SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Estónska polícia dopadla lídra medzinárodnej neonacistickej skupiny. Ukázalo sa, že má 13 rokov

Der Spiegel uvádza, že spôsob radikalizácie prostredníctvom krajne pravicových chatov je bezpečnostnými zložkami dlhodobo podceňovaný.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: TASR/AP)

TALLIN - Estónska interná bezpečnostná služba (KAPO) zatkla vodcu krajne pravicovej teroristickej organizácie, ktorá si hovorí Feuerkrieg Division (FKD), čiže plamenná vojnová divízia.

Prekvapivo však ide o 13-ročného chlapca, ktorý okrem iného na internete zdieľal návod na tvorbu bomby či vyzýval k teroristickému útoku v Londýne.

Prokurátori nemôžu mladistvého kvôli jeho nízkemu veku stíhať, píše Dominik Stein v článku uverejnenom na serveri lidovky.cz.

Feuerkrieg Division je menšia medzinárodná neonacistická skupina o zhruba 70 ľuďoch, ktorí pôsobia v 15 krajinách sveta, vrátane napríklad Nemecka.

Skryť Vypnúť reklamu

Sústredí sa takmer výhradne na online aktivity, aj keď sa už objavila aj snaha o tvorbu propagandistických letákov.

Skupina vzýva rasovú nenávisť a zastáva niektoré z najextrémnejších názorov ideológie nadvlády bielych (white Supremacy).

O prípade informovala nemecká verejnoprávna rozhlasová a televízna spoločnosť Deutsche Welle.

Vyšetrovatelia odhalili, že hlava skupiny má iba 13 rokov, uviedol nemecký týždenník Der Spiegel s odvolaním sa na obľúbený estónsky magazín Eesti Ekspress.

Mladík si na internete hovoril "komandér", na starosti mal nábor a zaučenie nováčikov v "divízii".

Na internete zdieľal návody na výrobu bomby, hovoril o plánovaní útoku na Londýn a vo februári 2020 navrhol usporiadať vojenský výcvikový tábor k pripomienke stého výročia od založenia neslávne preslávenej Národno socialistickej nemeckej robotníckej strany (NSDAP), ktorú viedol Adolf Hitler.

Skryť Vypnúť reklamu

Vzhľadom na nízky vek podozrivého ho nemôžu estónske úrady začať stíhať, napísal Der Spiegel.

Namiesto toho budú hľadať iné legálne cesty, ako delikventa uchrániť od seba samého a zaistiť taktiež bezpečie ostatným.

História ,Plamennej divízie '

V októbri 2019 si pravicoví extrémisti spísali zoznam svojich zásad, okrem iného napríklad: "Nebojíme sa zomrieť a zabijeme každého, kto sa nám postaví do cesty."

V ​​januári 2020 po sérii policajného zatýkania členov a rastu paranojí vrámci skupiny oznámila FKD na Twitteri "na neurčito dlhú dobu prerušujeme prijímanie nových členov ", o mesiac neskôr vo februári nakoniec neonacisti vyhlásili úplné rozpustenie, hoci polícia tvrdí, že došlo iba k zmene názvu a nelegálne virtuálne konverzácie naďalej pokračujú.

Skryť Vypnúť reklamu

Zoskupenie vzniklo v októbri roku 2018. Založili ho už spomínaný Estónec s prezývkou komandér a Holanďan s prezývkou "Wolfram".

Všeobecne sa usudzuje, že títo dvaja ľudia sa v reáli nikdy osobne nestretli, uvádza organizácia Antifa.

FKD je silne ovplyvnená neonacistickou skupinou Atomwaffen Division (Divízia jadrových zbraní), ktorá vznikla v roku 2015 v Spojených štátoch, kde je tiež spájaná s 5 vykonanými vraždami, uvádza internetový server americkej organizácie Anti-Defamation League (Liga proti hanobeniu), ktorá sa snaží medzinárodne potierať nenávistné správanie. Vytvorila ju v roku 1913 židovská komunita.

Prehliadaná radikalizácie na internete

Vo februári 2020 bol v Bavorsku zatknutý líder nemeckej vetvy organizácie, ktorý si hovoril "Heydrich". Šlo o 22-ročného muža, ktorý nemal doteraz žiadny trestný záznam a ani žiadne kontakty na lokálnu neonacistickú scénu. Radikalizoval sa vlastným úsilím skrz krajne pravicové skupinové chaty na internete.

Skryť Vypnúť reklamu

Der Spiegel uvádza, že tento spôsob extremizácie je bezpečnostnými zložkami dlhodobo podceňovaný.

Polícia u "Heydricha" našla fotografie, na ktorých pózuje s kuklou, vlastnoručne skonštruovanou zbraňou a reedíciou Hitlerovej knihy Mein Kampf (Môj boj).

Der Spiegel uvádza, že ďalšími členmi nemeckej časti medzinárodnej extrémistickej organizácie bolo 5 ľudí, ktorí si hovorili "Teuton", "Dekkit", "Napola88", "Wolfskampf" a "Jus-ad-bellum".

Nie je to prvýkrát, čo bol zatknutý neplnoletý člen FKD.

V septembri 2019 bol v Británii zadržaný 16-ročný mladík, ktorý bol obvinený z prípravy masovej streľby do ľudí a podpaľačstva. Armádny kadet sa netajil obdivom napríklad k Jamesovi Masonovi.

Skryť Vypnúť reklamu

V novembri toho istého roku bol uznaný vinným z prípravy teroristického útoku a čaká na oznámenie výšky trestu vo väzbe.

Najčastejšie mottá skupiny FKD sú: "sme princovia teroru", "sme bojovníci svetla obklopení temnotou" alebo "nech sa z ošípaných urobí slanina".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo

Vláda bude pokračovať v rokovaní aj v nedeľu, kedy príjme uznesenie, akým spôsobom občanov pretestuje. Pomôže pri tom aj armáda.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Slovensko

Raši kritizuje ministerstvo za očkovanie

Jediným problémom koalície je povaha premiéra, povedala poslankyňa SaS Bittó Cigániková.

Poslankyňa Národnej rady Jana Bittó Cigániková (SaS).
Zahraničie

Presunie sa Trump na sociálnu sieť Telegram? Jeho stúpenci už to urobili

Ruský vývojár, ktorý je v Rusku považovaný za symbol slobody na internete, poskytuje slobodu názorov paradoxne aj ľuďom v najslobodnejšej krajine, ako sa USA zvyknú označovať.

Telegram
Európska únia

Lídrom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie sa stal Armin Laschet

Premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko je spojencom Merkelovej a očakáva sa, že bude pokračovať v jej umiernenom centristickom kurze.

Armin Laschet.