SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Estónska polícia dopadla lídra medzinárodnej neonacistickej skupiny. Ukázalo sa, že má 13 rokov

Der Spiegel uvádza, že spôsob radikalizácie prostredníctvom krajne pravicových chatov je bezpečnostnými zložkami dlhodobo podceňovaný.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: TASR/AP)

TALLIN - Estónska interná bezpečnostná služba (KAPO) zatkla vodcu krajne pravicovej teroristickej organizácie, ktorá si hovorí Feuerkrieg Division (FKD), čiže plamenná vojnová divízia.

Prekvapivo však ide o 13-ročného chlapca, ktorý okrem iného na internete zdieľal návod na tvorbu bomby či vyzýval k teroristickému útoku v Londýne.

Prokurátori nemôžu mladistvého kvôli jeho nízkemu veku stíhať, píše Dominik Stein v článku uverejnenom na serveri lidovky.cz.

Feuerkrieg Division je menšia medzinárodná neonacistická skupina o zhruba 70 ľuďoch, ktorí pôsobia v 15 krajinách sveta, vrátane napríklad Nemecka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sústredí sa takmer výhradne na online aktivity, aj keď sa už objavila aj snaha o tvorbu propagandistických letákov.

Skupina vzýva rasovú nenávisť a zastáva niektoré z najextrémnejších názorov ideológie nadvlády bielych (white Supremacy).

O prípade informovala nemecká verejnoprávna rozhlasová a televízna spoločnosť Deutsche Welle.

Vyšetrovatelia odhalili, že hlava skupiny má iba 13 rokov, uviedol nemecký týždenník Der Spiegel s odvolaním sa na obľúbený estónsky magazín Eesti Ekspress.

Mladík si na internete hovoril "komandér", na starosti mal nábor a zaučenie nováčikov v "divízii".

Na internete zdieľal návody na výrobu bomby, hovoril o plánovaní útoku na Londýn a vo februári 2020 navrhol usporiadať vojenský výcvikový tábor k pripomienke stého výročia od založenia neslávne preslávenej Národno socialistickej nemeckej robotníckej strany (NSDAP), ktorú viedol Adolf Hitler.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na nízky vek podozrivého ho nemôžu estónske úrady začať stíhať, napísal Der Spiegel.

Namiesto toho budú hľadať iné legálne cesty, ako delikventa uchrániť od seba samého a zaistiť taktiež bezpečie ostatným.

História ,Plamennej divízie '

V októbri 2019 si pravicoví extrémisti spísali zoznam svojich zásad, okrem iného napríklad: "Nebojíme sa zomrieť a zabijeme každého, kto sa nám postaví do cesty."

V ​​januári 2020 po sérii policajného zatýkania členov a rastu paranojí vrámci skupiny oznámila FKD na Twitteri "na neurčito dlhú dobu prerušujeme prijímanie nových členov ", o mesiac neskôr vo februári nakoniec neonacisti vyhlásili úplné rozpustenie, hoci polícia tvrdí, že došlo iba k zmene názvu a nelegálne virtuálne konverzácie naďalej pokračujú.

SkryťVypnúť reklamu

Zoskupenie vzniklo v októbri roku 2018. Založili ho už spomínaný Estónec s prezývkou komandér a Holanďan s prezývkou "Wolfram".

Všeobecne sa usudzuje, že títo dvaja ľudia sa v reáli nikdy osobne nestretli, uvádza organizácia Antifa.

FKD je silne ovplyvnená neonacistickou skupinou Atomwaffen Division (Divízia jadrových zbraní), ktorá vznikla v roku 2015 v Spojených štátoch, kde je tiež spájaná s 5 vykonanými vraždami, uvádza internetový server americkej organizácie Anti-Defamation League (Liga proti hanobeniu), ktorá sa snaží medzinárodne potierať nenávistné správanie. Vytvorila ju v roku 1913 židovská komunita.

Prehliadaná radikalizácie na internete

Vo februári 2020 bol v Bavorsku zatknutý líder nemeckej vetvy organizácie, ktorý si hovoril "Heydrich". Šlo o 22-ročného muža, ktorý nemal doteraz žiadny trestný záznam a ani žiadne kontakty na lokálnu neonacistickú scénu. Radikalizoval sa vlastným úsilím skrz krajne pravicové skupinové chaty na internete.

SkryťVypnúť reklamu

Der Spiegel uvádza, že tento spôsob extremizácie je bezpečnostnými zložkami dlhodobo podceňovaný.

Polícia u "Heydricha" našla fotografie, na ktorých pózuje s kuklou, vlastnoručne skonštruovanou zbraňou a reedíciou Hitlerovej knihy Mein Kampf (Môj boj).

Der Spiegel uvádza, že ďalšími členmi nemeckej časti medzinárodnej extrémistickej organizácie bolo 5 ľudí, ktorí si hovorili "Teuton", "Dekkit", "Napola88", "Wolfskampf" a "Jus-ad-bellum".

Nie je to prvýkrát, čo bol zatknutý neplnoletý člen FKD.

V septembri 2019 bol v Británii zadržaný 16-ročný mladík, ktorý bol obvinený z prípravy masovej streľby do ľudí a podpaľačstva. Armádny kadet sa netajil obdivom napríklad k Jamesovi Masonovi.

SkryťVypnúť reklamu

V novembri toho istého roku bol uznaný vinným z prípravy teroristického útoku a čaká na oznámenie výšky trestu vo väzbe.

Najčastejšie mottá skupiny FKD sú: "sme princovia teroru", "sme bojovníci svetla obklopení temnotou" alebo "nech sa z ošípaných urobí slanina".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu