SME
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Súd rozhodol, že prvý zločin v kozme sa nestal

Americká astronautka bola zbavená obvinenia, že z kozmickej lode kontrolovala bankové účty svojej exmanželky. Jej šance vstúpiť na Mesiac však spadli k nule.

Trojica v roku 2015, keď im to ešte v manželstve klapalo.Trojica v roku 2015, keď im to ešte v manželstve klapalo. (Zdroj: FB Summer Worden)

Bola vybraná, aby ako prvá žena vstúpila na Mesiac, teraz jej šance spadli k nule. A taká to bola láska...

Bohužiaľ pre anály a našťastie pre americkú astronautku Anne McClainovou sa prvý zločin spáchaný vo vesmíre nestal.

Ale dejiny kozmonautiky majú aspoň prvý prípad obvinenia človeka na obežnej dráhe, že spáchal kriminálny čin, píše Milan Vodička v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.

McClainová nevylúpila kozmickú stanicu, ani sa nesnažila ukradnúť družicu. Len vraj kontrolovala cudzí bankový účet. Znie to divne, pretože v kozme banky nie sú.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale na tom nezáleží. Viete si predstaviť, že niekto z obežnej dráhy vám ukradne identitu a pozerá sa do vášho účtu, ktorý máte v sporiteľni niekde na Zemi?

Presne z toho bola McClainová obvinená.

McClainovú možno poznáte, aj keď to neviete. Zhruba pred rokom obehla svet správa, že do kozmu z vesmírnej stanice prvýkrát vystúpia len dve ženy - naraz a sólo, bez muža. Nebol to prielom pre kozmonautiku, ale pre módny feminizmus, a tak to malo svetové titulky.

Nakoniec z toho nebolo nič, pretože na stanici nebol vhodný skafander. Majú tam dva, jeden strednej veľkosti a druhý veľký, ženy potrebovali tú strednú, takže von šli jedna žena a jeden muž. McClainová nie, na vesmírnej prechádzke už bola predtým.

Teraz jej hrozilo, že namiesto skafandra oblečie väzenskú uniformu.

Skryť Vypnúť reklamu

Za všetkým bola láska, ktorá prechádza v nenávisť. A dieťa, chlapček.

Než McClainová odštartovala v decembri 2018 do vesmíru, bola už rok rozvedená. A žalovala ju jej bývalá manželka. Obe boli totiž lesby.

Vzali sa v roku 2014 a bolo to veľmi rovné manželstvo - obe boli podplukovníčky. McClainová pri letectve, kde vo vrtuľníku za vojny v Iraku absolvovala vyše dvesto bojových misií. Jej žena Summer Wordenová bola na spravodajstve.

Keď sa vzali, mala McClainová naraz i dieťa. Wordenovej sa narodilo rok pred svadbou.

A zdá sa, že o dieťa išlo.

Ale najprv, akého zločinu sa McClainová mala z Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS dopustiť.

V čase, keď krúžila v kozme, zarazila jej bývalú ženu Wordenovú zvláštna vec. Hoci astronautka lietala 400 kilometrov nad planétou, bola veľmi dobre informovaná o tom, koľko Wordenová utráca.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď si kúpila auto, hneď prišla z vesmíru otázka, kde na to vzala.

Pretože Wordenová bola dôstojníčkou vojenského spravodajstva, trochu si to preklepla. Požiadala banku, aby jej povedala, kde sa nachádzajú počítače, ktoré k účtu použili jej prístupové heslo.

A banka jej odpovedala, že jeden z počítačov patrí do siete NASA, amerického Národného úradu pre letectvo a kozmonautiku.

A tak zažalovala astronautku, že jej ukradla identitu a kontrolovala jej účty.

Rozhodne dosť zaujímavé: niekto z kozmu prezerá vaše účty na Zemi. Bola to malá bomba. Dovtedy sa vo vesmíre žiadny zločin nestal.

Ale tak jednoduché to zase nebolo, pretože za tým bola zložitejšia história.

Astronautka všetko vysvetlila s tým, že vždy viedla rodinné financie, teda aj účet svojej ženy, pretože Wordenová bola chaotická a veľmi jej to nešlo.

Skryť Vypnúť reklamu

A tak to zostalo aj v čase okolo rozvodu. A dokonca, aj keď bola vo vesmíre.

Chcela vraj mať hlavne istotu, že o chlapčeka Wordenovej je dobre postarané a jeho matka má peniaze, aby sa mal dobre.

McClainová teda robila to, čo vždy. Wordenová jej nikdy nepovedala, aby na účet nepozerala. A nikdy si ani nezmenila heslo.

Vyšetrovanie sa skončilo pre Wordenovú katastrofou. Ukázalo sa, že v dvoch veciach klamala, napríklad práve o hesle. Tvrdila, že si ho zmenila oveľa skôr, než sa to naozaj stalo, takže to vyzeralo, že jej astronautka účet z kozmu nabúrala.

Teraz má naopak na krku žalobu ona a hrozí jej až päť rokov. Lenže ani tým to nekončí.

Problém má aj astronautka McClainová. Kariérny. A celkom veľký.

Ukázalo sa, že medzi oboma ženami zúrila vojna o dieťa Wordenovej. A celkom drsná.

Skryť Vypnúť reklamu

Po svadbe chcela McClainová získať adopciou rovnaké rodičovské práva ako matka, tá to však nedovolila.

Asi urobila dobre, pretože na jar 2018, to manželstvo ešte existovalo, podala McClainová k súdu sama od seba žiadosť o zdieľané rodičovstva a výhradné právo rozhodovať, kde bude chlapcovo trvalé bydlisko.

Tiež chcela, aby súd "právne zaznamenal jej trvalý a hlboký rodičovský vzťah k dieťaťu". To Wordenovej znelo, ako by jej chcela chlapca vziať.

McClainová všetko zdôvodnila tým, že Wordenová je výbušná a robí zlé finančné rozhodnutia.

Keď potom matka podala žiadosť o rozvod, obvinila ju McClainová z fyzického napadnutia.

Faktom je, že to neznelo úplne pravdepodobne, pretože astronautka hrá a miluje rugby, v Iraku nalietal 800 bojových hodín a jej pilotný volací kód je Annimal, čo je vtipná a vypovedajúca zloženina jej krstného mena a anglického výrazu pre zviera. Nakoniec bolo obvinenie potichu stiahnuté.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko je na konca, ale pre astronautku to môže mať osudovú dohru.

Armádne noviny Stars and Stripes nedávno napísali, že McClainovú NASA vybrala ako prvú ženu, ktorá by mala vstúpiť na Mesiac.

Len NASA, ktorá musí brať do úvahy popri nalietaných hodinách aj povesť budúcich hrdinov, teraz vie, či to tak aj zostalo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili takmer 80-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol k 5 percentám.

57m
Starship pristál bez problémov.

Všetky štyri predošlé skúšobné lety prototypov tejto lode, ktorá má letieť na Mars, skončili výbuchom. Problémy mal aj tento let.

3 h
Minister financií SR Igor Matovič.

Minister financií poprel medializované zvýšenie DPH na 25 percent.

18 h
Juraj Šeliga a Jana Žitňanská.

Šeliga spolu so straníckou kolegyňou Žitňanskou (obaja Za ľudí) a bratislavským županom Drobom (SaS) minulý týždeň porušili zákaz vychádzania, keď do noci sedeli v podniku.

20 h