžadujú tiež dlhšiu liečbu.

Priemerná doba hospitalizácie dospelého s chrípkou predstavuje 3,6 dňa. V nemocniciach v oblasti Seattlu, kde sa liečili jedni z prvých pacientov, ktorí v USA na covid-19 zomreli, strávili títo ľudia v nemocnici priemerne 12 dní, deväť dní na jednotkách intenzívnej starostlivosti a desať dní napojenie na pľúcne ventilátory.

Pre preživších boli tieto údaje 17 dní v nemocnici, 14 na JIS a 11 dní na ventilátore.

Mať nemocnicu plnú pacientov s vysoko nákazlivou chorobou tiež vyčerpáva zásoby ochranných pomôcok, čo vystavuje riziku prítomných zdravotníkov.

V chrípkovej sezóne sa pritom podobná ochrana používa len výnimočne v niektorých izbách.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina personálu má tiež určitú imunitu voči chrípke, či už prirodzenú, či nadobudnutú očkovaním. Proti covid-19 však teraz očkovanie neexistuje.

Existuje však jedna vlastnosť, vďaka ktorej je koronavírus menej problematický ako chrípka.

"Nemení sa a nemutuje takým tempom, ako to dokáže chrípka," povedala Allison Weinmannová, doktorka špecializujúca sa na infekčné choroby.

To môže farmaceutickým spoločnostiam uľahčiť vývoj účinného očkovania, čo by z covid-19 mohlo nakoniec urobiť rovnako všedné ochorenie, akým je sezónna chrípka, napísal denník The Wall Street Journal.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Biden podpísal 15 výkonných nariadení vrátane zotrvania USA vo WHO

Ďalším podpisom zase zrušil zákaz vstupu na územie Spojených štátov pre cestujúcich z prevažne moslimských krajín a nariadil tiež zastavenie výstavby múru na hraniciach s Mexikom. Biden najskôr zavolá Trudeauovi, telefonát s Putinom zatiaľ neplánuje.

Nový americký prezident Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden v inauguračnom prejave: Demokracia zvíťazila

USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

Nový prezident USA Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden sa stal 46. prezidentom Spojených štátov amerických

"Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden.

Joe Biden zložil prísahu.
Slovensko

Slovensko má dostatok vakcín pre 85 percent dospelých ľudí

Spolu má Slovensko k dispozícii viac ako 7,4 milióna vakcín, očkovať sa tak môže 3,7 milióna ľudí, povedal premiér Matovič.

Igor Matovič.